Dzisiaj jest:
 
  NAUCZYCIELE |   UCZNIOWIE |   PODRĘCZNIKI |   PEDAGOG |   SOCJOTERAPEUTA |   PSYCHOLOG |   ABSOLWENCI |   LOSY ABSOLWENTÓW |   KONTAKT

 
 .: MENU

..:: AKTUALNOŚCI ::..
..:: NADANIE       IMIENIA ::..
..:: PATRON              SZKOŁY ::..
..:: HISTORIA       SZKOŁY::..
..:: HISTORIA       RADZYMINA ::..
***************
DLA RODZICÓW
***************

..:: ZEBRANIA ::..
..:: ŚWIETLICA ::..
..:: REKRUTACJA ::..
..:: ZASADY OCENIANIA ::..
..:: KALENDARZ       IMPREZ ::..
..:: BIBLIOTEKA ::..
..:: SAMORZĽD UCZNIOWSKI ::..
..:: STATUT ::..
..:: PROGRAM PROFILAKTYCZNY ::..
..:: KONTAKT ::..

 


 .: Licznik odwiedzin

monitoring pozycji
 

Hymn Gimnazjum

("mp4" - 150 MB)
 .: NEWS


Rozkład jazdy autobusu szkolnego
obowiązujący od 27 marca 2017 roku.


.: Dziennik elektroniczny 2016/2017 :.

(Logowanie dla rodziców)

***********************************************************

A K T U A L N O Ś C I:

**********************************************************

>>>>> DEKALOG CYFROWEGO OBYWATELA

**********************************************************

Projekt unijny "Szkoła Równych Szans - VI edycja"-->> Gmina Radzymin od września 2016 r. rozpoczęła realizację projektu "Szkoła Równych Szans - VI edycja" dofinansowanego z Funduszy Europejskich, który potrwa do końca 2017 roku.
W ramach projektu w Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie prowadzonego przez Gminę Radzymin uczniowie będą mogli wziąć udział w zajęciach z języka angielskiego, francuskiego, nauk matematyczno-przyrodniczych, technologii informacyjnej.
Tematyka i forma zajęć wynika z przeprowadzonych w każdej ze szkół Diagnozach Potrzeb.
Każda ze szkół prowadzi indywidualnie rekrutację na zajęcia zaplanowane w swojej szkole.
Projekt realizowany jest wspólnie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Gminami: Jabłonna Lacka, Kozienice, Poświętne, Przasnysz, Repki, Klembów, Sobolew, Sarnaki, Wodynie i Zawidz. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji kluczowych uczniów i kompetencji zawodowych nauczycieli w 43 szkołach woj. mazowieckiego.
Dofinansowanie projektu z UE wynosi 3 222 967,45 zł a całkowita wartość projektu to 4 028 709,31 zł.

Harmonogram zajęć unijnych "Szkoła Równych Szans - VI"

**************************************************************

Dziękując za cały rok szkolny pełen wrażeń i sukcesów, życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludŸmi i wielu niezapomnianych przeżyć.

Do zobaczenia we wrześniu.

**************************************************************

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017


-->> Klasy III zapraszamy na zakończenie roku szkolnego dnia 23 czerwca 2017 r. o godz. 09.00.

-->> Klasy I - II zapraszamy na zakończenie roku szkolnego dnia 23 czerwca 2017 r. o godz. 10.30.Zapraszamy :)


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


>>>>>>>>>> Zdjęcia: Anna Borowa

**************************************************************

Gimnazjaliści na uroczystości 100. rocznicy "kryzysu przysięgowego"

-->> W sobotę, 24 czerwca delegacja z naszego Gimnazjum, reprezentująca jednocześnie Międzyszkolny Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej uczestniczyła w obchodach 100. rocznicy "kryzysu przysięgowego". Uroczystość na terenie jednostki wojskowej w Białobrzegach zapewne na długo pozostanie w pamięci licznie zgromadzonych gości.
100 lat temu, w 1917 roku do koszar w Zegrzu Południowym, wybudowanych przez wojska carskie na potrzeby 1. Zegrzyńskiego Pułku Piechoty Fortecznej, trafiły Pułki Legionów Polskich. W związku ze zmieniającymi się realiami na frontach I wojny światowej Niemcy zażądali od Legionistów złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro - Wegier. Józef Piłsudski na wieść o planach zaborców polecił Legionom odmówić żądaniu złożenia przysięgi, stąd tzw. "kryzys przysięgowy". Przysięga miała mieć miejsce 14 lipca w koszarach w Zegrzu Południowym. I oraz III Brygada Legionów solidarnie odmówiły jej złożenia. Odpowiedzią Niemców było przewiezienie szeregowych i części podoficerów do Szczypiorna, natomiast oficerowie internowani zostali na terenie koszar w Białobrzegach.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia i niezłomnych legionistów Marszałka Piłsudskiego w 1931 roku w Białobrzegach stanął pomnik, na którego cokole umieszczono spiżową rzeźbę orła z rozpostartymi skrzydłami i kawałkiem łańcucha w dziobie. W sobotę, tuż przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości nastąpiło poświęcenie znajdującego się obok pomnika Ronda im. Legionów Polskich.
Obchody rocznicowe rozpoczęła Msza święta polowa, której przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Zwracając się do licznie zgromadzonych wiernych biskup podkreślił: "(...) jakże trudne były drogi naszego narodu do niepodległości i jakich wymagały ofiar. Czyn zbrojny legionistów i odmowa złożenia przysięgi wierności zaborcom zasługują na szczególne uznanie i pamięć. Nigdy nie możemy o tym zapominać, szczególnie w dzisiejszych, trudnych i złożonych czasach".
Następnie na centralnym placu kompleksu wojskowego w Białobrzegach odbyło się odebranie meldunku i przegląd wojsk, którego dokonał gen. bryg. Sławomir Owczarek - szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii. Po odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt, zaproszonych gości przedstawił dowódca 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego RSZ płk Piotr Waniek. Wśród wymienionych był jeden ze współorganizatorów uroczystości wójt Gminy Nieporęt Sławomir Mazur.
Po Apelu Pamięci Oręża Polskiego, na zakończenie oficjalnej części uroczystości odbyła się defilada pododdziałów. Było to niezwykłe przeżycie dla młodzieży, a ceremoniał wojskowy i wspaniała defilada zapewne na długo pozostaną w pamięci gimnazjalistów.
Później zgromadzeni widzowie mogli obejrzeć przygotowana z wielkim rozmachem oraz starannością dotyczącą szczegółów i realiów historycznych inscenizację plenerową pt. "Odmowa złożenia przysięgi zaborcom przez 5. Pułk Piechoty Legionów Polskich", która wywołała aplauz publiczności. Należy podkreślić, że rekonstrukcja historyczna odbyła się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie 100 lat temu zbuntowali się legioniści Józefa Piłsudskiego. Gośćmi honorowymi uroczystości byli m.in. przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP.
Ciekawy był również Piknik Historyczny, wystawa sprzętu wojskowego, pokaz ratownictwa medycznego oraz pokazy: musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz walki wręcz zaprezentowany przez żołnierzy batalionu dowodzenia Wojsk Lądowych i 9 batalionu dowodzenia.
Przy okazji wizyty w Białobrzegach wręczyliśmy klubowe podziękowania za wsparcie naszej działalności ppłk Piotrowi Urbasiowi - dowódcy 9. Batalionu Dowodzenia i ppor. Martynie Winiarskiej, która koordynuje współpracę miedzy Klubem im. AK i jednostką wojskową w Białobrzegach.

