Dzisiaj jest:
 

  HOME
|   NAUCZYCIELE |   UCZNIOWIE |   KALENDARZ |   PODRĘCZNIKI |   PEDAGOG |   SOCJOTERAPEUTA |   ABSOLWENCI |   KONTAKT


 
 .: MENU

..:: AKTUALNOŚCI ::..
..:: NADANIE       IMIENIA ::..
..:: PATRON              SZKOŁY ::..
..:: HISTORIA       SZKOŁY::..
..:: HISTORIA       RADZYMINA ::..
..:: NAUCZYCIELE ::..
..:: UCZNIOWIE ::..
..:: KONKURSY ::..
..:: SUKCESY       SPORTOWE ::..
..:: ZAJĘCIA       POZALEKCYJNE ::..
..:: KALENDARZ       IMPREZ ::..
..:: NASZE PRACE ::..
..:: REKRUTACJA ::..
..:: PODRĘCZNIKI ::..
..:: KONTAKT ::..

 


 .: Licznik odwiedzin

monitoring pozycji
 

Hymn Gimnazjum

("mp4" - 150 MB)
 .: NEWSRozkład jazdy autobusu szkolnego w roku szkolnym 2013/2014

--------------------------------------------

Ranne odjazdy autobusu szkolnego

.: Dziennik elektroniczny 2013/2014 :.

(Logowanie dla rodziców)


**************************************************

A K T U A L N O Ś C I:

**************************************************

Zarządzenie nr 6 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 10 lutego 2014 roku w sprawie ustalania terminów rekrutacji oraz terminów składania dokumentów do publicznych gimnazjów na rok szkolny 2014/2015.
(plik pdf)

**************************************************

  Harmonogram rekrutacji do Gimnazjum nr 1
  im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie
  na rok szkolny 2014/2015


  (Zakładka REKRUTACJA)

  **************************************************  DEKALOG CYFROWEGO OBYWATELA


  **************************************************  **************************************************

  Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013:


  Klasy III dnia 28 czerwca o godz. 09.00 (piątek) po Mszy Św.

  Klasy I - II dnia 28 czerwca o godz. 11.00.


  --> Zapraszamy do galerii: <<--


  **************************************************

  -->> Nowy wykaz podręczników szkolnych obowiązujący
  w roku szkolnym 2013/2014.  **************************************************

  25 czerwca 2013 - BAL GIMNAZJALNY


  --> Zapraszamy do galerii: <<--


  **************************************************

  Wyposażył słowa w energię. Dokonał tego ze śpiewną gracją,
  z olśniewająca wirtuozerią - ten pirotechnik słowa,
  ten Paganini polskiej mowy.

  /Józef Wittlin o Julianie Tuwimie/

  -->> W ostatni poniedziałek 24 czerwca 2013 roku nasi uczniowie złożyli hołd wielkiemu polskiemu poecie. Z okazji Roku Juliana Tuwima przygotowali widowisko słowno-muzyczne pt. "Tuwim znany i nieznany." Publiczność bawiły interpretacje znanych i lubianych wierszy dla dzieci, np. Hilary, Miauczy kotek, Słoń Trąbalski oraz Idzie Grześ przez wieś zaśpiewany przez szkolny chór.
  Wzruszały fragmenty Kwiatów polskich, m. in. Grande Valse Brillant w mistrzowskim wykonaniu Ewy Demarczyk i niezapomniany przedwojenny szlagier Miłość ci wszystko wybaczy zaprezentowany z niezwykłym wdziękiem przez Natalię w charakteryzacji przypominającej do złudzenia pierwszą wykonawczynię tego przeboju – Hankę Ordonównę, a także urzekająca wdziękiem interpretacja pieśni Chrystusie w wykonaniu Zuzi.
  Niemałym zaskoczeniem dla wszystkich było przedstawienie przez Magdę fr. wiersza Leopolda Staffa pt. Deszcz jesienny w języku esperanto czy też multimedialna prezentacja rockowej wersji wiersza W Poroninie w wykonaniu Pawła Kukiza.
  Ucztą duchową i swoistą podróżą w czasie - szczególnie dla dziewcząt i żeńskiej części grona pedagogicznego - było wysłuchanie piosenek Co nam zostało z tych lat, Pomarańcze i mandarynki, Tomaszów a także Wspomnienie oczywiście w niezrównanej interpretacji Czesława Niemena. Wszystkim wykonawcom należą się bez wątpienia słowa uznania.
  Twórcy widowiska mają nadzieję, że udało się im zainteresować widzów twórczością Juliana Tuwima, polubić ją, a może nawet pokochać, bo Tuwim jest dobry dla wszystkich - dla dzieci, dorosłych i dla gimnazjalistów!
  Odkrywajmy więc Tuwima na nowo, a jeszcze nie raz nas zaskoczy!

  --> Zapraszamy do galerii: <<--


  **************************************************

  -->> 17 czerwca 2013 r. w Gimnazjum
  nr 1 im. mjr. Stefana Waltera odbyła się międzynarodowa społeczna akcja czytelnicza BOOKCROSSING.

  Na półkach w szkolnym korytarzu dostępna była literatura dla gimnazjalistów. Każdy uczeń i nauczyciel mógł przyłączyć się również do akcji publicznego czytania. Z wielką ochotą i radością przyłączyły się panie nauczycielki i nasza nieoceniona pani sekretarka.


  --> Zapraszamy do galerii: <<--


  **************************************************

  ZIELONA SZKOŁA - SERWY 2013

  -->> Od 10 do 14 czerwca grupa uczniów klas drugich spędziła pięć wspaniałych dni na Campie Chris w Serwach na Pojezierzu Augustowskim. Wyjazd miał charakter sportowy.
  Przeszliśmy intensywny kurs nauki windsurfingu i żeglarstwa na dwuosobowych żaglówkach – topazach. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: grupę początkującą i zaawansowaną. Zajęcia odbywały się dwa razy dziennie. Windsurfingu uczył nas Wilku, a żeglarstwa Jagoda. Za zgodą instruktorów pan Marek Szulc zabierał część osób na kajaki.
  W przerwie między zajęciami czuwali nad nami nasi opiekunowie: p. Barbara Chełchowska, p. Agata Drzewek i p. Marek Szulc. Codziennie po kolacji mieliśmy organizowane atrakcje: nocną grę terenową, grę flagi, ognisko, turniej gier, zajęcia w małpim gaju, strzelanie z łuku, wycieczkę rowerową. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie, jedzenie wspaniałe.
  Instruktorzy super! Wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> W dniu 12.06.2013 r. młodzież naszego gimnazjum z kl. I b (Aleksandra Wardak, Natalia Kielak, Maciej Marcinkiewicz, Tomasz Kowalik) wzięła udział w Finale Turnieju Wiedzy Turystyczno-Ekologicznej o Obszarze Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.
  Drużyna zajęła II miejsce. Każdy z uczestników otrzymał namiot, karimatę, latarkę oraz pamiątkowy dyplom. Główną nagrodą dla naszych uczniów jest obóz żeglarski.
  Opiekunem grupy był nauczyciel wychowania fizycznego p. Cezary Wnuk.
  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

