Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie

MENU
menu      Strona Główna
menu      Wstęp - Patron
menu      Biografia
menu      Kalendarium
menu      Wspomnienia
menu      Miejsca pamięci

Witamy na stronie poświęconej patronowi naszej szkoły -
majorowi Stefanowi Walterowi

Nasza szkoła kultywuje chlubną tradycję z okresu międzywojennego. Gimnazjaliści chętnie uczestniczą w rocznicowych uroczystościach
i często wspólnie z nauczycielami odwiedzają miejscowy cmentarz żołnierzy polskich poległych w 1920 roku. Młodzież ma świadomość wyjątkowości miejsca w którym mieszka, i które 13 czerwca 1999 roku odwiedził Ojciec święty Jan Paweł II. Wizytę Jego świątobliwości społeczeństwo Radzymina potraktowało nie tylko jako hołd złożony Bohaterom 1920 roku, ale i jako zadośćuczynienie dla miasta, które odegrało kluczową rolę w całej Bitwie Warszawskiej.
Wybierając Patrona dla naszej Szkoły kierowaliśmy się przekonaniem, iż powinna być to osoba godna naśladowania, ściśle związana z historią miasta i regionu. Nie ulega wątpliwości, że major Stefan Walter spełnia wszystkie przyjęte kryteria, a jego postawa życiowa, dokonania oraz patriotyzm mogą być wzorem dla współczesnej młodzieży. Pozwala to oprzeć działania wychowawcze na realnych i historycznie usankcjonowanych wartościach, które na trwałe wpiszą się w tradycję naszego Gimnazjum. Należy podkreślić, że już od września 2007 roku uczniowie Gimnazjum nr 1, wspólnie z bohaterami Polskiego Państwa Podziemnego, uczestniczą w Poczcie Sztandarowym żołnierzy AK Radzymińskiego Obwodu "Rajski Ptak."

Serdeczne podziękowania dla Pana Władysława Kolatorskiego
za udostępnienie materiałów źródłowych oraz okazaną pomoc merytoryczną.


Tablica pamiątkowa - uroczystość nadania imienia szkole

4 października 2011 roku

************************************************

Witryna internetowa o patronie została stworzona przez uczniów kl. III b: Joannę Kostrzewa i Szymona Cymer pod kierunkiem p. Doroty Poznańskiej w ramach projektu gimnazjalnego.