Opracowanie i zdjęcia: W. Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Postoliska - Wołomin - Radzymin

-->> 22 czerwca delegacja Klubu Historycznego udała się z podziękowaniami do osób i instytucji pomagających w uroczystej inauguracji Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, która odbyła się 8 czerwca w hali Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu.
W to przedsięwzięcie zaangażowanych było wiele osób i instytucji życzliwych naszej działalności. Dlatego chcieliśmy podziękować i okazać swoją wdzięczność za okazaną nam pomoc.
Najpierw udaliśmy się do Zespołu Szkół w Postoliskach. Uczniowie z tamtejszego Gimnazjum im. Cichociemnych pod opieką Pani Violetty Gajcy reprezentowali Poczet Sztandarowy podczas uroczystości 8 czerwca. Rozmowa z Dyrekcją szkoły, niestety bardzo krótka (musieliśmy tego dnia odbyć swoiste tournée) upłynęła w bardzo miłej atmosferze. Mogliśmy również zwiedzić szkołę i poznać, choć częściowo, jej historię.
Następnie pojechaliśmy do I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Trudno wyobrazić sobie naszą uroczystość bez pomocy Pani Dyrektor Agnieszki Kaczyńskiej, wsparcia duchowego księdza Grzegorza Idzika i Pocztów: Flagowego i Sztandarowego z wymienionej szkoły. Podniesienie flagi państwowej na maszt z pełnym ceremoniałem wojskowym na długo pozostaną w pamięci uczestników uroczystości inauguracyjnej.
Na zakończenie udaliśmy się do niezwykle życzliwego nam dyrektora Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu Pana Mirosława Jusińskiego. Udana inauguracja i kwestie organizacyjne z nią związane, to w dużej mierze zasługa dyrektora ROKiS-u. To uczniowie należący do Klubu stwierdzili w drodze powrotnej, że Pan Jusiński: „… jest spoko i zawsze można na Nim polegać”. To prawda Panie Dyrektorze!
Organizacja tak dużego przedsięwzięcia przekraczała nasze skromne możliwości. Dlatego wsparcie wielu osób, instytucji i organizacji społecznych było nam bardzo potrzebne. W najbliższym czasie zamierzamy wyrazić swoją wdzięczność również innym Przyjaciołom Klubu im. AK.
Członkowie i Zarząd Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej są Państwu bardzo wdzięczni. Jeszcze raz - Dziękujemy Serdecznie!

Opracowanie: W. Kolatorski
Zdjęcia: Karolina Wojda, Olga i Jakub Matera


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim

-->> We wtorek, 20 czerwca spotkaliśmy się w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie z Tadeuszem Płużańskim - historykiem i publicystą, który od wielu lat współpracuje ze światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, a ponadto od 2013 roku jest prezesem Fundacji "Łączka", wspierającej prace poszukiwawcze ofiar stalinowskich mordów pochowanych bezimiennie przy murze Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Panią Marzenę Małek – radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 uczniów i absolwentów naszego Gimnazjum im. mjr. Stefana Waltera.
Szacownych gości Pana Tadeusza Płużańskiego i dr Piotra Kurka - członka Zarządu Głównego światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej powitała i przedstawiła Pani Marzena Małek, a następnie krótki rys historyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym zaprezentował Władysław Kolatorski - prezes Klubu Międzyszkolnego.
Bohaterem części głównej spotkania był badacz najnowszej historii Polski, syn prof. Tadeusza Płużańskiego - więźnia obozu hitlerowskiego Stutthof i katowni stalinowskich m.in. we Wronkach, który w niezwykle interesujący sposób przedstawił dzieje konspiracji niepodległościowej po zakończeniu II wojny światowej. Szybko okazało się, że historia przekazywana w sposób niezwykle przystępny, poparta jednocześnie wieloma anegdotami i mało znanymi faktami z tragicznych dziejów Żołnierzy Wyklętych potrafi przykuć uwagę młodzieży.
Gość spotkania mówił m.in. o swoim Ojcu, który jak większość z Pokolenia Kolumbów był wierny tradycji narodowej, a jego dzieciństwo i młodość opierały się na następujących filarach: patriotyczny dom, Kościół i harcerstwo. Później usłyszeliśmy o czasach okupacji, Tajnej Armii Polskiej, a wreszcie o konspiracji niepodległościowej przeciwko zniewoleniu sowieckiemu i tzw. procesie Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Cisza i skupienie słuchaczy były dowodem, że potrzebne są takie spotkania i taki sposób narracji historycznej. Słuchając prelegenta uświadomiliśmy sobie tragizm tamtych okrutnych lat, gdy totalitaryzm hitlerowski zastąpił reżim komunistyczny. Ponadto nasunęła się konkluzja, iż zbrodniarze komunistyczni - kaci Żołnierzy Niezłomnych - tak naprawdę nigdy nie zostali osądzeni i skazani.
Na zakończenie spotkania wręczyliśmy Panu Tadeuszowi Płużańskiemu upominki klubowe, w tym naszą koszulkę z napisem: "Musimy Pamiętać". Natomiast dr Piotr Kurek – przewodniczący Komisji ds. Młodzieży śZŻ AK wręczył nauczycielom koordynującym pracę Klubu Historycznego im. AK w swoich szkołach odznaki i legitymacje członków Zarządu Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.
Jesteśmy przekonani, że nie było to ostatnie spotkanie z tak wspaniałym prelegentem i znawcą historii najnowszej Polski. Temat wykładu wzbogacił niewątpliwie wiedzę uczniów, a przecież utrwalanie pamięci o Żołnierzach AK i Żołnierzach Niezłomnych jest jednym z celów wynikających ze statutu naszego Klubu Historycznego. Ponadto od Pana Tadeusza Płużańskiego otrzymaliśmy autografy do dwóch niezwykłych książek: "Oprawcy. Zbrodnie bez kary" i wydanej w tym roku publikacji pt. "Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych".
Jestem przekonany, że dla naszych uczniów - członków Klubu im. AK - była to bardzo potrzebna i niezapomniana lekcja historii. Jak stwierdził Zbigniew Herbert: "Żołnierze Wyklęci żyli prawem wilka, dlatego historia o nich głucho milczała". Niestety! - zbyt długo.

Opracowanie: W. Kolatorski
Zdjęcia: Grzegorz Jeleń


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Międzynarodowy Zjazd Łagierników Żołnierzy AK w Kuklówce Radziejowickiej

-->> W piątek 9 czerwca 2017 roku 13 członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej pod opieką p. Iwony Jaworskiej wzięło udział w XXXII Międzynarodowym Zjeździe Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, który odbył się w Kuklówce Radziejowickiej. W zjeździe wzięli udział kombatanci z Polski, Białorusi i Litwy.
O godzinie 12.00 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie XXXII Zjazdu przez prezesa Stowarzyszenia Łagierników, p. Artura Kondrata, a następnie Aleksandra Bąk, uczennica Zespołu Szkół im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie, a jednocześnie członkini naszego Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej powitała gości nostalgiczną piosenką pt. "Strażnik Raju".
W dalszej części uroczystości Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Medale "Pro Patria" p. Marzenie Małek - radnej Sejmiku Mazowieckiego, p. Małgorzacie Głębickiej - prezes Zarządu Fundacji PKO Banku Polskiego oraz p. Ryszardowi Madziarowi - byłemu burmistrzowi Wołomina.
W dalszej kolejności wręczono "Medale Dziedzictwa Kresów Wschodnich", które otrzymali: płk Weronika Sebastianowicz, mjr Stanisława Kociełowicz, płk Stefania Szantyr - Powolny. "Krzyż Pamięci Armii Krajowej" z rąk płk Weroniki Sebastianowicz otrzymały: ppłk Stefania Szantyr-Powolna i mjr Stanisława Kociełowicz.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości Ola Bąk piosenkami "Ostatni list" i "Polsko cóżeś ty za pani" ponownie dostarczyła wszystkim zebranym wielu wzruszeń. Należy dodać, że nasi uczniowie reprezentowali również Poczet Sztandarowy radzymińskich Żołnierzy AK Obwodu "Rajski Ptak".
O godzinie 16.00 wspólnie z chórem kresowym z Białorusi "Tęcza" mogliśmy śpiewać pieśni patriotyczne, które na trwałe wpisały się w naszą tradycję narodową.
Wieczorem nastąpiło zapalenie "Ogniska Przeszłości", po czym podziwialiśmy wokalne umiejętności zespołu MAT z Bielańskiego Ośrodka kultury w Warszawie oraz występ Krzysztofa Piaseckiego, satyryka i artysty kabaretowego.
Udział w XXXII Zjeździe Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej to kolejne doświadczenie, które wzbogaciło naszą wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. Rozmowy z Łagiernikami, Żołnierzami Armii Krajowej były niesamowitymi doznaniami dla nas, pokolenia, któremu obce są działania SB, czy NKWD. Wzruszająca rozmowa ze słynną sanitariuszką z 5 Wileńskiej Brygady AK płk Lidią Lwow - Eberle pozwoliła nam po raz kolejny zrozumieć, jak trudnych chwil kiedyś doświadczała nasza Ojczyzna.