  **************************************************

  Minister w Walterze

  -->> 7 czerwca 2013 roku w Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie odbyło się spotkanie z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Panem Tomaszem Jędrzejczakiem.
  Uczestniczyli w nim: Dyrektor szkoły Pani Ewa Wnuk, nauczyciele i uczniowie klas II i III oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin Pan Zbigniew Piotrowski, zastępca Burmistrza Pan Andrzej Siarna, Przewodniczący Komisji Oświaty Pan Cezary Wnuk oraz absolwent naszej szkoły i działacz PSL Przemysław Stankiewicz.
  Charakter spotkania zaskoczył wszystkich. Przyjazne nastawienie Pana Ministra do młodzieży dało się odczuć już od pierwszej chwili. Gość bardzo często podkreślał, jak ważna jest szkoła i nauka w życiu młodego człowieka.
  Zachęcał również do interesowania się światem i tym, co się dzieje wokół nas. Podpowiadał, jak zdobywać wiedzę i ją umiejętnie wykorzystywać. Godnymi podziwu były zaangażowanie i pasja, z jakimi prezentował uczniom wiadomości o życiu społeczno-politycznym w naszym kraju, a także dzielił się swoimi refleksjami na temat własnej drogi do Urzędu Rady Ministrów. Polityk, który w tak młodym wieku zaszedł tak wysoko, okazał się człowiekiem pogodnym, bardzo pozytywnie nastawionym do młodzieży, a przede wszystkim do własnej pracy.
  Na pewno warto organizować tego typu spotkania z uczniami. Tacy ludzie, jak Pan Tomasz Jędrzejczak, mogą być wzorem dla młodego człowieka.
  Dzięki swojej ambicji, wytrwałości i pracy oraz marzeniom, jak sam na początku wspomniał, odniósł w życiu sukces.
  Na zakończenie młodzież podziękowała gromkimi brawami, a delegacja uczniów podarowała pamiątki związane z Radzyminem i naszą szkołą. Publikację o patronie szkoły majorze Stefanie Walterze wręczył autor Pan Władysław Kolatorski - nauczyciel historii.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> W dniach 03-07 czerwca 2013 r. uczniowie klas l a, 3 c, 2 c, 1 b pod opieką nauczycielek pań: Jadwigi Małyszko-Kisielewskiej, Iwony Smoczyńskiej, Anny Borowej i Iwony Jaworskiej wzięli udział w 5 dniowej wycieczce do Białki Tatrzańskiej i okolic.
  Pierwszego dnia naszej eskapady mieliśmy okazję podziwiać zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. Tu w niebywały zachwyt wprawiła nas architektura Kaplicy św. Kingi. Wieczór tego dnia mieliśmy zorganizowany zaskakująco przez nasze opiekunki w pensjonacie "Franuś" na Kaniówce, w malowniczo położonej Białce Tatrzańskiej.
  Wtorek rozpoczęliśmy w towarzystwie bardzo miłego przewodnika, pana Dariusza Kuruca, który urokliwą gwarą góralską, ciekawie opowiadał o historii, przyrodzie i geologii Tatr i Pienin.
  W czasie kolejnych dnie mieliśmy okazję wędrować Doliną Kościeliską, zmierzyć się z niespodziankami Jaskini Mroźnej. Zachwycaliśmy się architekturą chałup w Chochołowie. Słuchaliśmy ciekawych gawęd w kaplicy na Jaszczurówce, a w zadumę wprawiło nas Sanktuarium na Krzeptówkach z piękną drogą krzyżową. Wyciągiem krzesełkowym udaliśmy się na Halę Szymoszkową, a następnie spacerkiem przeszliśmy na Gubałówkę. Mieliśmy też okazję wjechać kolejką linową na Kasprowy Wierch. Mimo mgły niektórzy z nas, ci którzy jechali tu pierwszy raz mieli niemałą dozę adrenaliny. Pogoda stała się dla nas łaskawsza w czwartkowe popołudnie, kiedy to tratwami płynęliśmy przełomem Dunajca ze Sromowców Niżnych do Szczawnicy. Miłośnicy kąpieli mieli okazję zażywać jej w termach na Bani. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kraków z Wawelem, Kaplicą Zygmuntowską i grobami królewskimi. Tego dnia smaczny obiad zjedliśmy w ekskluzywnym hotelu "Pałac Koronny" w świątnikach. Szkoda, że te 5 dni minęło tak prędko.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> 29 maja 2013 roku klasa I B pod opieką nauczycielek: wych. p. Magdaleny Krysiak i p. Anny Borowej udała się na wycieczkę do Warszawy w celu zwiedzania i poznania historii Starego Miasta.
  Spacer po tym pięknym i charakterystycznym dla stolicy miejscu rozpoczęliśmy od Placu Zamkowego i stojącego przy nim Zamku Królewskiego. Ta dawna rezydencja królewska wzniesiona została w XV w.
  i od początku XVII do końca XVIII w. stanowiła centrum polityczne i administracyjne Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po środku Placu Zamkowego wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy - najwyższy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy. Kolumna została ufundowana przez Władysława IV Wazę w poł. XVII w.
  Od Placu Zamkowego udaliśmy się w kierunku ulicy Piwnej, najdłuższej ulicy Starego Miasta, liczącej 250 m długości. Właśnie przy tej ulicy stoi jedna z najważniejszych budowli sakralnych miasta - kościół św. Marcina. Na równoległej do Piwnej ulicy świętojańskiej stoi inna świątynia o ogromnym znaczeniu, tak dla historii Warszawy jak i całej Polski - Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela - miejsce, w którym na przestrzeni wieków odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby królewskie, gdzie zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja i gdzie obecnie spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osobistości, m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy też Prymas Stefan Wyszyński. W sąsiedztwie archikatedry znajduje się również Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, świątynia ufundowana przez Zygmunta III Wazę, w której przechowywany jest słynący z łask obraz Najświętszej Panny Łaskawej. Ulica świętojańska doprowadziła nas do samego serca warszawskiego Starego Miasta - Rynku, tętniącego życiem placu, pełnego kawiarenek i restauracji. Po środku rynku stoi pomnik Warszawskiej Syrenki – symbol Warszawy, a w części północno-wschodniej znajduje się Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, prezentujące historię stolicy od czasów najdawniejszych po te współczesne. Przechodziliśmy również obok Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta. Mieści się ono w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której w 1867 r. urodziła się Maria Skłodowska-Curie i gdzie obecnie mieści się siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Udaliśmy się również na Rynek Nowego Miasta, a następnie do kościoła pw. NNMP. Obok kościoła znajduje się skwer, skąd rozciąga się przepiękny widok na Wisłę i Katedrę św. Floriana.
  Spacer był doskonałą lekcją historii i okazją do zwiedzenia wspaniałych zabytków. Zwłaszcza, że Stare Miasto zostało w 1980 r. wpisane na Listę światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> Zapraszamy na zebrania klasowe rodziców dnia 23 maja 2013 r. (czwartek) na godz. 16.30 i 17.30.

  **************************************************

  -->> Dnia 15 maja 2013 roku uczniowie klasy I c wraz z wychowawcą
  p. Bartłomiejem Tomczykiem udali się na wycieczkę do stadniny koni "Wierzbowy Gaj" w Mokrem.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  Dnia 05 maja III b wraz z wychowawcą p. Iwoną Smoczyńską i p. Anną Borową udali się również do stadniny koni "Wierzbowy Gaj" w Mokrem.


  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  Wystawa "MÓZG"

  -->> Dnia 14 maja 2013 r. uczniowie
  kl. II b pod opieka p. Barbary Chełchowskiej oraz p. Marka Szulca uczestniczyli w wycieczce do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

  Zwiedziliśmy interaktywną, multimedialną wystawę o ludzkim mózgu, przygotowaną przez naukowców i studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Poznawaliśmy tajniki i mechanizmy działania mózgu uczestnicząc w ciekawych grach, testach i doświadczeniach. Na pierwszym stanowisku - Mózg 3D - dowiedzieliśmy się jak zbudowany jest nasz mózg oraz jakie jego części odpowiadają za daną aktywność. W drugim i trzecim dziale tzw. "mózgotrzepy" uświadomiliśmy sobie jak nasz mózg oszukuje nas w pewnych sytuacjach. Układaliśmy specjalne puzzle, sprawdzaliśmy czy kolor czcionki może nam przeszkadzać w czytaniu prac czy mamy lepszą pamięć fotograficzną od szympansa. Mieliśmy okazję porozmawiać ze sztuczną inteligencją.
  Ostatnim etapem był plac zabaw oraz pokój Amesa.
  Było ciekawie i zabawnie. Po zwiedzeniu wystawy pojechaliśmy na kręgielnię.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  UWAGA! DNI WOLNE!

  W dniach od 1 maja (środa)
  do 5 maja (niedziela) 2013 r. nie ma zajęć dydaktycznych w szkole.

  Wszystkim życzymy słonecznego weekendu majowego. :)

  **************************************************

  -->> 30 kwietnia 2013 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
  Grupa uczniów z klasy II c przedstawiła projekt edukacyjny poświęcony Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klas. II a i III c zatańczyli poloneza - jeden z polskich tańców narodowych.

  Program przygotowały: Justyna Zielska i Anna Borowa.
  Dekorację przygotowała: Iwona Smoczyńska.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> W dniach 26 kwietnia 2013 - 01 maja 2013 grupa 15 uczniów Gimnazjum nr 1 im. mjr. S. Waltera, pod opieką pani Anny Kęczkowskiej-Chikha, pojechała na autokarową wycieczkę do Londynu, zorganizowaną przez Europejskie Centrum Młodzieży w Łodzi.
  Nasza podróż była długo wyczekiwana, uczniowie od dawna pragnęli zobaczyć stolicę Wielkiej Brytanii, sprawdzić znajomość języka angielskiego, poznać zwyczaje Brytyjczyków i przede wszystkim zwiedzić najsłynniejsze zabytki.
  A było co zwiedzać. Każdego dnia uczniowie mieli wypełnione nie tylko zwiedzaniem, ale też przydzielonymi zadaniami językowymi - musieli się posługiwać językiem angielskim wypełniając ćwiczenia językowe w specjalnych zeszytach przygotowanych przez organizatora.
  Nasz intensywny program objął wszystkie ważniejsze turystyczne atrakcje - poczynając od London Eye, olbrzymiego koła z wagonikami, nad Tamizą, największej tego typu konstrukcji na świecie, poprzez Twierdzę The Tower, gabinet figur woskowych Madame Tussaud’s, a kończąc na słynnych: the Buckingham Palace, National Gallery, Modern Gallery, Muzeum Londynu, Houses of Parliament, Westminster Abbey, 10 Downing Street. Zdążyliśmy również odwiedzić Muzeum Nauki i Techniki oraz Muzeum Historii Naturalnej.
  Zachwyciła nas bujna, soczysta zieleń przepięknych parków: St.James Park oraz Hyde Park ze słynnym Speaker’s Corner. Mieliśmy również czas na zrobienie zakupów na słynnej ulicy Oxford Street oraz na kupno ciekawych pamiątek w China Town.
  Wszystko nam się podobało oprócz angielskiej pogody - tak, zaskoczył nas deszcz i niska temperatura. Gościły nas rodziny angielskie, gdzie codziennie wieczorem mieliśmy okazję spróbować specjałów kuchni brytyjskiej i porozmawiać z gospodarzami.
  Nasza podróż trwała tylko parę dni, ale udało nam się zwiedzić również uroczą starówkę w Canterbury oraz zwiedzić dzielnicę Greenwich.
  Podróżowaliśmy wygodnym autokarem, nasi kierowcy byli bardzo sympatyczni, a dla miłośników podróży morskich czekały wspaniałe widoki podczas przeprawy promowej - zwłaszcza białe klify Calais.
  W ciągu całego pobytu codzienne organizowane były gry i konkursy językowe, a najlepsi uczniowie zdobywali ładne pamiątki (kubki, książki, grafiki). Do Polski wróciliśmy po 6 dniach podróży, z niezapomnianymi wrażeniami, i z mocnym postanowieniem - będziemy uczyć się angielskiego! Chcemy pojechać tam jeszcze raz!

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> W dniach 23, 24, 25 kwietnia 2013 r. (wtorek - czwartek) odbędzie się Egzamin gimnazjalny dla klas III. Klasy I - II w tych dniach nie mają zajęć dydaktycznych.

  Harmonogram egzaminów:

  23 kwietnia - historia i wiedza o społeczeństwie godz. 09.00,
  język polski godz. 11.00.

  24 kwietnia - biologia, chemia, fizyka, geografia godz. 09.00,
  matematyka godz. 11.00.

  25 kwietnia - język obcy (poziom podstawowy) godz. 09.00,
  język obcy (poziom rozszerzony) godz. 11.00.

  Uczniom życzymy powodzenia na egzaminach!!!

