W dniach 2.06 - 6.06.2008 r. uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w organizowanym po raz pierwszy spływie kajakowym rzeką Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim. W spływie uczestniczyło 19 uczniów i trzech opiekunów. Kierownikiem wyprawy był p. Cezary Wnuk. Opiekę duszpasterską sprawował ks. Wojciech Pieniak, a trzecim opiekunem był p. Marek Szulc.
Spływ rozpoczęliśmy z miejscowości Stary Folwark nad jeziorem Wigry tuż przy zabytkowym klasztorze. Szlak Czarnej Hańczy to niezapomniane wrażenia i przeżycia w obcowaniu z dziką przyrodą Suwalszczyzny. Pierwszy etap spływu zakończyliśmy na polu biwakowym w miejscowości Buda Ruska.
Wieczór, kolacja, ogniska, wspólne śpiewanie i nocleg w namiotach to początek życia biwakowego uczestników wyprawy. Drugi etap to około 20 km do miejscowości Frącki, to cudowne widoki, dzika przyroda, czysta rzeka i cały czas słońce.
Trzeci dzień to przełom, płyniemy 38 km po to by w czwartek odpoczywać i spędzać czas na kąpieli w jeziorze, gotowaniu obiadu i przygotowaniu do ostatniego etapu. W czasie pokonywania morderczego odcinka naszego spływu obfitującego w naturalne przeszkody nawodne i podwodne oraz śluzy wyrównywujące poziom wód kanału pomiędzy jeziorami docieramy wieczorem nad jezioro Paniewo. Obiadokolacja w zajeŸdzie „Starożyn” i gorąca herbata poprawiająca humory wszystkim. Ostatni dzień to 10 km kanałem i jeziorami, jedna śluza i jesteśmy na dużym polu biwakowym, o tej porze jeszcze pustym, gdzie czeka na nas już autokar. Po godzinie żegnamy Puszczę Augustowską, Czarną Hańczę, kanał oraz jeziora i odjeżdżamy do Radzymina.
W pamięci pozostaną tylko wspomnienia oraz fotografie.

W spływie udział wzięli :
1. Baranowska Joanna
2. Orzoł Katarzyna