Opracowanie: Iwona Jaworska

>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

>>> BAL GIMNAZJALNY - 6 CZERWCA 2017

Dom Weselny "Martynka"


Zdjęcia: Anna Borowa
**************************************************************

Wspaniała lekcja historii w Pniewie

-->> W niedzielę, 28 maja dziesięcioosobowa delegacja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego obchodów 10. rocznicy nadania imienia Zespołowi Szkół w Pniewie, uczestniczyła we wspaniałej uroczystości patriotycznej.
Patronat Honorowy nad wspomnianą uroczystością objął minister Henryk Kowalczyk. Przebieg oraz oprawa tego niezwykłego spotkania - święta z pewnością na długo pozostaną w sercach wszystkich przybyłych tego dnia do pniewskiego lasu na skraju Puszczy Białej.
Do tej malowniczej miejscowości w powiecie pułtuskim udaliśmy się dzięki pomocy Pani Katarzyny Matery – mamy dwójki gimnazjalistów, która wspólnie z nami udała się w pięćdziesięciokilometrową podróż, wspierając nas podczas organizacji wyprawy. To bardzo ważne, że Rodzice aktywnie włączają się w pracę Klubu i pomagają nam w podejmowanych działaniach edukacyjno – wychowawczych. Należy podkreślić, że podczas wspomnianej uroczystości gimnazjaliści reprezentowali Poczet Sztandarowy radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Rajski Ptak".
Po Mszy św. polowej w intencji zamordowanych przez hitlerowców Anny i Stanisława Dąbkowskich – żołnierzy AK Obwodu "Rajski Ptak" (Placówka XIV Pniewo) odbyło się poświecenie Tablicy Pamięci w lesie na pograniczu Pniewa i Lutobroku, gdzie 24 maja 1944 roku Anna i Stanisław, córka i ojciec, żołnierze AK zginęli z rąk gestapo.
Następnie w asyście licznych Pocztów Sztandarowych poprowadzono Apel Poległych i oddano salwę honorową. Na zakończenie tej części uroczystości nastąpiło złożenie kwiatów. Nasza delegacja w imieniu uczniów z Radzymina złożyła wiązankę kwiatów przy leśnym pomniku Anny i Stanisława Dąbkowskich.
Podczas uroczystości Medale "Pro Patria" za ogromne zasługi dla kultywowania tradycji związanej z Polskim Państwem Podziemnym i konspiracją niepodległościową po zakończeniu II wojny światowej otrzymali: ks. prałat Tadeusz Osiński - kapelan Żołnierzy AK Okręgu Warszawa-Wschód i Wiesław Studziński - sekretarz Okręgu Warszawa - Wschód śZŻAK. Obydwu odznaczonym, którzy są Przyjaciółmi naszego Klubu, gratulujemy serdecznie.
Później mogliśmy obejrzeć spektakl artystyczny w wykonaniu uczniów ze szkoły w Pniewie. Naszą uwagę zwróciły historyczne stroje i niezwykle sugestywna gra młodych aktorów. W tym miejscu należą się wielkie brawa dla Pana Krzysztofa Gierka - dyrektora Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie, Grona Pedagogicznego i młodzieży za wzruszające przedstawienie pt. "Mówię do Ciebie po latach milczenia".
Wyjazd do Pniewa po raz kolejny potwierdził, że uczniowie z Radzymina chętnie uczestniczą w uroczystościach patriotycznych, godnie reprezentując swoje miasto. Przy okazji zawieramy również nowe znajomości i zyskujemy Przyjaciół.

Opracowanie: W. Kolatorski
Zdjęcia: Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Udział w miejski grze terenowej śladami bitwy pod Radzyminem
w 1920 roku

-->> Bitwa na przedpolach Warszawy latem 1920 roku zadecydowała ona o losach wojny z bolszewikami, niepodległości Polski oraz przyszłości całej Europy. Nazwa miasta była wówczas na ustach wszystkich Polaków i przez kilka dni nie opuszczała pierwszych stron gazet. Było oczywiste, że od przebiegu toczącej się tutaj bitwy zależał nie tylko los stolicy, ale także przyszłość całego kraju.
W sobotę, 20 maja osiemnastoosobowa grupa gimnazjalistów wyruszyła śladami bitwy sprzed 97 lat, biorąc udział w miejskiej grze terenowej. Wszyscy uczestnicy questu otrzymali papierową wersję gry zawierającą zadania, które należało rozwiązać. Zabawa polegała na odszukaniu miejsc z ukrytymi informacjami pozwalającymi odgadnąć hasło końcowe.
Tą niecodzienną lekcję historii rozpoczęliśmy od wizyty na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, gdzie spoczywają bohaterscy obrońcy Warszawy przed inwazją bolszewicką. W trakcie pobytu na słynnej radzymińskiej nekropolii zapaliliśmy znicze przy mogiłach żołnierskich, a następnie rozpoczęła się "burza mózgów" - jak odgadnąć wierszowane wskazówki, których rozwiązanie należało wpisać do karty questu. Pomysłów było wiele, a zespołowa praca przyniosła znakomite efekty. Po pół godziny intensywnych poszukiwań, rozmyślań i konsultacji, zadania związane z Cmentarzem Poległych zostały rozwiązane i wyruszyliśmy z powrotem do Radzymina.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na lądowisku papieskim, z którego 13 czerwca 1999 r. rozpoczął wizytę w Radzyminie Ojciec święty Jan Paweł II. Tu również zapaliliśmy znicz i maszerując Drogą Golgoty Narodu Polskiego przywędrowaliśmy do centrum miasta. Po drodze rozwiązaliśmy kolejne zadania i ostateczne hasło.
Na zakończenie prawie pięciokilometrowego marszu - w Kawiarni "Małgosia" w Radzyminie - gimnazjaliści otrzymali nagrody i wpisali się do Księgi Questu. Nie ulega wątpliwości, że jest to znakomity sposób na aktywne i jakże wzbogacające pod względem edukacyjnym i historycznym spędzenie wolnego czasu. Uważamy, że warto było poświęcić dwie godziny czasu, aby przeżyć taką przygodę. Zdaniem uczestników gry była to niezwykle ciekawa i emocjonująca lekcja historii.

Opracowanie: W. Kolatorski
Zdjęcia: Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Gimnazjaliści przy mogiłach Bohaterów na Cmentarzu Poległych

-->> 18 maja delegacja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej udała się na Cmentarz Poległych w Radzyminie, gdzie spoczywają żołnierze broniący Warszawy przed inwazja bolszewicką w sierpniu 1920 roku oraz polegli podczas II wojny światowej.
Nasze gimnazjum reprezentowali następujący uczniowie: Sandra Kopyścińska, Weronika Jabłecka, Dominik Żmijewski i Szymon Szcześniak.
Należy podkreślić, że słynną radzymińską nekropolię odwiedził 13 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II. Modląc się przy żołnierskich mogiłach święty Jan Paweł II powiedział: "Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem".
Biało - czerwone wiązanki kwiatów złożyliśmy na zbiorowej mogile Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Rajski Ptak" oraz bratniej mogile obrońców stolicy Polski latem 1920 roku i kwaterze strzelców kaniowskich. Naszą uwagę przykuły tablice na grobie Żołnierzy AK, gdzie widniały nazwiska bardzo młodych osób, które mając zaledwie 16-17 lat zapłaciły najwyższą cenę broniąc niepodległości Polski.
Zapalenie zniczy i modlitwa przy grobach Bohaterów były wyrazem hołdu oraz dowodem naszej pamięci o Żołnierzach walczących o wolną Ojczyznę. Chwila zadumy i refleksji nad skomplikowaną oraz tragiczną przeszłością uświadomiły nam, że jednak "(...) szczęśliwy naród, który posiada takich Bohaterów".

Opracowanie: Magdalena Krysiak
Zdjęcia: Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Spotkanie z "Młodzikiem"

-->> 17 maja nastąpiło podpisanie Aktu Założycielskiego Międzyszkolnego Klubu Historycznego Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Niestety, ze względu na stan zdrowia, w uroczystości w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Radzyminie nie mógł osobiście uczestniczyć por. Mieczysław Chojnacki ps. "Młodzik", którego nazwisko otwierało listę sygnatariuszy Aktu Założycielskiego. Dlatego dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania w Urzędzie Miasta, delegacja Klubu Historycznego im. AK udała się do domu legendarnego Żołnierza Armii Krajowej spod znaku "Rajskiego Ptaka". W obecności gimnazjalistów "Młodzik" złożył swój podpis pod Aktem Założycielskim Klubu Międzyszkolnego, skupiającego wszystkie szkoły z Gminy Radzymin.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. IIIb: Sandra Kopyścińska, Weronika Jabłecka i Hubert Szymutko. Obecny był również Wiesław Studziński - sekretarz światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa-Wschód.
Po złożeniu podpisu por. Mieczysław Chojnacki odbył z nami krótką rozmowę, w trakcie której nawiązał do wydarzeń z czasów swojej młodości, gdy jako szesnastoletni chłopiec wstąpił do Armii Krajowej. Wspominając tamte - jakże trudne lata - często podkreślał, że honor i patriotyzm są wartościami ponadczasowymi.
W postawie "Młodzika" można odnaleźć pochwałę uczciwości, sumienności, pracowitości i szacunku dla wartości narodowych. Jego zdaniem: "(...) w życiu znacznie większe znaczenie od słów mają czyny". Właśnie w czynach, a nie w słowach Żołnierze AK i Żołnierze Wyklęci wyrażali swoją miłość do Ojczyzny.
Słuchając por. Chojnackiego po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że bez pasji badawczej "Młodzika" nasza historia lokalna byłaby znacznie uboższa, ponieważ brakowałoby w niej najważniejszego elementu - głosu uczestnika tamtych wydarzeń.