  **************************************************

  Moją ojczyzną jest Polska Podziemna,
  Walcząca w mroku, samotna i ciemna.


  Fragment wiersza S. Balińskiego pt. "Polska Podziemna"

  -->> Dnia 15 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Kombatanta uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu poświęconym żołnierzom Armii Krajowej. Autorką pomysłu, aby w ten sposób uczcić pamięć "Żołnierzy wyklętych" była nauczycielka języka francuskiego Pani Ewa Michalak, która opiekuje się Samorządem Szkolnym.
  Gośćmi spotkania byli Panowie: Jan Wojciechowski ps. "Mały", naoczny świadek wydarzeń sprzed 70 lat, jeden z ostatnich radzymińskich żołnierzy Armii Krajowej i Jerzy Berta - honorowy członek światowego Związku Armii Krajowej i współorganizator uroczystości z okazji utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, które corocznie odbywają się na miejscowym Cmentarzu Poległych.
  Należy podkreślić, że nasza szkoła ma duże zasługi w kultywowaniu tradycji związanej z AK, gdyż już od września 2007 roku gimnazjaliści, wspólnie z bohaterami Polskiego Państwa Podziemnego, uczestniczą w Poczcie Sztandarowym żołnierzy AK Radzymińskiego Obwodu "Rajski Ptak". Zdaniem opiekuna Pocztu Sztandarowego Pana Władysława Kolatorskiego jest to wielki zaszczyt i jednocześnie wspaniała lekcja patriotycznego wychowania.
  Po powitaniu zaproszonych Gości, uczennica klasy IIId Dominika Sykulska zaprezentowała wzruszający wiersza Stanisława Balińskiego pt. "Polska Podziemna", a następnie Czarek Demianiuk z kl. IIIb przedstawił prezentację multimedialną poświęconą Armii Krajowej.
  Uczniowie z zapartym tchem wysłuchali opowieści zaproszonych Gości. Pan Jan Wojciechowski opowiadał o swoich przeżyciach wojennych, a Pan Jerzy Berta bardzo podkreślał znaczenie patriotycznego wychowania młodzieży. Nie zabrakło również pytań gimnazjalistów.
  Na koniec - dzięki Oli Góreckiej - wysłuchaliśmy przepięknego wiersza Zbigniewa Kabata pod tytułem "Armia Krajowa", który uznawany jest za nieoficjalny hymn Armii Krajowej. Dziękując zaproszonym Gościom Pani Ewa Wnuk - dyrektor naszej szkoły stwierdziła, że była to wspaniała, żywa i niezwykle interesująca lekcja historii.

  Opr. Dominika Sykulska kl. IIId


  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> Dnia 13 kwietnia 2013 roku odbył się półfinał X Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej "Witaj majowa jutrzenko" w Katolickim Zespole Szkół im. ks. Piotra Skargi.
  W półfinale wzięły udział uczennicę naszej szkoły: Anna Barańska kl. II b, Aleksandra Górecka kl. III d oraz Dominika Sykulska kl. III d. Zaprezentowały przepiękne utwory m.in. fragmenty "Kwiatów Polskich" Juliana Tuwima i wiersz "Moja ojczyzna" Cypriana Kamila Norwida.
  X edycja Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej przyciągnęła ogromną rzeszę uczestników oraz słuchaczy.
  W konkursie wzięło udział 167 uczniów z 73 gimnazjów z Warszawy i okolic.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> 5 kwietnia 2013 r. odbyła się w naszym gimnazjum akademia poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II w ósmą rocznicę Jego śmierci. Uczniowie przygotowali wzruszające widowisko recytatorsko-muzyczne pod kierunkiem p. Joanny Bożyk i p. Danuty Wrzosek.

  Wśród solistek znalazły się:
  Julia Matusiak z klasy II a
  Zuzanna Lenkiewicz z klasy II a
  Natalia Szczepanik z klasy II c
  Wiersze Jana Pawła II recytowały:
  Katarzyna Sienkiewicz (kl. IIa) i Zuzanna Lenkiewicz (kl. IIa)
  Taniec do utworu „Poza Czas” Szymona Wydry wykonały:
  Anna Barańska (kl. II b) i Żaneta Sieradzka (kl. II b).
  Na klarnecie grała Magdalena Krzyżanowska (kl. II d).
  Na gitarze grała Klaudia Skibowska (kl. II c).
  Pieśni zostały wykonane przez chór szkolny.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> Dnia 5 kwietnia odbyła się w naszym gimnazjum debata ekologiczna dotycząca szkodliwości wypalania traw, w której brali udział uczniowie klas: I b oraz III b. Debatę przygotowali oraz poprowadzili uczniowie klasy III b Małgorzata Szymańska i Cezary Demianiuk - uczestnicy konkursu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
  Wśród zaproszonych gości byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie - Naczelnik OSP Grzegorz Łapiński i druh Wojciech Walczak. Na początku spotkania odbyła się prezentacja przygotowana wspólnie przez prowadzących, w której przedstawione zostały argumenty przeciwko wypalaniu traw. Przytoczone zostały przykłady świadczące o szkodliwości takiego postępowanie dla środowiska naturalnego, a więc: pożary i straty materialne wśród mieszkańców, zanieczyszczenie powietrza oraz nieodwracalne szkody w systemie ekologicznym.
  Strażacy opowiadali o trudnych akcjach związanych z gaszeniem płonących łąk, pastwisk, a także lasów. Na zakończenie uczniowie debatowali na temat, co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do takich sytuacji i jak reagować w sytuacji zagrożenia pożarem? Ponadto Pan Łapiński zaprosił gimnazjalistów do wstępowania w szeregi młodzieżowej drużyny strażackiej działającej przy OSP w Radzyminie.

  Opr. Małgorzata Szymańska kl. IIIb


  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> Dnia 3 kwietnia 2013r. uczniowie klasy II a i II b wraz z wychowawcami:
  p. Katarzyną Kisiel i P. Barbarą Chełchowską uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy szlakiem "Kamieni na szaniec."  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> W poniedziałek 25 marca 2013 r. w naszej szkole odbyła się debata na temat: "Ekologia wokół nas". Debatę przygotowały oraz poprowadziły uczennice klasy IIId Ola Górecka i Natalia Korzeniewska w ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
  Podczas spotkania mieliśmy przyjemność gościć wspaniałych ekspertów: Panów Dominika Kacy i Wojciecha Kusi z Referatu Ochrony środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Radzymin. Na honorowym miejscu zasiadła również Pani Iwona Waliszkiewicz - nauczycielka biologii, która okazała nam wielką pomoc w trakcie przygotowania debaty i pełniła rolę jednego z ekspertów podczas dyskusji.
  W temat debaty wprowadził nas Pan Władysław Kolatorski, a następnie gospodynie spotkania przedstawiły prezentację o nowej ustawie śmieciowej oraz o ekologicznych problemach współczesnego świata.
  Następnie rozpoczęła się gorąca i emocjonująca dyskusja między naszymi gośćmi a publicznością. Poruszono zagadnienie ekorozwoju lokalnego, a także omówiono różne zawiłości nowej ustawy śmieciowej.
  Były interesujące spostrzeżenia i propozycje, na podstawie których udało nam się wysunąć ciekawe wnioski, które zaprezentowałyśmy na koniec debaty. Nie ulega wątpliwości, że dzięki spotkaniu znaleziono wiele sposobów na ochronę środowiska w Gminie Radzymin. Podkreślili to również nasi zaproszeni goście. Na koniec głos zabrała wicedyrektor szkoły Pani Barbara Chełchowska, która zwróciła uwagę na edukacyjny charakter debaty i wyraziła przekonanie, że podobne spotkania będą również organizowane w przyszłości.

  Opracowały:
  Aleksandra Górecka i Natalia Korzeniewska, kl III d


  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  **************************************************

  -->> W dniach 15, 16, 17 marca i 22, 23, 24 marca 2013 r. uczniowie Gimnazjum
  nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie uczestniczyli w akcji charytatywnej w supermarkecie TESCO w Radzyminie.

  Akcja polegała na pakowaniu klientom zakupów przy kasach, w zamian za co, klienci wrzucali do skarbonek akcji dobrowolne datki bądź dary żywnościowe.
  Zebrane pieniądze zostały wykorzystane na wsparcie dla najbardziej potrzebujących uczniów tego gimnazjum, na wyjazdy na zielone szkoły i wycieczki szkolne. Z darów żywnościowych zrobiono paczki wielkanocne dla najuboższych uczniów.
  Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie dziękuje bardzo Panu Sławomirowi Krajewskiemu oraz pracownikom TESCO za możliwośc wzięcia udziału w takiej akcji oraz czuwaniu nad prawidłowym jej przebiegiem.

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> Zapraszamy na zebrania klasowe rodziców dnia 21 marca 2013 r. (czwartek) na godz. 16.30 i 17.30.

  **************************************************

  -->> Dnia 15 marca 2013 r.
  w Sali Koncertowej Biblioteki Miejskiej w Radzyminie odbył się XII Gminny Finał Wiedzy Turystyczno-Ekologicznej
  o Obszarze Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.

  W finale wzięły udział 4 osobowe reprezentacje z trzech gimnazjów z naszej gminy, tj. Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera, Gimnazjum nr 2 z Zespołu Szkół im. Eleonory Czartoryskiej oraz Gimnazjum w Słupnie z Zespołu Szkół w Słupnie.
  Organizatorzy turnieju - dyrektor Biblioteki i Sali Koncertowej w Radzyminie p. Michał Kamiński oraz p. Karłowicz poinformowali uczestników o zasadach przeprowadzenia konkursu. Konkurs w formie testu zawierał 30 pytań i trwał 30 min. Po tym czasie jury zebrało prace i przystąpiło do oceny testów. Po około 0,5 godz. ogłoszono wyniki. I miejsce, tak jak przed rokiem, zajęli uczniowie naszego gimnazjum.
  Finał turnieju na szczeblu regionalnym odbędzie się 07.05.2013 r. w Wieliszewie.
  Bez względu na wynik finału regionalnego zwycięska czwórka naszej szkoły w składzie: Tomasz Kowalik, Natalia Kielak, Aleksandra Wardak, Maciej Marcinkowski weźmie udział w wycieczce po terenie Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego oraz w letnim obozie żeglarskim na Mazurach.
  Opiekunem drużyny podczas całego turnieju jest p. Cezary Wnuk - nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie.
  Życzymy naszym uczniom sukcesu w zmaganiach podczas finału regionalnego.

  **************************************************

  -->> Dnia 7 marca 2013r. klasy III d i II d wraz z opiekunami p. Barbarą Gryglewicz-Piekarz, p. Agnieszką Żmijewską i p. Agatą Drzewek udały się na wycieczkę "Śladami bohaterów Kamieni na szaniec".
  Lekcję plenerową prowadziła pani przewodnik. Na początku gościliśmy w Liceum im. Stefana Batorego. Przechadzaliśmy się po korytarzach szkoły, po których kiedyś chodzili Alek, Rudy i Zośka. Mogliśmy obejrzeć pamiątki, jakie zachowały się po nich oraz ich przyjacielu, poecie Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Następnie pojechaliśmy do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, znajdujące się przy Al. Szucha. Oglądaliśmy tam cele więźniów oraz pokoje przesłuchań. Dowiedzieliśmy się tam wiele nowych informacji związanych z okrutnym postępowaniem Niemców.
  Odwiedziliśmy także Pawiak, czyli wojenne więzienie. Jedyne pamiątki zachowane po oryginalnym budynku Pawiaku to prawy słup bramy oraz pomnik drzewa - wiązu. Podczas zwiedzania, zostaliśmy zaprowadzeni do ciemnego pomieszczenia. Tam w ciszy i spokoju mogliśmy wysłuchać grypsów więźniów oraz fragmentów ich pamiętników. Później wybraliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Każdy mógł pomodlić się i zapalić świeczkę na grobach bohaterów, autora książki "Kamieni na szaniec" oraz grobie poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
  Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Niepodległości. Oglądaliśmy tam wystawę "Kamyk na szańcu." Wielkie wrażenie zrobiły na nas eksponaty m.in. oryginalna tablica, którą Alek zdjął z pomnika Kopernika czy autentyczne listy bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego.

  Opracowała: Aleksandra Górecka
  Natalia Korzeniewska kl. III d


  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->>Dnia 7 marca uczniowie z naszego gimnazjum pod opieką p. Iwony Smoczyńskiej i p. Cezarego Wnuka, mieli okazję gościć w radzymińskim domku myśliwskim "Przepiórka." W ramach współpracy ze szkołami zorganizowano konkurs, którego myślą przewodnią było hasło "Dokarmiamy zwierzęta zimą."
  Punktualnie o godzinie 9.00 wyruszyliśmy w wyśmienitych nastrojach na spotkanie. Będąc na miejscu poznaliśmy pana leśniczego oraz wiceprezesa koła łowieckiego pana Janusza Gocalińskiego i łowczego pana Tadeusza Wardakowskiego, którzy pozwolili nam gościć w domku myśliwskim. Panowie myśliwi omówili konkurs i przystąpili do rozdawania dyplomów i nagród książkowych. Wśród zwycięzców znalazły się:

  Miejsce I: Beata Niegowska III b
  Miejsce II: Zuzanna Lenkiewicz II a
  Miejsce III: Aleksandra Wardak I b

  Dziewczętom serdecznie gratulujemy!

  Kolejną atrakcją było ognisko, gdzie mogliśmy upiec kiełbaski. Po skończonej uczcie pan Janusz Gocaliński opowiedział na czym polega praca myśliwego. Przybliżył cel i zadania koła łowieckiego. Wskazał jak ważną rolę pełni ono dla ochrony środowiska. Jednak największą atrakcją spotkania okazał się pokaz hymnów oraz sygnałów myśliwskich. Tutaj uczniowie mieli możliwość spróbować swoich sił grając na rogu bawolim i innych instrumentach.
  Co dobre, szybko się kończy. Trzeba było wracać do szkoły. Wszyscy wracali z niej jednak w szampańskich nastrojach. Wycieczka była bardzo udana. Z niecierpliwością czekamy na kolejny konkurs.

  Opracowały: Natalia Rosłon i Agnieszka Wilczyńska z kl. I d


  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> Dnia 11 lutego odbył się bal karnawałowy od godziny 08.00 do 16.30. Można było się przebrać w stroje karnawałowe. Wszystkie klasy bawiły się przy dobrej muzyce, o którą zadbali : Monika Ochwat IIc, Dominik Sulejewski IIIc i Patryk Kielak IIIc.
  Sala była pięknie ozdobiona w kolorowe łańcuchy zrobione przez uczniów naszej szkoły. Nauczyciele bawili się razem z nami.
  Ten bal był super. Czekamy na następny za rok.

  Opracowanie: Natalia Rosłon i Agnieszka Lis z kl. I d

  --> Zapraszamy do galerii: <<--

  **************************************************

  -->> Wyłoniono laureatów Szkolnego konkursu informatycznego w kategorii grafika komputerowa na opracowanie KALENDARZA 2013 promującego zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych:

  I miejsce - Izabela Król kl. II d  II miejsce - Weronika Niedzieska kl. II d  III miejsce - Natalia Matera kl. II c  Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sucesów.

  **************************************************

  Drodzy Uczniowie!

  -->> Wraz z naszym Szkolnym Kołem Caritas zachęcamy Was do włączenia się w akcję ogólnopolską - JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2013 zatytułowaną w tym roku "Wiara działająca w miłości."
  Przez cały Wielki Post uczymy się dzielić tym, co posiadamy z najbardziej potrzebującymi. Zebrane ofiary gromadzimy w specjalnie przygotowanych skarbonkach, które otrzymujecie od katechetów.
  W Wielkim Tygodniu przynosimy skarbonki do szkoły. Zebrane środki zostaną przekazane do Caritasu i przeznaczone w tym roku na leczenie osób starszych i dzieci. Niech w to wielkopostne dzieło miłości włączą się całe rodziny.

  Szkolne Koło Caritas


  **************************************************

  Dzień Bezpiecznego Internetu 2013  -->> Zbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu 2013, który obchodzić będziemy 5 lutego. Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.  W ramach DBI 2013 w naszej szkole przeprowadzone zostaną następujące działania:
  1. Zgłoszenie inicjatywy na portalu www.dbi.pl.
  2. Umieszczenie informacji o DBI, banera reklamowego oraz baneru promującego Helpline.org.pl na stronie internetowej szkoły gim1.net.pl.
  3. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na lekcjach informatyki na podstawie opracowanych scenariuszy z wykorzystaniem filmów dydaktycznych: "Stop Cyberprzemocy" i "W sieci."
  4. Współpraca z pedagogiem szkolnym - przekazanie podręcznika "Jak reagować na cyberprzemoc", który pokazuje jaka jest specyfika cyberprzemocy oraz jak krok po kroku reagować w przypadku zdiagnozowania takiego problemu w szkole.
  5. Konkurs informatyczno-graficzny na "Kalendarz 2013", promujący zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych - regulamin - pilk *doc
  6. Przygotowanie gazetki w pracowni komputerowej pt.: "Dekalog Internauty."
  7. Opracowanie ulotki informacyjnej z uczniami na temat akcji DBI2013.
  8. Przeprowadzenie kursów e-learningowych z zakresu bezpieczeństwa dzieci online na zajęciach informatycznych, w Szkolnej Kawiarence Internetowej oraz w bibliotece szkolnej - www.fdn.pl/kursy
  9. Podsumowanie obchodów DBI na stronie internetowej szkoły WWW.gim1.net.pl.

  Koordynatorem akcji w szkole jest Dorota Poznańska.


  **************************************************

  "Czerwony Kapturek"

  -->> 1 grudnia 2012 r. członkowie Młodzieżowego Ochotniczego Pogotowia Rówieśniczego wzięli udział w III Międzyszkolnym Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Spektakli Profilaktycznych zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury "Ochota" w Warszawie. Uczniowie przedstawili spektakl pt: "Czerwony Kapturek" poruszający problematykę uzależnienia od Internetu. Spektakl był zorganizowany w formie musicalu.
  Scenariusz przedstawienia napisała ucz. Agnieszka Jagodzińska.
  Grali w nim następujący uczniowie:
  Katarzyna Kępka
  Natalia Szczepanik
  Weronika Ciałkowska
  Grzegorz Kostrzębski
  Zuzanna Pawluk
  Karolina Pokrzywnicka
  Weronika Smardz
  Izabella Bartkiewicz
  Patrycja Bronowska
  Malwina Piechocka
  Anna Barańska
  Natalia Czubak

  Za wybitną kreacje aktorską nagrodę otrzymała grupa taneczna w składzie:
  Natalia Czubak
  Anna Barańska
  Malwina Piechocka
  Żaneta Sieradzka
  Weronika Ciałkowska
  Zuzanna Pawluk
  Weronika Smardz
  Karolina Pokrzywnicka
  Aleksandra Czyżo

  Spektakl został przedstawiony również w dniu 21 stycznia w Sali Koncertowej Domu Kultury w Radzyminie. Grupę MOPR, przygotowała Katarzyna Garwolińska.