Opracowanie: W. Kolatorski
Zdjęcia: Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Udział w uroczystości w parafii pw. Świętego Jana Pawła II

-->> W sobotę, 13 maja uczniowie z naszego gimnazjum uczestniczyli w uroczystości 100. Rocznicy Objawień Fatimskich, która odbyła się w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie. Tego dnia do nowobudowanej świątyni przybyło ponad tysiąc pielgrzymów z całej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wierni wyruszyli z radzymińskiej Kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego i przemaszerowali do Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Procesji Różańcowej z Figurą Matki Boskiej Fatimskiej.
W trakcie uroczystości, z udziałem licznych Pocztów Sztandarowych, przedstawicieli różnych organizacji oraz stowarzyszeń społecznych, władze samorządowe reprezentowali: starosta powiatu wołomińskiego Kazimierz Rakowski i przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Krzysztof Dobrzyniecki.
O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył J. E. ks. Bp Wojciech Osial - sufragan Diecezji Łowickiej. Po zakończeniu Mszy Świętej głos zabrał starosta Kazimierz Rakowski, a proboszcz parafii oraz budowniczy Świątyni ks. Krzysztof Ziółkowski podziękował wszystkim zgromadzonym za wsparcie modlitewne i pomoc przy budowie Sanktuarium Św. Jana Pawła II, które stanowi wotum na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Opracowanie i zdjęcia: Władysław Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************


->> Ostatnie składanie kwiatów przez Gimnazjum nr 1

im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie pod pomnikiem

T. Kościuszki z okazji Święta 3 Maja.**************************************************************

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

-->> W środę, 3 maja mieszkańcy Radzymina świętowali z okazji uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, czyli Konstytucji 3 Maja.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęła o godz. 13 Msza Święta w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego, której przewodniczył proboszcz ks. Stanisław Popis. Świątynia zgromadziła licznych wiernych, którzy w zadumie uczcili 226. rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Wyjątkowy, patriotyczny charakter uroczystości podkreślała obecność Pocztów Sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych, a także delegacje różnych organizacji i instytucji społecznych.
Konstytucja 3 Maja była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed utratą niepodległości. Była zarazem dowodem zdolności narodu polskiego do naprawy kraju, wyrazem patriotyzmu różnych warstw społecznych i próbą politycznego wydźwignięcia kraju z upadku oraz zacofania. Święto przypomina nam wysiłki patriotów, którzy ponad dwieście lat temu podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi.
Poczet Sztandarowy naszego gimnazjum stanowili uczniowie klas pierwszych: Julia Stańczak, Oliwia Czumaj, Jakub Pieńczuk i Mikołaj Karczmarczyk. Oczywiście nie mogło zabraknąć również Pocztu Sztandarowego radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej spod znaku "Rajskiego Ptaka", który reprezentowali członkowie Klubu Historycznego im. AK: Paulina Roguska, Zuzanna Zyska i Krzysztof Budek.
W trakcie Mszy Świętej wspaniałe kazanie, nawiązujące do wydarzeń sprzed ponad dwóch wieków, wygłosił ks. Łukasz Lach. Duchowny wielokrotnie odwoływał się do znaczenia majowej konstytucji, jej wpływu na losy narodu i pojęcia patriotyzmu rozumianego jako dążenie do zachowania własnej tożsamości narodowej. Kazanie wywarło ogromne wrażenie i na pewno długo pozostanie w pamięci wiernych zgromadzonych w radzymińskiej świątyni.
Po zakończeniu nabożeństwa, które uświetniła słynna Radzymińska Orkiestra Dęta pod batutą dyrygenta Zbigniewa Kusia, wszyscy udali się pod Pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia i nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Naczelnika Insurekcji w 1794 roku.

Opracowanie i zdjęcia: W. Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Udział w uroczystości patriotycznej "Kołaków' 44. Pamiętamy"

-->> W sobotę, 29 kwietnia dwudziestoosobowa grupa uczniów z naszego gimnazjum uczestniczyła w obchodach 73. rocznicy zrzutu "Cichociemnych" na placówkę odbiorczą "Imbryk" pod Kołakowem.
Żołnierze "Cichociemni" stanowili elitę Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej. Wszyscy byli ochotnikami szkolonymi w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (m.in. dywersji, sabotażu oraz prowadzenia działań partyzanckich) i wysyłani do okupowanej Polski.
Początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od końca 1943 roku, z bazy w Brindisi we Włoszech. Ogółem przerzucono do Polski 316 żołnierzy, wśród których była jedna kobieta - zmarła w 2009 roku i pochowana na cmentarzu w Toruniu gen. Elżbieta Zawacka ps. "Zo".
Impreza, zorganizowana z wielkim rozmachem przez władze samorządowe Gminy Dąbrówka z wójtem Radosławem Korzeniewskim na czele, przyciągnęła wielu widzów. Należy dodać, że honorowy patronat nad uroczystością objął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Wśród zaproszonych gości byli obecni m.in. poseł na Sejm RP Piotr Uściński, Marzena Małek – radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a także przedstawiciele władz samorządowych z sąsiednich gmin oraz delegacje z różnych stowarzyszeń i organizacji społecznych (np. Fundacji im. Cichociemnych oraz "Sprzymierzeni z Grom").
Oprócz pokazu skoków spadochronowych, odbył się Bieg Terenowo - Przełajowy Weller 2. Nasi gimnazjaliści: Karolina Jastrzębska - kl. IIIb, Paulina Połaska, Adrian Gałucha, Jakub Skibowski z kl. IIc i Paweł Żmuda - kl. IIIa zajęli czołowe miejsca w swojej kategorii wiekowej (znaleźli się w czołowej "szóstce" zawodów). Ponadto niektórzy uczniowie wystartowali później w kategorii "open" i wykazując się wielkim hartem ducha - ukończyli także nocny bieg z przeszkodami.
W trakcie uroczystości uczniowie z klasy IIIc: Krzysztof Budek, Patryk Kiełczewski i Michał Kowalik reprezentowali Poczet Sztandarowy radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Rajski Ptak". Złożyliśmy również wiązankę kwiatów pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego w Kołakowie. Na zakończenie odbył się Apel Poległych, po którym nastąpił krótki pokaz laserowy nawiązujący do tradycji Żołnierzy Cichociemnych.
Mimo późnej pory, wróciliśmy we wspaniałych nastrojach do Radzymina. Uczestnicząc w uroczystościach w Kołakowie chcieliśmy uczcić Pamięć o Żołnierzach "Cichociemnych", okazać szacunek dla Bohaterów Armii Krajowej oraz podkreślić przywiązanie do tradycji historycznej. W zgodnej opinii uczestników wyjazdu do Kołakowa, obchody 73. rocznicy operacji "Weller 2" były niezwykle udane i należy pogratulować organizatorom tak wspaniałej imprezy.

Opracowanie: Władysław Kolatorski
Zdjęcia: Filip Miękus i W. Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Uwaga!

Dzień 2 maja (wtorek) 2017 r. jest dniem wolnym

od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.**************************************************************

>>>>>>> List do Rodziców zawierający informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych oraz korzystania z zasobów internetowych**************************************************************

Egzamin gimnazjalny 2017

W dniach 19, 20, 21 kwietnia 2017 r. (środa, czwartek, piątek) klasy III zdają egzamin gimnazjalny. W tym czasie klasy I - II mają dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

HARMONOGRAM EGZAMINU:

19.04.2017 R. (środa) - historia i wiedza o społeczeństwie godz. 09.00 (trwa 60 minut), potem przerwa.
- język polski godz. 11.00. (trwa 90 minut).

20.04.2017 r. (czwartek) - biologia, chemia, fizyka, geografia godz. 09.00 (trwa 60 minut), potem przerwa.
- matematyka godz. 11.00 (trwa 90 minut).