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  Konkurs historyczny z okazji 150 rocznicy
  wybuchu Powstania Styczniowego

  "Gloria victis - chwała zwyciężonym"

  -->> 23 stycznia w Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie odbył się finał konkursu z okazji 150 rocznicy wybuchu największego powstania na ziemiach polskich
  w okresie niewoli narodowej.
  Honorowy patronat nad konkursem, w którym uczestniczyła młodzież gimnazjalna z terenu naszej gminy, sprawował Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski.
  Konkurs wśród gimnazjalistów był jednym z wielu przedsięwzięć zainicjowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, które miały na celu upamiętnienie tradycji powstańczej z XIX wieku wśród mieszkańców naszego miasta. Przesłaniem były tu słynne słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Narody, które tracą pamięć, tracą życie" - wypowiedziane podczas jednego ze spotkań z wiernymi.
  Po krótkim wstępie nauczyciela historii Władysława Kolatorskiego, w którym przypomniano m.in. nazwiska Romualda Traugutta, księdza Stanisława Brzóski oraz mieszkańca Radzymina Romana Żulińskiego i wspólnym odśpiewaniu pięknej pieśni patriotycznej pt. "Marsz Polonia", trzyosobowe drużyny przystąpiły do decydującej rozgrywki.
  Trwający ponad dwie godziny konkurs składał się z kilkunastu zadań, które pozwoliły uczestnikom finału wykazać się swoją ogromną wiedzą. Były pytania dotyczące przebiegu działań zbrojnych podczas dwóch największych zrywów narodowowyzwoleńczych w XIX wieku - czyli powstań listopadowego i styczniowego, a także zadania odwołujące się do tradycji powstańczej w literaturze, malarstwie i muzyce. Gimnazjaliści znakomicie radzili sobie zarówno z chronologią wydarzeń, jak również z mapą przedstawiającą najważniejsze powstańcze bitwy.
  Gdy drużyny startujące w konkursie skupiły się na zadaniach pisemnych, np. rozwiązywały krzyżówkę lub zastanawiały się nad tytułami obrazów poświęconych wielkim powstaniom narodowym, uczniowie obserwujący zmagania konkursowe obejrzeli fragmenty filmu poświęconego Powstaniu Styczniowemu oraz wysłuchali fragmentów poezji wybitnych poetów XIX wieku, m.in. "Reduty Ordona" Adama Mickiewicza i "Morituri te salutant" - Felicjana Faleńskiego.
  Poziom finału był bardzo wyrównany i praktycznie do końca nie było wiadomo - kto zostanie zwycięzcą?
  Ostatecznie wygrała drużyna z Zespołu Szkół im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej w składzie: Julianna Kisiel, Aleksandra Kiegiel i Adela Wiencko. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera: Kinga Bartosiewicz, Katarzyna Sienkiewicz, Cezary Demianiuk, a trzecie gimnazjaliści ze Słupna: Krystian świderski, Adrian Krzeszewski i Krzysztof Janicki.
  Na zakończenie konkursu głos zabrali Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski - fundator głównych nagród i prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk. Gratulując uczestnikom ogromnej wiedzy, podkreślili znaczenie powstań narodowych w historii Polski.
  Następnie Dyrektor Gimnazjum Pani Ewa Wnuk podziękowała nauczycielom: Iwonie Smoczyńskiej, Magdalenie Krysiak, Agnieszce Gajdek, Joannie Bożyk i Gabrieli Dobrzenieckiej za pomoc w zorganizowaniu konkursu oraz wyraziła przekonanie, że patriotyczne wychowanie młodzieży jest jednym z atutów "Miasta Cudu nad Wisłą."
  Obserwując poziom konkursu i zaangażowanie gimnazjalistów w przygotowania do finału można jednoznacznie stwierdzić, że młodzież w naszej Gminie potrafi godnie obchodzić ważne rocznice z dziejów Polski.

  Opracował: Władysław Kolatorski
  Zdjęcia: Małgorzata Szymańska - kl. III b

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  NOC FILMOWA

  -->> W Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie, w piątkowy wieczór z 18 na 19 stycznia 2013 r. odbyła się noc filmowa, w której uczestniczyło 40 uczniów i 2 nauczycieli - Pani Ewa Michalak oraz Pan Władysław Kolatorski.
  O godzinie 19.00 w gmachu szkoły wszyscy byliśmy przygotowani
  z kocykami, poduchami i "pluszakami", aby zająć najlepsze miejscówki na sali gimnastycznej. Po chwili zapanowała cisza i wszyscy zaczęli oglądać "Projekt X."
  W międzyczasie przyszła pani Ewa i poczęstowała nas batonikami oraz zaprosiła na naleśniki, gofry, a także na gorącą herbatkę z cytrynką. Zapach naleśników i gofrów z dżemem posypanych cukrem pudrem ściągnął panią Magdalenę Krysiak oraz pana Czarka Wnuka. Czas na kolejny film, był to "Zmierzch - Przed świtem" cz. II. Ze względu na dobry apetyt, uczniowie zamawiali sobie jeszcze pizze, a w ramach spalania kalorii i rozruszania kości urządzili sobie małą, cichą dyskotekę.
  Kolejnym filmem, zaraz po zabawie był "Jestem Bogiem", "Ocean Strachu" i wiele innych. Nad ranem wszyscy zaliczyli krótką drzemkę,
  a w tle leciała piosenka Calvina Harrisa "We'll Be Coming Back."
  W świetnym towarzystwie wraz z opiekunami, spędziliśmy miło czas
  i z niecierpliwością czekamy na powtórkę!

  Opracowały uczennice kl. III B:
  Katarzyna Mączyńska, Partycja Mazurek i Olga Minota


  **************************************************  **************************************************

  Szkolne JASEŁKA

  -->> Dziś w naszym gimnazjum oglądaliśmy szkole JASEŁKA. Wystąpili uczniowie klas: Ib, Id i IId. Odpowiedzialnymi za przygotowanie uczniów byli p. Magdalena Krysiak oraz
  p. Bartłomiej Tomczyk.
  Po Jasełkach miało miejsce uroczyste rozdanie legitymacji członkowskich uczniom, którzy należą do Koła Wolontariuszy Caritasu. Uroczyście wręczył je ks. Rafał Paździoch - opiekun Szkolnych Kół Caritas w Diecezji Warszawsko-Praskiej wraz ze szkolnym opiekunem koła p. Agnieszką Sieradzką.

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->> Dnia 18 grudnia 2012 r. klasa I c wraz z wychowawcą p. B. Tomczykiem
  i p. A. Borową wyruszyła na wycieczkę do Warszawy.
  Stolica przywitała nas zimową aurą i świątecznym nastrojem.
  Program obejmował zwiedzanie Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia wraz z kościołem św. Anny oraz Archikatedry św. Jana Chrzciciela, miejsc istotnych dla historii Polski i pamięci jej bohaterów.
  Po lekcji historii klasa wybrała się do kina na film "Asterix i Obelix."

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  Dzień Ogryzka dzisiaj mamy, jedzcie jabłka!
  Polecamy!

  -->> Pod takim hasłem promowaliśmy zdrowe odżywianie. W tym dniu uczniowie, nauczyciele i rodzice zostali obdarowani jabłkami.
  Akcja miała na celu podniesienie świadomości uczniów, jak wielkie znaczenie dla ich zdrowia mają świeże owoce.
  Zalety i walory odżywcze jabłek zostały rozpowszechnione krótkimi ulotkami informacyjnymi oraz gazetką ścienną.


  **************************************************

  Ludzi zdobywa się otwartym sercem,
  a nie zaciśniętą pięścią.


  Ks. Jerzy Popiełuszko

  Gimnazjaliści pamiętają o rocznicy stanu wojennego

  -->> Stan wojenny został wprowadzony na terenie całego kraju w niedzielę 13 grudnia 1981 roku. Ogłosił go o godz. 6:00 generał Wojciech Jaruzelski. W ten mroźny, grudniowy poranek Polacy obudzili się w zupełnie innym świecie – na ulice wjechały czołgi, linie telefoniczne zostały odcięte, a drogi zastawiono szlabanami. Dla wielu ludzi dzień 13 grudnia stał się synonimem utraty nadziei i początku prześladowań. Zdaniem Rafała Ziemkiewicza, znanego pisarza i publicysty, wprowadzenie stanu wojennego "...polegało na przetrąceniu kręgosłupa rodzącej się demokratyzacji, czyli ruchowi Solidarności."
  Jako oficjalny powód ogłoszenia stanu wojennego Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego podała pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju, natomiast większość Polaków zdawała sobie sprawę, że rzeczywistą przyczyną była obawa reżimu komunistycznego przed utratą władzy, a także kontroli nad Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność."
  Z okazji 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie spotkali się z Panem Waldemarem Lau, aktywnym uczestnikiem ruchu solidarnościowego na terenie Gminy Radzymin, którego bezpośrednio dotknęły represje stanu wojennego. W nastrój grudnia 1981 roku wprowadził wszystkich krótki film dokumentalny przedstawiający pierwsze dni stanu wojennego w Polsce, a następnie odśpiewano piękną pieśń Jacka Kaczmarskiego pt. "Mury."
  W pierwszej części spotkania Pan Waldemar Lau opowiedział w niezwykle interesujący sposób o swoich osobistych przeżyciach z czasów stanu wojennego, natomiast w części drugiej odpowiadał na pytania zadawane przez gimnazjalistów.
  Okazało się, że młodzież zainteresowana jest skomplikowanymi wydarzeniami z najnowszej historii Polski, do czego zapewne przyczyniła się przeprowadzona dzień wcześniej projekcja filmu pt. "Śmierć jak kromka chleba", przedstawiającego największą tragedię stanu wojennego - pacyfikację kopalni "Wujek", podczas której zginęło 9 górników, a 22 zostało postrzelonych przez oddziały ZOMO.
  W trakcie spotkania 13 grudnia 2012 r. nie zabrakło również poezji stanu wojennego, pokazu zdjęć archiwalnych znakomicie oddających klimat tamtych dni, a także prezentacji pamiątek udostępnionych przez Pana Cezarego Wnuka.
  Prawie dwugodzinną, wspaniałą i emocjonującą lekcję historii zakończyło wspólne odśpiewanie utworu Jana Pietrzaka pt. "Żeby Polska była Polską", który od ponad 30 lat uznawany jest za oficjalny hymn "Solidarności."
  Dziękując Panu Waldemarowi Lau, że zechciał podzielić się z uczniami swoimi wspomnieniami dotyczącymi niezwykle bolesnych wydarzeń z najnowszych dziejów naszego kraju, dyrektor gimnazjum Pani Ewa Wnuk wyraziła przekonanie, że tego typu spotkania będą organizowane również w przyszłości - z okazji kolejnych rocznic wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

  Opr. Władysław Kolatorski
  Zdjęcia: Kasia Mączyńska kl. III b


  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->> W dniach 8,9.12.2012 r. wolontariusze Gimnazjum
  nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie wzięli udział
  w świątecznej Zbiórce Żywności 2012 r.