21.04.2017 r. (piątek) - język obcy (poziom podstawowy) godz. 09.00 (trwa 60 minut), potem przerwa.
- język obcy (poziom rozszerzony) godz. 11.00 (trwa 60 minut).

Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego będą ogłoszone
16 czerwca br.


Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym (23 czerwca br.).

TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!!! :)


****************************************************************************************************************************

Podsumowanie akcji "Polacy Kresowym Straceńcom"

-->> W dniach od 16 do 21 marca w szkołach na terenie Gminy Radzymin odbyła się zbiórka żywności, z której zostały przygotowane paczki Wielkanocne dla Kombatantów z Kresów Wschodnich i ich Rodzin. Zebrane dary zostaną przewiezione na Białoruś i są dowodem pamięci mieszkańców Gminy Radzymin o Rodakach mieszkających na Kresach.
W czwartek, 6 kwietnia dwunastoosobowa delegacja naszego gimnazjum, udała się na podsumowanie całej akcji na terenie powiatu wołomińskiego. Spotkanie odbyło się w III Liceum Ogólnokształcącym w Wołominie, podczas którego nastąpiło uroczyste przekazanie paczek świątecznych dla naszych Rodaków na Wschodzie. Specjalnie na tą uroczystość przyjechała legendarna Pani Pułkownik Weronika Sebastianowicz ps. "Różyczka" - ofiara represji stalinowskich i przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi oraz Pani Major Stanisława Kociełowicz ps. "Iskierka" - jedna z "Dziewczyn Wyklętych", która spędziła osiem lat w sowieckim łagrze.
Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia idei Paczek Wielkanocnych oraz dorobku tegorocznej akcji, który zaprezentowała Monika Brzezińska koordynująca całą akcję w skali ogólnopolskiej. Następnie głos zabrał Artur Kondrat - prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. Dziękując wszystkim za zaangażowanie i pracę podczas przygotowywania paczek, wielokrotnie podkreślał, jak wielkie znaczenie ma nasza pamięć i pomoc dla Rodaków na Kresach Wschodnich. Szczególne wrażenie, a także łzy wzruszenia wywołały przejmujące, niezwykle szczere i spontaniczne wystąpienia "Różyczki" i "Iskierki". Pułkownik Weronika Sebastianowicz, która o godz. 2 w nocy wyjechała z Grodna, aby zdążyć na spotkanie w Wołominie uświadomiła nam, że bycie Polakiem na Kresach wymaga często dużo odwagi i poświęcenia.
Następnie odbyło się wręczenie okolicznościowych dyplomów z podziękowaniami za udział w akcji "Polacy Kresowym Straceńcom". Wśród wyróżnionych znalazło się również Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera.
Na zakończenie uroczystości wręczyliśmy płk Weronice Sebastianowicz dwa teledyski nagrane przez uczniów należących do Klubu Historycznego im. Armii Krajowej: "Mała dziewczynka z AK" i "Ostatnia kula". Zaprosiliśmy również "Różyczkę" do Radzymina i otrzymaliśmy zapewnienie, że może nastąpi to jeszcze w tym roku.
Musimy Pamiętać o Rodakach na Kresach Wschodnich i czekamy na przyjazd Pani Sebastianowicz do naszego miasta.

Opracowanie: Władysław Kolatorski
Zdjęcia: Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

III Bieg Żołnierzy Wyklętych im. Mieczysława Chojnackiego
ps. "Młodzik"

-->> W niedzielę, 26 marca w Radzyminie odbyła się wyjątkowa impreza sportowa a także patriotyczna, której celem było uczczenie legendarnego Żołnierza AK i konspiracji antykomunistycznej por. Mieczysława Chojnackiego. Tego dnia radzymiński "Młodzik" obchodził 93 urodziny, stąd pomysł lokalnej społeczności, aby oddać hołd jednemu z ostatnich żyjących Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Należy zaznaczyć, że Patronat Honorowy nad biegiem objął Prezydent RP Andrzej Duda oraz Instytut Pamięci Narodowej. Radzymińska impreza biegowa wpisała się w organizowane w całym kraju obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównymi organizatorami III Biegu Żołnierzy Wyklętych byli m.in.: Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu, Burmistrz Radzymina, Komitet Pamięci im. Rotmistrza Witolda Pileckiego i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa – Wschód. Ponadto w działania organizacyjne związane z biegiem włączył się Klub Historyczny im. AK, którego członkowie przygotowali spot biegu oraz nagrali teledysk pt. "Ostatnia kula" - dedykowany naszemu "Młodzikowi".
Por. Mieczysław Chojnacki urodził się 26 marca 1924 roku w Sierpcu. Po przyjeździe Jego Rodziny do Radzymina uczył się w miejscowej szkole powszechnej przy ulicy 11 Listopada.
Jako szesnastoletni chłopiec - na początku kwietnia 1940 roku - wstąpił do Korpusu Obrońców Polski. W czasie akcji "Burza" należał do Oddziału Specjalnego dowodzonego przez ogniomistrza Józefa Marcinkowskiego "Wyboja". Po rozwiązaniu oddziału 10 sierpnia 1944 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony w głąb III Rzeszy.
Do Polski powrócił na początku listopada 1945 roku. Już kilka dni po przyjeździe spotkał dawnego dowódcę ogniomistrza "Wyboja" i wstąpił do Ruchu Oporu Armii Krajowej. 11 marca 1950 roku Pan Chojnacki został aresztowany zatrzymany i wyrokiem Sądu Wojskowego w Warszawie "Młodzika" skazano na karę śmierci. Przez cztery miesiące przebywał w celi śmierci więzienia mokotowskiego.
W kwietniu 1951 roku karę śmierci zamieniono na 15 lat więzienia, a następnie w wyniku amnestii wyrok obniżono do 10 lat pozbawienia wolności. Dopiero 20 lutego 1960 roku - na kilka dni przed upływem wyroku - został zwolniony warunkowo z więzienia w Strzelcach Opolskich.
Za wybitne zasługi dla niepodległości Polski oraz kultywowanie historii najnowszej naszego kraju prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński w 2008 roku odznaczył "Młodzika" Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W marcu ubiegłego roku por. Mieczysław Chojnacki otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Radzymina.
Przez wiele lat, nie szczędząc zdrowia i czasu, poszukiwał wiadomości o losach kolegów z Armii Krajowej. Wieloletnia praca przyniosła wspaniałe rezultaty, czego potwierdzeniem są unikalne książki będące swoistą spuścizną po pokoleniu Żołnierzy AK i Żołnierzy Wyklętych (m. in. wydane w 2003 roku wspaniałe dzieło pamiętnikarskie pt. "Opowiadanie Młodzika").
Podczas otwarcia biegu wszyscy zgromadzeni (ok. 1000 osób) odśpiewali Jubilatowi "Sto lat", a życzenia w imieniu mieszkańców złożył burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński. Wszystkiego Najlepszego życzył również gość honorowy imprezy - minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Biegi odbyły się w różnych kategoriach wiekowych - od przedszkolaków do biegaczy, którzy startowali w kategorii powyżej 60 lat (ogółem wystartowało ok. 700 osób).
W tym gronie byli również uczniowie naszego gimnazjum (ponad 40 zawodników), którzy mogą pochwalić się znakomitymi osiągnięciami. Karolina Jastrzębska z kl. III b zajęła trzecie miejsce w biegu na 2600 metrów, natomiast w kategorii chłopców: Paweł Żmuda kl. III a i Jakub Skibowski z kl. II c uplasowali się na drugim i trzecim miejscu.
Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkową koszulkę oraz medal. Ponadto można było obejrzeć prezentację historyczną Radomskiej Grupy Rekonstrukcyjnej Policji Państwowej w mundurach z czasów II Rzeczypospolitej, a także współczesne militaria jednostek specjalnych zaprezentowane przez organizację paramilitarną AIRO-GROM INTL Grupa Radzymin. Nie ulega wątpliwości, że była to wspaniała impreza, a trud organizatorów przyniósł wspaniałe rezultaty. Należy cieszyć się z zapowiedzi dyrektora ROKiS Mirosława Jusińskiego, iż w przyszłym roku zostanie zorganizowany w naszym mieście kolejny bieg "Młodzika".
Cześć i Chwała Bohaterom!

Opracowanie i zdjęcia: Władysław Kolatorski

>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

UWAGA! Zmiana rozkładu jazdy autobusu szkolnego od 27 marca!

W nowym rozkładzie jazdy dokonano niewielkich zmian tylko na trasach:

"Radzymin - Dybów Kolonia" i "Radzymin - Ciemne."

>>>>>>>>> Nowy rozkład

**************************************************************

Spotkanie z redaktorami "W Sieci Historii"

"... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach wśród odwróconych plecami..."