  Zbiórka odbyła się w markecie Panorama przy ul. Konstytucji i na Starym Rynku w Radzyminie. Współorganizatorem akcji jest Bank Żywności. Zebrane produkty zostaną przekazane rodzinom potrzebującym z terenu gminy.

  Uczestnicy wolontariatu:
  Dorota Kozon,
  Ewelina Sender,
  Beata Niegowska,
  Małgorzata Szymańska,
  Olga Mikołajczuk,
  Katarzyna Mączyńska,
  Olga Minota,
  Monika Kielczyk,
  Natalia Świerczewska,
  Daria Osman,
  Martyna Białek,
  Paulina Dąbrowska,
  Piotr Grabowski,
  Adrian Kostrzewa,
  Karolina Chacińska.

  Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

  **************************************************

  KONCERT MIKOŁAJKOWY

  -->> Dnia 5.XII.2012, z okazji zbliżających się mikołajek, grupa uczniów z klas: II a, II b, II d i III d pod opieką p. B. Chełchowskiej oraz p. K. Kisiel udała się do Warszawy. Celem wycieczki była Sala Kongresowa, w której odbywał się specjalny Koncert Mikołajkowy pod hasłem "5 złotych minut...ratujących życie." Koncert zorganizowała Fundacja PROMETEUSZ, która zajmuje się od wielu lat propagowaniem i nauczaniem udzielania pierwszej pomocy w warunkach przedszpitalnych.
  Na sali spotkały się dzieci i młodzież z różnych szkół z Warszawy i jej okolic. Koncert rozpoczął się występem zespołu Centrum Uśmiechu, który w wesołej piosence namawiał dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Występ przypadł do gustu szczególnie młodszej części widowni.
  W dalszej części koncertu wystąpili: Ewelina Lisowska, zespół Loka, Rafał Brzozowski, zespół taneczny "Flex" oraz iluzjonista Maciej Pol. Największe brawa otrzymał Rafał Brzozowski! Pomiędzy występami odbył się konkurs udzielania pierwszej pomocy, w którym wzięły udział drużyny z trzech szkół . Na zakończenie obejrzeliśmy pokaz kolorowych laserów, który chyba najbardziej z całego koncertu przypadł do gustu publiczności. Po koncercie w doskonałych humorach wróciliśmy do Radzymina. Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczny koncert.

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->>Klasa III A była jedną z tych klas, która uczestniczyła w projekcie "Trzymaj Formę".
  Uczniowie wykazali się dowcipem i pomysłowością, piekąc zdrowe i pyszne ciasta bez dodatku cukru. Była to bardzo pouczająca
  i smakowita lekcja. Uczniowie wraz z wychowawczynią,
  p. Katarzyną Kisiel zgłębili tajniki zdrowego odżywiania, samodzielnie piekąc wspaniałe ciasta i ciasteczka, dostarczając odrobinę przyjemności kolegom i nauczycielom, którzy mogli skosztować tych wybornych wypieków.


  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->> 7 grudnia 2012r. odbyła się wycieczka klas III A i III B do Centrum Nauki KOPERNIK w Warszawie.  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->>Dzień Świętego Mikołaja w Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie. Impreza zorganizowana przez Samorząd Szkolny.


  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->> Przed nadchodzącym adwentem poszczególne klasy postanowiły urozmaicić sobie ten ponury, późnojesienny czas odrobiną rozrywki, organizując klasowe dyskoteki. Na zdjęciach bawią się uczniowie klas: IID, IIIC i IIID.


  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->> Dnia 30 listopada 2012 r. w naszej szkole odbyły się "Andrzejki" zorganizowane przez klasę III d. Uczniowie mogli skorzystać z wróżb szkolnych Cyganów i Cyganeczek. Ogromnym powodzeniem cieszyło się wróżenie z magicznej kuli przez popularnego wróżbitę - Rudego.
  Można było wywróżyć sobie też imię przyszłego małżonka z zaczarowanego serca, bogactwa z rzutu do studni życia. Główną atrakcją było jednak lanie wosku przez cygankę Roksanę. To był magicznie spędzony czas.

  Opracowanie: A. Górecka i N. Korzeniewska kl. III d

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  Gimnazjaliści w Ośrodku Caritas w Słupnie

  -->> 21 listopada uczniowie klasy Ia oraz Ib udali się do Ośrodka Caritasu Diecezji Warszawsko - Praskiej w Słupnie. Ponad 40-osobową grupą gimnazjalistów opiekowali się nauczyciele: polonistka Iwona Jaworska i historyk Władysław Kolatorski.
  Już wczesnym rankiem (ok. godz. 7.30) - po przyjeździe do malowniczo położonego w lesie ośrodka - cała grupa uczestniczyła w Mszy Świętej, którą w pięknej, drewnianej kaplicy odprawił dyrektor ośrodka Caritas w Słupnie ks. Tomasz Jarzębski.
  Następnie wszyscy udali się do prac porządkowych, aby wspomóc księdza Tomasza w uporządkowaniu terenu ośrodka z nadmiaru opadających liści. Pięć godzin pracy uświadomiło gimnazjalistom sens pracy charytatywnej i pomocy bliźniemu - przesłania, które od wielu lat propaguje Caritas.
  Po zakończeniu prac porządkowych odbyło się wspaniałe ognisko. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek i wspólny posiłek. Mimo zmęczenia, uczniowie stwierdzili, że chętnie zostaliby dłużej. Około godz. 15 opuściliśmy ośrodek i wróciliśmy do Radzymina. Słowa podziękowania i wdzięczność Księdza Tomasza, który obiecał, że wkrótce odwiedzi naszą Szkołę, były dowodem, iż nasza praca przyniosła zamierzony efekt wychowawczy.

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->> Dnia 21 listopada 2012 r. miało miejsce w naszym gimnazjum szkolenie dla mlodzieży szkół gimnazjalnych "ABC pomocy ciężko chorym."
  Od godziny 10.00 do 12.00 ksiądz Andrzej Dziedziul ze Zgromadzenia Księży Marianów wraz z pielęgniarką p. Danusią nauczał naszą młdodzież jak pomagać cierpiącym i zostać wolontariuszem.
  Na początku opowiadał on o różnych sytuacjach, z którymi miał do czynienia, pokazywał zdjęcia chorych, umierających i tych, którzy już odeszli.
  Następnie pielęgniarka z hospicjum "Pola nadziei" uczyła kandydatów jak przebierać chorych, zmieniać im pościel, pomagać im chodzić.
  Pod koniec szkolenia Samorząd Uczniowski wręczył księdzu pieniądze zebrane w naszej szkole, przeznaczone dla Ośrodka Hospicjum Domowe przy ul. Trykocińskiej 27/35.

  Opracowała: Ewa Michalak

  **************************************************

  Nie palę! Dołącz do nas!

  -->> Pod takim hasłem 15.XI.2012 r. odbyła się akcja promująca postawę antynikotynową. Celem akcji było pokazanie gimnazjalistom jak wiele osób w ich otoczeniu - rówieśników i dorosłych - nie pali.
  Wszyscy chętni nosili w tym dniu nalepki zielonych płuc z napisem "Nie palę" .
  Zdjęcia chętnych osób powoli zapełniały plakat akcji . Na wszystkich przerwach odbywał się "plener plastyczny." Uczniowie w małych grupach rysowali plakaty o szkodliwości palenia .
  Mamy nadzieję, że entuzjazm i zaangażowanie uczniów wzmocniły postawę antynikotynową uczniów niepalących i pobudziło do refleksji o zdrowiu wszystkich tych, których problem palenia papierosów dotyczy.

  Osoby odpowiedzialne:
  Iwona Waliszkiewicz - nauczyciel biologii
  Iwona Smoczyńska - nauczyciel plastyki
  Anna Borowa - zdjęcia

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  Dając potrzebującemu człowiekowi otrzymujemy więcej niż ofiarowujemy, bo ten gest miłosierdzia odnawia w nas samych obraz Boga. Przywracając człowiekowi godność i jego relacje z otoczeniem jesteśmy w samym centrum Bożej Miłości.
  /Abp Henryk Hoser/


  -->> W dniu 10 listopada 2012 przyszli wolontariusze Szkolnego Koła Caritas
  w naszej szkole wraz z nauczycielami:
  p. Władysławem Kolatorskim oraz
  p. Agnieszką Sieradzką uczestniczyli
  w obchodach 20-lecia Caritas w Diecezji Warszawsko-Praskiej.

  Jubileusz rozpoczęto Mszą świętą w Katedrze św. Floriana, której przewodniczył abp Henryk Hoser. Po Mszy Św. wręczono nadane z okazji jubileuszu medale "Dobry jak chleb" osobom najbardziej zasłużonym dla diecezjalnej Caritas. Warto dodać, iż pośród nagrodzonych znalazła się radzymińska Parafia Przemienienia Pańskiego.
  Zwieńczeniem uroczystości był piękny koncert Antoniny Krzysztoń w podziękowaniu wszystkim pracownikom, wolontariuszom i darczyńcom Caritas. Po części oficjalnej na uczestników czekał słodki poczęstunek.
  Przy okazji tak ważnego dla naszej diecezji jubileuszu, warto przybliżyć historię Caritasu w Polsce. Otóż początki znanej dziś wszystkim instytucji Caritas sięgają końca lat dwudziestych minionego wieku. Wówczas usystematyzowano prowadzoną szeroko przez Kościół działalność charytatywną powołując Instytut Caritas w Poznaniu. Miał on koordynować działalność licznie powstających Diecezjalnych Związków Caritas. Po zakończeniu II wojny światowej, w dobie stalinizmu zlikwidowano Caritas kościelną powołując w jej miejsce świeckie Zrzeszenie Katolików "Caritas" (nie uznawane przez Episkopat Polski). Dopiero z chwilą wejścia w życie ustawy o stosunku państwa do Kościoła z 1989 roku nastąpił powrót Caritas kościelnej.
  Dziś Caritas Polska koordynuje pracę 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych Caritas w kraju. Tysiące Polaków na co dzień pomaga potrzebującym włączając się w szereg akcji ogólnopolskich: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Kromka Chleba, Wakacyjna Akcja Caritas, światowy Dzień Chorego, "Bądźmy razem", Wakacyjna akcja Polonia, Tornister pełen uśmiechów, Twój 1% pomoże chorym!
  Dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszą się Szkolne Koła Caritas. Pełnią ogromną rolę w formacji młodych pokoleń. Ich rola we współczesnym świecie jest nie do przecenienia. Mnóstwo wolontariuszy z wielkim zaangażowaniem pomaga potrzebującym uczniom, odwiedza osoby starsze, fizycznie i duchowo wspiera chorych, samotnych, rodziny poszkodowane losowo, prowadzi zbiórki książek, przyborów szkolnych, używanej odzieży, włącza się w akcje ogólnopolskie.
  Taka forma pomocy powstaje na terenie Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie. Opiekę nad kołem sprawują katecheci: p. Agnieszka Sieradzka i ks. Jacek Szabaciuk. Już wkrótce, podczas Jasełek odbędzie się uroczyste wręczenie legitymacji wszystkim wolontariuszom przez Sekretarza Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej - ks. Rafała Paździocha. Dziełu patronuje bł. Matka Teresa z Kalkuty.

  Opracowanie: Agnieszka Sieradzka


  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->> UWAGA! Dzień 1 Listopada 2012 r. to Dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.


  **************************************************

  Dzień Edukacji Narodowej

  -->> 15 października 2012 r. społeczność szkolna świętowała Dzień Edukacji Narodowej.
  W programie uroczystości znalazły się:
  - ślubowanie klas pierwszych;
  - wręczenie Nagród Dyrektora;
  - program artystyczny przygotowany przez p. Jolantę Ślebiodę-Szatan wraz z klasą ID i samorządem szkolnym, MOPR oraz p. Joannę Bożyk wraz ze szkolnym chórem.

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->> 10 października 2012 r. klasy I c i II c pod opieką pani Wioletty Winiarskiej, Pani Anny Borowej i pana Bartłomieja Tomczyka wyruszyły na wycieczkę pieszą w celu uczczenia pamięci patrona szkoły mjr. Stefana Waltera zapalając znicze przy obelisku we wsi Mokre.

  Kolejnym punktem wycieczki były gry i zabawy integracyjne, które sprawiły uczestnikom wycieczki olbrzymią frajdę.

  **************************************************

  Delegacja uczniów z Kalisza

  -->> 4 października, z okazji I rocznicy nadania imienia Gimnazjum nr 1
  w Radzyminie, do naszego Miasta przyjechała delegacja uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaliszu, którą opiekowali się nauczyciele: Michał Orczykowski i Wojciech Witczak.

  Kalisz i Radzymin połączyła osoba Patrona popularnej „jedynki”, czyli majora Stefana Waltera. Bohater słynnej bitwy z bolszewikami o Radzymin w 1920 roku został śmiertelnie ranny podczas walk o wieś Mokre, natomiast na cmentarzu w Kaliszu - gdzie w okresie międzywojennym stacjonował Jego ukochany 29 Pułk Strzelców Kaniowskich - został pochowany. Należy podkreślić, że dzień przed przyjazdem do Radzymina goście z pięknego miasta nad Prosną zapalili znicze na grobie majora Waltera na kaliskim cmentarzu na Majkowie.
  25 osobowa grupa młodzieży przyjechała ze Sztandarem swojej Szkoły i zaszczyciła swoją obecnością uroczystość w radzymińskiej Kolegiacie. Po spotkaniu w budynku Gimnazjum nr 1, goście z Kalisza udali się do Ośrodka Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Słupnie, gdzie dzięki gościnności księdza Tomasza Jarzębskiego gimnazjaliści mogli odpocząć po trudach oficjalnych uroczystości. Natomiast wieczorem odbyło się wspaniałe ognisko, którego jednym z organizatorów była Pani Iwona Jaworska - polonistka z Gimnazjum im. majora Stefana Waltera.
  Następnego dnia - 5 października - młodzież z Kalisza spotkała się z burmistrzem Radzymina Zbigniewem Piotrowskim oraz dyrektor Gimnazjum nr 1 Panią Ewą Wnuk, a później wszyscy udali się do powstającego Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II przy ulicy Słowackiego. Wspólna modlitwa w intencji Ojca świętego, możliwość zwiedzenia wystawy poświęconej Największemu Polakowi, a także życzliwość księdza Krzysztofa Ziółkowskiego zapewne na długo pozostaną w pamięci młodzieży.
  Program wizyty był wyjątkowo napięty. Gimnazjaliści z Kalisza udali się do Mokrego, gdzie przy obelisku majora Stefana Waltera zapalili znicze, a następnie wszyscy udali się na Cmentarz Poległych w Radzyminie, który w 1999 roku odwiedził Ojciec święty Jan Paweł II. W rolę przewodnika po radzymińskiej nekropolii wcielił się nauczyciel historii Władysław Kolatorski.
  Około godziny 13.00 wszyscy udali się do Wólki Radzymińskiej, gdzie przy pomniku poświęconemu kapitanowi Stefanowi Pogonowskiemu goście z Kalisza poznali kolejne epizody związane z "Cudem nad Wisłą" 1920 roku.
  Na zakończenie kilkugodzinnej wycieczki śladami radzymińskiej bitwy sprzed 92 lat gimnazjaliści z Kalisza udali się nad Zalew Zegrzyński. Przejazd wzdłuż wybrzeży "warszawskiego Balatonu" stanowił ostatni punkt dwudniowej wizyty.
  Jesteśmy przekonani, że dzięki życzliwości Pani Małgorzaty Jackowskiej, dyrektor Gimnazjum nr 9 w Kaliszu oraz władz samorządowych "najstarszego miasta w Polsce" - z wiceprezydentem Jackiem Konopką na czele - współpraca między naszymi Miastami i Szkołami będzie nadal kontynuowana.

  Opr. Władysław Kolatorski
  Zdjęcia: Kasia Mączyńska - kl. III b

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  Pierwsza rocznica nadania imienia
  Gimnazjum nr 1 w Radzyminie

  Dzień 4 października na trwałe wpisał się w historię Gimnazjum nr 1 w Radzyminie. Rocznica śmierci majora Stefana Waltera - bohatera wojny 1920 roku - stała się świętem Szkoły. Rok temu, w październiku 2011 roku, odbyła się uroczystość nadania imienia i przekazanie Sztandaru Szkoły, zaś w tym roku obchodzono pierwszą rocznicę tego ważnego dla całej szkolnej i lokalnej społeczności wydarzenia.
  Punktualnie o godz. 11.00. rozpoczęła się uroczysta Msza święta w radzymińskiej Kolegiacie, którą koncelebrował ksiądz proboszcz Stanisław Kuć. W pierwszym rzędzie zasiadła rodzina Patrona Szkoły: Państwo Zdzisław i Alicja Walterowie, Pani Danuta Walter oraz Panie Ewa Walewska i Renata Kurzyńska-Dzikiewicz.
  Wojskowa asysta honorowa, liczne Poczty Sztandarowe, obecność władz samorządowych z burmistrzem Zbigniewem Piotrowskim na czele, a także widoczni przedstawiciele różnych organizacji m.in. Towarzystwa Przyjaciół Radzymina oraz Stowarzyszenia Miłośników Bitwy Warszawskiej 1920r, dyrektorzy placówek oświatowych, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radzyminie i delegacja wojskowa z 9 Batalionu Łączności w Białobrzegach, uświadomiły gimnazjalistom z popularnej „jedynki”, że jest to wyjątkowa i niezwykle podniosła uroczystość.
  W trakcie homilii ks. Stanisław Kuć przedstawił postać majora Waltera podkreślając, że jego poświęcenie dla Ojczyzny może być wzorem dla wszystkich Polaków. Proboszcz radzymińskiej parafii odwołał się również do wizyty Ojca świętego, Jana Pawła II na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, która jest najważniejszym wydarzeniem w ponad 500 letnich dziejach miasta. Ponadto ks. Kuć przekazał na ręce delegacji młodzieży z Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu, która przed przyjazdem do Radzymina zapaliła znicze na grobie mjr Waltera na kaliskim cmentarzu na Majkowie, okolicznościowe pamiątki oraz życzenia dalszej współpracy między gimnazjami w Radzyminie i Kaliszu.
  Po zakończeniu Mszy świętej głos zabrała dyrektor Gimnazjum nr 1 Pani Ewa Wnuk. Witając zaproszonych gości podkreśliła, że obchody Dnia Patrona mają ogromny walor wychowawczy i patriotyczny, umożliwiający podczas pracy młodzieżą powoływać się na historycznie usankcjonowane wartości, które reprezentował major Stefan Walter. Jednocześnie Pani dyrektor podziękowała wszystkim za udział w przygotowaniach do święta Szkoły.
  Podczas swojego wystąpienia burmistrz Zbigniew Piotrowski stwierdził, że Radzymin nigdy nie zapomniał o swoich bohaterskich obrońcach. Jako miasto „Cudu nad Wisłą” jest miejscem, gdzie historia styka się z teraźniejszością, a kultywowanie pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 90 lat jest naszym wspólnym obowiązkiem.
  Następnie Gimnazjaliści pod kierunkiem Pani Iwony Jaworskiej i Joanny Bożyk zaprezentowali program słowno - muzyczny poświęcony wydarzeniom związanym z bitwą 1920 roku . Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, obejrzenie krótkiego filmu o walkach z bolszewikami o Warszawę i roli majora Stefana Waltera w spełnieniu się "Cudu nad Wisłą" wprawiło wszystkich w podniosły nastrój. W takich chwilach widać, jak ważne jest kultywowanie tradycji dla podtrzymywania naszej narodowej tożsamości.
  Nie ulega wątpliwości, iż podczas tej uroczystości spełniły się słynne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, który w rozkazie do zwycięzców wojny polsko - sowieckiej 1920 roku stwierdził: "Żołnierz, który tyle zrobił dla Polski, nie zostanie bez nagrody. Wdzięczna Ojczyzna nie zapomni o Nim."
  Wspólny przemarsz do gmachu Szkoły uświetniła obecność żołnierzy z jednostki wojskowej w Białobrzegach z por. Stanisławem Wiszniewskim na czele oraz ułanami ubranymi w mundury z czasów bitwy warszawskiej, których reprezentowali Panowie: Janusz śledź i Paweł Kozakiewicz.
  Na zakończenie odbyło się spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą wydarzeniu sprzed roku, czyli nadaniu imienia szkole, a także wycieczkom uczniowskim do obelisku w Mokrem i do grobu majora Stefana Waltera na Cmentarzu w Kaliszu.
  W imieniu rodziny Patrona głos zabrał Pan Zdzisław Walter, który podziękował za przygotowanie uroczystości i wyraził wdzięczność dla całej szkolnej społeczności za pamięć o Jego wielkim przodku.
  O godz. 14.00 delegacja gimnazjalistów wspólnie z Rodziną Walterów udała się do Mokrego, gdzie przy obelisku poświeconym bohaterowi walk pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
  Nie ulega wątpliwości, że takie uroczystości integrują młodzież szkolną z lokalnym środowiskiem i jednocześnie stanowią wspaniałą lekcję patriotycznego wychowania. Widać, że działania wychowawcze oparte na kultywowaniu pamięci o najważniejszych wydarzeniach z dziejów Polski i regionu na trwałe wpisały się w działalność Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie.