-->> 23 marca delegacja Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie uczestniczyła w niezwykle interesującym spotkaniu poświęconym promocji książki pt. "Żołnierze Wyklęci w sieci historii".
Spotkanie odbyło się w Bibliotece im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, a jego organizatorem był burmistrz Dzielnicy śródmieście m.st. Warszawy Piotr Kazimierczak. Jest to jedna z wielu inicjatyw i przedsięwzięć organizacyjno - promocyjnych związanych z obchodzonym w naszym kraju Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Uczestnikami panelu dyskusyjnego, który poprowadził dr Łukasz Michalski, byli wybitni historycy - redaktorzy miesięcznika "W Sieci Historii" i jednocześnie autorzy wspomnianej antologii o Żołnierzach Wyklętych - Państwo Małgorzata i Jan Żaryn.
Prawie dwugodzinne spotkanie pozwoliło na odrobinę refleksji i zadumy nad skomplikowaną historią najnowszą naszego narodu, którą władze komunistyczne starały się wymazać z ludzkiej pamięci. Książka jest unikalnym zbiorem wywiadów, relacji i artykułów o Bohaterach Niezłomnych, którym wreszcie oddano hołd, przywrócono Pamięć i należne miejsce w historii.
Ciekawe, poparte bogatą wiedzą źródłową wypowiedzi historyków pozwoliły zrozumieć tragizm tamtych lat i ideały, które przyświecały pokoleniu Żołnierzy Niezłomnych w ich walce o wolna i suwerenną Polskę.
Na zakończenie mogliśmy odbyć krótką rozmowę prof. Janem Żarynem, senatorem RP, który interesuje się działalnością Klubu Historycznego im. AK i był obecny 13 stycznia 2017 roku na przedstawieniu poświęconym 35. rocznicy stanu wojennego w Polsce, zaprezentowanym przez uczniów w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie.
Zdobyliśmy również kilka egzemplarzy wspomnianej antologii z dedykacjami od Państwa Małgorzaty i Jana Żarynów, które stanowią cenną pamiątkę i wzbogacą zbiory naszego Klubu im. AK.
W spotkaniu 23 marca uczestniczyli następujący uczniowie: Olga Matera i Karolina Wojda z kl. II b, Julia Koriukow - kl. II c i Szymon Szcześniak z kl. III a.

Opracowanie: Władysław Kolatorski
Zdjęcia: Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

XXVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny

-->> 10 marca uczniowie klas trzecich udali się do Pałacu Kultury i Nauki na prezentację szkół średnich w ramach Salonu Edukacyjnego "Perspektywy 2017".
Jest to ogromne przedsięwzięcie organizacyjno - logistyczne (corocznie Salon Edukacyjny odwiedza ok. 30 tys. gości: uczniów, studentów, nauczycieli i rodziców z Warszawy oraz województwa mazowieckiego) umożliwiające m. in. gimnazjalistom zapoznanie się z ofertą edukacyjną różnych szkół średnich, co powinno ułatwić wybór dalszego kierunku kształcenia.
Oprócz rozmów z uczniami prezentowanych szkół, kadrą pedagogiczną i dyrektorami liceów, techników oraz szkół zawodowych, można było również porozmawiać z doradcami zawodowymi i ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie na temat egzaminu gimnazjalnego. Poznając "zawody z przyszłością" zapewne łatwiej będzie dokonać racjonalnego wyboru przyszłej szkoły.
Jako ciekawostkę można podać fakt, iż w czasie naszej wizyty odbyło się spotkanie z Karoliną Gruszką, która genialnie zagrała główną rolę w filmie "Maria Skłodowska - Curie". Była to niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się o kulisach nagrania filmu, a także "... o chemii, jaką Karolina Gruszka poczuła do Marii Skłodowskie jednej z najwybitniejszych kobiet w historii Polski i świata".
Po ponad trzech godzinach intensywnego zwiedzania, licznych rozmowach i dyskusjach z przedstawicielami "upatrzonych" szkół, a także mnóstwem materiałów promocyjnych (ulotek, informatorów i itp.) - nasi uczniowie wydawali się być bliżsi ostatecznego wyboru wymarzonej szkoły. Należy dodać, że w trakcie zwiedzania Salonu Edukacyjnego spotkaliśmy absolwentów naszego gimnazjum, którzy prezentowali swoje obecne szkoły m. in.: Martynę Białek, Patrycję Przetacką, Tomasza Żbikowskigo i jak zwykle znakomitego Konrada "Kondzia" Kowalczyka.

Opracowanie i zdjęcia: Władysław Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

Bohaterom Niezłomnym - uroczystości w Kobyłce

-->> 5 marca 2017 roku Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizował już po raz piąty wspaniałą uroczystość patriotyczną, nawiązującą do obchodzonego w całym kraju Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Honorowy Patron nad uroczystością - podobnie jak w ubiegłym roku - objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, poseł na sejm Andrzej Melak i por. Jerzy Nowicki – żołnierz 6. Brygady AK Okręgu Wileńskiego. Podniosły charakter uroczystości podkreślała obecność licznych Pocztów Sztandarowych (uczniowie z naszego Klubu: Julia Stańczak, Weronika Niegowska, Jakub Pieńczuk i Mikołaj Karczmarczyk reprezentowali Poczet Sztandarowy radzymińskich żołnierzy AK Obwodu "Rajski Ptak"), kombatanci Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz Kompania Honorowa 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Po Mszy św. w Bazylice świętej Trójcy w Kobyłce, którą koncelebrował ks. dziekan Jan Andrzejewski, wszyscy uczestnicy obchodów przeszli na Plac 15 Sierpnia, gdzie pod pomnikiem majora Jana Czeredysa - Żołnierza Wyklętego zamordowanego w 1948 roku w więzieniu mokotowskim odbyła się dalsza część uroczystości.
Głos zabrał minister Mariusz Błaszczak, który w swoim przemówieniu podkreślił, że "... Żołnierze Wyklęci nigdy nie pogodzili się z okupacją niemiecką, a później sowiecką", a następnie Łukasz Kudlicki z MSWiA odczytał list od Prezydenta Andrzeja Dudy.
W dalszej części obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przemawiali: poseł Andrzej Melak i główny organizator święta w Kobyłce, Bogdan Grzenkowicz - przewodniczący Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, który swoje wystąpienie poświęcił legendarnej "Ince", czyli Danucie Siedzikównie.
Na zakończenie odbyło się złożenie wiązanek kwiatów oraz Apel Poległych zakończony salwą honorową w wykonaniu Kompanii Honorowej z Wesołej. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem na Placu 15 Sierpnia w Kobyłce złożyła także delegacja z naszej szkoły. Chwila zadumy nad skomplikowaną historią i szacunek dla ofiarności Żołnierzy Wyklętych walczących o tożsamość narodową są świadectwem naszej pamięci o Bohaterach Narodowych.

Opracowanie: Władysław Kolatorski
Zdjęcia: Szymon Szcześniak i Filip Miękus


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**************************************************************

W związku z uwagami rodziców dokonano poprawek w rozkładzie jazdy autobusów szkolnych.
Nowy rozkład obowiązuje od 13 marca 2017 r.


>>>>>>>>> ROZKŁAD

****************************************************************

Młodzież z Gminy Radzymin na konferencji w Sejmie RP

-->> Konferencja "Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych", zorganizowana pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w dniu 28 lutego 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej to kolejny etap w kalendarium obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Radzymińską młodzież już po raz drugi w tym zaszczytnym wydarzeniu reprezentowali uczniowie Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera, uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Księżnej Eleonory Czartoryskiej, uczniowie Zespołu Szkół w Słupnie oraz uczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZDZ im. kpt. Stefana Pogonowskiego. Należy dodać, że młodzież z tych szkół należy do Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.
W konferencji wzięli udział m. in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, parlamentu, kombatanci, dzieci Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele środowisk patriotycznych i młodzież szkolna. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac młodzieży stworzonych w ramach konkursu "Młodzi upamiętniają Bohaterów". Uroczystość rozpoczęła się widowiskowym przemarszem grupy rekonstrukcyjnej, a następnie odśpiewaniem Hymnu Narodowego oraz odczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy: "Uczestnicy walk o niepodległość ojczyzny są od wieków otaczani szczególnym szacunkiem Polaków. Obrońcy granic i honoru Rzeczypospolitej, żołnierze regularnej armii i powstańcy należą do najważniejszych postaci w panteonie naszych bohaterów narodowych." - napisał Prezydent.
Reprezentująca dzieci Żołnierzy Wyklętych Magdalena Zarzycka - Redwan przyznała, że wiele z nich nigdy nie poznało swoich rodziców. A jako dzieci Żołnierzy Wyklętych często spotykał ich los niemal równy losom ich rodziców, byli spychani przez całe ich życie na margines. Pokolenie, któremu okrutna wojna zabrała najbliższych, pozbawiła dzieciństwa oraz odcisnęła koszmarne piętno w psychice - Zbigniew Herbert nazwał "Wilczętami".
Niezwykle poruszające było wystąpienie pani Weroniki Sebastianowicz ps. "Różyczka" - przewodniczącej Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i Żołnierza Wyklętego, która mówiła o tym, jak radosne jest dla niej to, że Żołnierze Wyklęci po tylu latach odzyskali w swej Ojczyźnie szacunek i powagę. Smutek zaś ogarnia ją z tego powodu, że niestety dla Żołnierzy Wyklętych mieszkających na Kresach wojna jeszcze się nie skończyła.
Nasi uczniowie zostali poproszeni obok gen. Jana Podhorskiego, senatora prof. Jana Żaryna oraz pani poseł Iwony Michałek o udział w konferencji prasowej. Na pytanie zadane przez prowadzącego, "... o czym chcecie pamiętać i dlaczego?" Filip Miękus odpowiedział: "Swoją postawą i zaangażowaniem w pracę Klubu Historycznego im. Armii Krajowej pokazujemy, że my młodzież także pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych, czcimy historię, pokazujemy, że w nas nie umarł patriotyzm i Polska jest dla nas bardzo ważna." Karolina Radek zaś dodała, że współczesne pokolenie młodych Polaków ma to szczęście, że może poznawać prawdziwą historię i dlatego tu dziś jesteśmy, bo "... Musimy i Chcemy Pamiętać".
Młodzież reprezentująca radzymińskie szkoły potrafi należycie oddać cześć i hołd bohaterom narodowym. Udział w takim wydarzeniu, jakim była konferencja historyczna w Sejmie RP jest dowodem na to, że młodzi ludzie chcą uczestniczyć w tworzeniu swej tożsamości narodowej. Po raz kolejny okazało się, że patriotyczne wychowanie w szkołach w naszej gminie jest ważnym elementem procesu edukacyjnego.

Opracowanie: Iwona Jaworska
Zdjęcia: Weronika Jabłecka


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

Uroczystości patriotyczne w Kobyłce, Wołominie i Warszawie

-->> 25 lutego trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszego gimnazjum - członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej - wzięła udział w obchodach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Należy podkreślić, że podczas wspomnianych uroczystości reprezentowaliśmy również Poczet Sztandarowy radzymińskich Żołnierzy AK Obwodu "Rajski Ptak".
Organizatorem uroczystości pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we współpracy ze Stowarzyszeniem Łagierników Żołnierzy AK, Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca, Fundacją Pamięci Armii Krajowej "Kresy RP" i światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Nowogródzki.
Niezwykle bogaty program obchodów rozpoczęła Msza św. w intencji poległych i pomordowanych, która została odprawiona w Bazylice świętej Trójcy w Kobyłce. Oprócz kombatantów Armii Krajowej z Litwy i Białorusi, honorowymi gośćmi byli: Marszałek Senior Kornel Morawiecki, poseł na Sejm Paweł Lisicki, Marzena Małek - radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Józef Radzio - przewodniczący NSZZ Solidarność Oddział Wołomin.
Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy na Placu 15 Sierpnia w Kobyłce, udaliśmy się do Wołomina, gdzie przy ulicy Piaskowej 3 - przed budynkiem dawnej katowni NKWD – miała miejsce kolejna uroczystość.
Wśród przemawiających, oprócz płk Weroniki Sebastianowicz ps. "Różyczka" - przewodniczącej Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i senatora Jana Żaryna byli również przedstawiciele władz samorządowych i Pan Artur Kondrat - prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.
Z Wołomina, gdzie wiązankę kwiatów w imieniu Klubu AK złożyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. mjr Stefana Waltera: Magdalena Baryłka i Hubert Szymutko wspólnie z nauczycielką języka francuskiego Ewą Michalak i radną Marzeną Małek, pojechaliśmy do hotelu "Trylogia" w Zielonce, aby uczestniczyć we wręczeniu okolicznościowych medali, odznaczeń i podziękowań dla osób oraz różnych instytucji zasłużonych na rzecz wspierania Polaków mieszkających na Kresach.
O godz. 15.20 wyruszyliśmy autokarem do Warszawy, gdzie odbyły się kolejne uroczystości: pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego na ul. Wiejskiej oraz pod murem więzienia UB przy ul. Rakowieckiej. Apel Poległych, a następnie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy było dowodem naszej pamięci o Żołnierzach Wyklętych - Bohaterach Niezłomnych.
Wypada dodać, że mimo dokuczliwego zimna i zmęczenia (wyjazd trwał pod 10 godz.) nasi klubowicze spisali się niezwykle dzielnie i godnie reprezentowali Radzymin. Wśród opiekunów była również Pani Anna Górska-Peć, która swoim optymizmem i spokojem wpływała mobilizująco na całą grupę.
Nasza młodzież, wspólnie z uczniami z Sejn, Suwałk, Augustowa i Kuźnicy Białostockiej pokazała, że możemy być spokojni o kultywowanie tradycji narodowej, w której miejsce szczególne zajmują: Bóg - Honor i Ojczyzna. Widać, ze edukacja historyczna i patriotyczne wychowanie przynoszą wymierne efekty.
Wielkie brawa i jesteśmy z Was dumni!

Opracowanie: W. Kolatorski
Zdjęcia: Weronika Jabłecka i Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

Uczniowie naszej szkoły na pogrzebie Żołnierza Armii Krajowej

-->> 23 lutego delegacja gimnazjum uczestniczyła w pogrzebie śp. ppor. Ryszarda Zacheji ps. "Sędziwoj", jednego z ostatnich radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Rajski Ptak".
Uroczystości pogrzebowe - z wojskową asystą honorową - rozpoczęła Msza Święta w kaplicy przy Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, którą odprawił ks. prałat Sylwester Sienkiewicz. W nabożeństwo wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radzymin z burmistrzem Krzysztofem Chacińskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Dobrzynieckim na czele, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschód z wiceprezesem Mirosławem Widlickim, sekretarzem Wiesławem Studzińskim i członkiem Zarządu Janem Kaczmarczykiem, delegacja Towarzystwa Przyjaciół Radzymina: Anna Grzegorek i Zbigniew Tomczyk, członkowie Gminnego Koła ŚZŻAK: Jan Wnuk i Jerzy Berta, a także przedstawiciele organizacji społecznych i liczni mieszkańcy.
W pięknej i wzruszającej mowie pogrzebowej duchowny wielokrotnie podkreślał znaczenie etosu Żołnierzy AK i rolę patriotycznego wychowania dla współczesnych pokoleń Polaków. Ksiądz Sienkiewicz zaznaczył, że "... zmarły Ryszard Zacheja swoim poświęceniem w trudnych dla naszego narodu chwilach, dał przykład oddania dla Ojczyzny".
Na zakończenie tej części uroczystości pogrzebowej Karolina Wojda - ucz. kl. II b powiedziała piękny wiersz "Na pożegnanie", a Jan Wnuk - prezes Gminnego Koła ŚZŻAK przypomniał zasługi zmarłego podczas działalności w konspiracji niepodległościowej i wartości, którym zawsze pozostawał wierny.
Następnie wszyscy udali się na Cmentarz Poległych w Radzyminie, gdzie nastąpiło złożenie ciała zmarłego do grobu. W ostatniej drodze śp. Ryszarda Zacheji towarzyszyły Poczty Sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa – Wschód i radzymińskich Żołnierzy AK spod znaku "Rajskiego Ptaka". Salwa honorowa oddana przez żołnierzy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej oraz złożenie wiązanek kwiatów zakończyły uroczystość na nekropolii, gdzie spoczywają polegli i zmarli Żołnierze - dzielni Obrońcy Ojczyzny na różnych polach bitewnych.
Nasze gimnazjum podczas uroczystości reprezentowali następujący uczniowie: Karolina Wojda, Patrycja Rychlińska, Natalia Modzelewska, Magdalena Baryłka, Krzysztof Budek, Hubert Szymutko i Michał Sekunda pod opieką Pani Iwony Jaworskiej.