  Opracowanie: Władysław Kolatorski
  Zdjęcia: Anna Borowa i Paweł Cybulski


  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie
  Gimnazjum nr 1
  im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie
  serdecznie zapraszają

  z okazji Pierwszej Rocznicy Nadania Imienia Szkole

  na uroczystą Mszę Św. w Kolegiacie Radzymińskiej,
  która odbędzie się dnia 4 października 2012 r.
  o godzinie 11.00.


  Z A P R A S Z A M Y!!!

  **************************************************

  Wycieczka rowerowa klasy II d

  -->> W czwartek, 27 września 2012r. o 9.00, klasa IId stawiła się na zbiórkę przed budynkiem szkoły. Wszyscy obowiązkowo założyli koszulki odblaskowe i wyruszyli w drogę. Nadrzędnym celem wycieczki było uczczenie pamięci patrona szkoły mjr. Stefana Waltera. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku we wsi Mokre. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie skansenu w Kuligowie połączone z grami i zabawami integrującymi klasę.

  Opracowanie: Wychowawca klasy
  Agata Drzewek

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  -->> Dnia 19 września 2012 r. uczniowie kl. I a pod opieką pani Iwony Jaworskiej udali sie na pieszą wycieczkę do Mokrego, gdzie znajduje się obelisk poświęcony bohaterowi tej Ziemi, mjr. Stefanowi Walterowi, który od ubiegłego roku stał się patronem naszej szkoły.
  Przy pamiątkowym kamieniu uczniowie zapalili znicze, minutą ciszy uczcili pamięć Wielkiego Polaka oraz wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej życia mjr. Stefana Waltera.

  Opracowanie: Iwona Jaworska

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  Nie ma to jak w Serwach

  -->> Uczniowie klas IIId, IIa i IIc, w dniach 10-14.09.2012 r. wzięli udział w Zielonej Szkole "Serwy 2012."
  Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali nauczyciele, w składzie: Iwona Waliszkiewicz - nauczycielka biologii i chemii, Agata Drzewek - nauczycielka wychowania fizycznego oraz Władysław Kolatorski - nauczyciel historii i geografii.
  Na kilkuhektarowym fragmencie Puszczy Augustowskiej położonym bezpośrednio nad jeziorem Serwy, odbywały się zajęcia sportowe i przyrodnicze. Uczniowie mieli możliwość korzystania z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na czas ich pobytu. W programie Zielonej Szkoły było dużo zajęć przyrodniczych, prowadzonych przez przyrodników z Uniwersytetu Białostockiego, kajakarstwa, głównie turystycznego i sportowego oraz łucznictwa.
  Nie zabrakło również wycieczek rowerowych po Puszczy Augustowskiej i wspinaczki na sztucznej ściance. W ramach szkolenia na sztucznej ściance wspinaczkowej mieli okazję poznać zasady korzystania z takich i podobnych obiektów sportowych, posługiwania się podstawowym sprzętem wspinaczkowym. Wszystkie zajęcia na obiektach sportowych prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, absolwenci prestiżowych wyższych uczelni z całego kraju. Każdy z uczestników Zielonej Szkoły, mógł zaprezentować swoje umiejętności sportowe na wielofunkcyjnych boiskach sportowych. O siłę do intensywnej pracy dbały panie kucharki serwując smaczne posiłki, a piękna wrześniowa aura sprzyjała aktywności terenowej.

  Opr. Agata Drzewek


  --> Zapraszamy do galerii: <--

  Wrażenia uczniów:

  Rankiem 10 września wyruszyliśmy spod budynku naszego gimnazjum do Serw na Zieloną Szkołę. Mimo, że podróż była nieco uciążliwa - po dotarciu na miejsce i rozpoczęciu pierwszych zajęć - nikt już o niej nie pamiętał. Zajęcia na wodzie, takie jak kajaki były świetnie zorganizowane i przyniosły niesamowitą ilość zabawy i radości.

  Kinga Bartosiewicz - III a

  Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w wycieczce do Serw. Jadąc tam nie spodziewałam się, że będzie to aż tak niesamowite miejsce. Dookoła otaczały nas piękne lasy oraz jezioro. Codziennie mogliśmy podziwiać cudowny zachód słońca. Każdego dnia przygotowana była masa przeróżnych, ciekawych zajęć: łuki, ścianka wspinaczkowa, "małpi gaj." Nikt nie mógł się nudzić. Bardzo miło będę wspominać chwile tam spędzone. Szkoda, że tak szybko minęły.

  Aleksandra Górecka - III d

  Jestem zachwycona, że mogłam uczestniczyć w wycieczce do Serw. Spędziliśmy tam wspaniałe chwile. Każdy kolejny dzień przynosił nowe atrakcje. Wiele z Nas wzbogaciło się o nowe doświadczenia. Pierwsza wspinaczka, pływanie kajakami czy zabawa w „małpim gaju”. Godziny przepełnione radością, śmiechem, wygłupami. Dookoła jezioro, las. Niezapomniane zachody słońca uwiecznione na fotografiach. Wszystkie elementy tworzyły jedną niesamowitą całość...
  Z biegiem czasu można też dostrzec inne zalety "Zielonej Szkoły." Nauczyliśmy się tam współpracować. Bez drugiej osoby nie udałoby się osiągnąć wyznaczonego celu. W końcu w zespole tkwi siłą i nie ma przed nami rzeczy niemożliwych. Myślę, że każdy z uśmiechem na twarzy będzie wspominał dni spędzone w Serwach.

  Dominika Sykulska - III d

  Na Zielonej Szkole najbardziej mi się podobała ilość zajęć i ich różnorodność. Po trochu można było wszystkiego spróbować. Kajaki i zajęcia wodne to świetny sposób na spędzanie czasu. Pozostałe zajęcia, tj. np.: rowery, łuki czy wspinaczka nie były mniej atrakcyjne. Mimo, że nie byłem tam pierwszy raz, chętnie pojechałbym następnym razem.

  Paweł Kajma - II a

  **************************************************

  -->> Dnia 3 września 2012 roku Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera powitało nowy rok szkolny 2012/2013.
  Na uroczystości obecni byli: pan burmistrz Zbigniew Piotrowski, zastępca burmistrza pan Andrzej Siarna, pani Halina Kondradczyk - kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjknego Szkół w Radzyminie oraz przewodniczący Komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki pan Cezary Wnuk. Burmistrz Radzymina dokonał wręczenia Aktu Nominacji pani dyrektor Ewie Wnuk.
  Głos zabrali zaproszeni goście: burmistrz Zbigniew Piotrowski oraz wice burmistrz Andrzej Siarna, którzy życzyli uczniom wielu sukcesów w nauce oraz odwagi w realizacji własnych marzeń.
  Pani dyrektor serdecznie powitała po wakacjach uczniów, rodziców i nauczycieli i życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym, odczytała również list Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas.
  Nagrodzone zostały również uczennice wyróżnione w konkursie "Chrońmy zwierzęta zimą."

  --> Zapraszamy do galerii: <--

  **************************************************

  Dnia 3 września 2012 r. (poniedziałek)
  o godz. 09.20 zapraszamy na uroczystą inaugurację
  roku szkolnego 2012/1013.

  ************************************************** 

Archiwum 2011/2012.

Archiwum 2010/2011.

Archiwum 2009/2010.

Archiwum 2008/2009.

Archiwum 2007/2008.

Archiwum 2006/2007.

 
 
"KATYŃ - ocalić od zapomnienia"
Ogólnopolska akcja posadzenia 21473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej.
Katyń-ocalić od zapomnienia...

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl

Bezpieczny Internet


 

 .: SZKOLNE
>>Świetlica
>>Terminarz zebrań
>>STATUT
>>Program       Profilaktyczny
>>WSO
>>Przerwy - dzwonki
>>Pedagog
>>Socjoterapeuta
>>Biblioteka
>>Samorząd       Uczniowski
 

 .: DODATKI

> KOŁO HISTORIOGRAFICZNE

> LINKI

> DOWNLOAD

> PUBLIKACJE NAUCZYCIELI

 
..:: Gimnazjum nr 1 w Radzyminie - D.P. 2003 - 2012 ::..