Opracowanie i zdjęcia: W. Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

Obchody 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej

-->> W niedzielę - 19 lutego 2017 roku - delegacja Klubu Historycznego im. AK uczestniczyła w centralnych uroczystościach w Warszawie z okazji 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
O godz. 10.00 rozpoczęła się Msza Święta w katedrze Polowej Wojska Polskiego, której przewodniczył biskup Józef Guzdek. W wygłoszonej homilii ordynariusz wojskowy podkreślił, że przesłaniem płynącym z utworzenia Armii Krajowej powinno być "... dbanie o bezpieczeństwo i suwerenność Ojczyzny". Biskup Polowy WP zwrócił się z apelem o szczególną troskę wobec żyjących jeszcze Żołnierzy Armii Krajowej, których nazwał "rycerzami Wolności".
Należy zaznaczyć, iż w liturgii wspomniano również błogosławionego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy. Dlatego Eucharystię koncelebrowali również kapelani harcerstwa, a widocznym świadectwem tego wyjątkowego święta była obecność licznych Pocztów Sztandarowych i młodzieży reprezentującej zastępy harcerzy i skautów.
We Mszy Św. uczestniczyli żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele Parlamentu RP, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk, dowódca Garnizonu Warszawa gen. Robert Głąb, młodzież z organizacji harcerskich oraz reprezentanci różnych organizacji społecznych i władz samorządowych.
Po uroczystości w Katedrze Polowej Wojska Polskiego udaliśmy się pod Grób Nieznanego Żołnierza - miejsca uczczenia pamięci Poległych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej.
Przy tej narodowej nekropolii - o godz. 12.00 - odbyła się uroczysta odprawa wart. Na posterunku obok żołnierzy stanęli harcerze. Następnie bardzo wzruszające przemówienie wygłosił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minister podkreślił, że łączy nas pamięć o Żołnierzach AK, którzy często płacili najwyższą cenę za miłość do Ojczyzny i dlatego kolejne generacje Polaków będą uczyć się na Ich przykładzie – jak służyć Polsce.
W trakcie uroczystości odczytany został Apel Pamięci. Na zakończenie oficjalnych obchodów 75. rocznicy utworzenia AK przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem m. in. senatorów RP: Marii Anders i Jana Żaryna nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, a następnie defilada oddziałów biorących udział w uroczystości.
W trakcie wspomnianych uroczystości Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie reprezentowali: uczennica kl. II b Karolina Wojda i nauczyciel historii Władysław Kolatorski. Wspólnie z naszą delegacją występował również Pan dr Piotr Kurek - wiceprezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Opracowanie i zdjęcia: W. Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

FERIE ZIMOWE:
13 - 24 lutego 2017 r.
Życzymy ciekawych i bezpiecznych
zabaw podczas ferii.

>>>>>>>>>>>>>>> Zasady bezpiecznego poruszania się po górach

>>>>>>>>>>>>>> Bezpiecznie na stoku

****************************************************************

Konkurs "Patria Nostra"

-->> Dnia 6 lutego członkowie Klubu im. AK uczestniczyli w gali finałowej Konkursu Historycznego, którego gościem honorowym był senator RP prof. Jan Żaryn. Organizatorami II edycji konkursu była Agencja Reklamowa MG Media z Panem Mirosławem Gryko na czele i Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, którego prezesem jest senator Jan Żaryn - redaktor naczelny "W sieci Historii". Wręczenie nagród odbyło się w okazałej sali Centrum Olimpijskim PKOL w Warszawie.
Wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu na krótki film poświęcony wybranemu wydarzeniu historycznemu znalazła się trójka uczniów z Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera: Natalia Szczotka, Nikola Kaza i Eryk Szczotka. Wymienieni uczniowie są autorami filmu, który ukazuje dwóch, bohaterskich Żołnierzy Wyklętych: "Inkę" i "Zagończyka".
Należy dodać, że prace konkursowe będą emitowane na telebimach reklamowych znajdujących się w Ząbkach w pobliżu Centrum Handlowego M1.

Opracowanie i zdjęcia: W. Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

Gimnazjaliści na projekcji filmu pt. "Cztery życia Lidii Lwow"

-->> 3 lutego ponad 60 uczniów naszej szkoły obejrzało w miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie film w reżyserii Rafała Mierzejewskiego pt. "Cztery życia Lidii Lwow". Pokaz filmowy był swoistym uzupełnieniem wystawy fotograficznej pt. „Skazana”, która przez trzy tygodnie była prezentowana w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu.
Jeszcze przed rozpoczęciem projekcji filmu wręczyliśmy okolicznościowe podziękowania Pani Dorocie Przybysz - prezes Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki oraz Mirosławowi Jusińskiemu - dyrektorowi Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu. To dzięki ich zaangażowaniu, wspaniałe przedsięwzięcie służące popularyzacji najnowszej historii Polski zyskało odpowiednią rangę i stało się ważnym wydarzeniem kulturalno - edukacyjnych w naszym mieście.
Film o Lidii Lwow - Eberle to fascynujący dokument o niezwykłej kobiecie: córce rosyjskich emigrantów, księżniczce i zwykłej dziewczynie - sanitariuszce 5. Brygady Wileńskiej AK - która jako żołnierz Armii Krajowej najlepsze lata życia poświęciła walce o Wolną Polskę.
Obraz Rafała Mierzejewskiego bardzo sugestywnie oddaje realia lat wojny oraz koszmar czasów stalinowskich. Życiorys Bohaterki jest przykładem losów człowieka uwikłanego w niezwykle skomplikowane i złożone dzieje całego narodu, na które jednostka miała tak naprawdę niewielki wpływ. Co prawda była uczestnikiem tamtych wydarzeń, jednak często zwykły przypadek decydował o tym… jak potoczy się dalej jej życie i dokąd rzucą wojenne losy? Jest to pokolenie, któremu okrutna wojna zabrała najbliższych (Zbigniew Herbert nazwał ich "Wilczętami"), pozbawiła dzieciństwa oraz młodości, a także odcisnęła koszmarne piętno w ich psychice. Wreszcie jest to wzruszający w swojej wymowie film o prawdziwej miłości, której nie zabiło nawet UB!
Należy podkreślić, że na projekcji obecni byli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Radzymina z prezesem Janem Wnukiem i Panem Jerzym Bertą na czele. Na zakończenie spotkania w gościnnej Sali Koncertowej w Radzyminie wystąpił Mirosław Widlicki - wiceprezes światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschód, który nawiązując do treści prezentowanego filmu zaznaczył, że tworzenie tradycji narodowej musi opierać się na faktach historycznych i osobach odzwierciedlających dążenia niepodległościowe pokoleń Polaków.
Nie ulega wątpliwości, że dla uczniów była to wspaniała lekcja historii i należy życzyć sobie więcej takich inicjatyw. Pozwala to na wychowanie młodzieży na historycznie usankcjonowanych wartościach.

Opracowanie: Magdalena Krysiak
Zdjęcia: Weronika Jabłecka i Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

"Skazana" - wystawa w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu

-->> W dniach od 2 do 20 stycznia uczniowie należący do Klubu Historycznego im. Armii Krajowej zwiedzali eksponowaną w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu wystawę fotograficzną zorganizowaną przez Fundację Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki, przy współudziale: światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Warszawa-Wschód, Radzymińskiego Ośrodka Kultury i Sportu i naszego Klubu Historycznego.
Ekspozycja, składająca się z jedenastu plansz fotograficznych z opisami, poświęcona jest niezwykłej kobiecie, córce rosyjskich emigrantów, pochodzącej z książęcego rodu Lidii Lwow - ostatniej towarzyszce życia legendarnego dowódcy partyzanckiego 5. Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Awansowana obecnie do stopnia pułkownika, Lidia Lwow ps. "Lala", "Ewa" była żołnierzem Armii Krajowej i konspiracji niepodległościowej po zakończeniu II wojny światowej.
Jej niezwykle bogate i dramatyczne życie jest odbiciem najważniejszych wydarzeń z historii najnowszej Polski. Jako "Żołnierz Wyklęty" została skazana przez władze komunistyczne na karę dożywotniego więzienia. Po amnestii w 1956 roku wyszła na wolność, skończyła studia, założyła rodzinę... jednak na zawsze w jej psychice pozostała trauma po tragicznej przeszłości.
Gdy po wielu latach mogła spotkać znajomych i przyjaciół z czasów partyzanckich, którzy przeżyli więzienia stalinowskie, wszyscy mówili o niej "żona Łupaszki" lub "Pani majorowa". Należy dodać, że jest jedną z bohaterek wydanej w 2015 roku książki Szymona Nowaka pt. "Dziewczyny Wyklęte".
Nie ulega wątpliwości, że życie - obecnie 97 letniej - Lidii Lwow jest egzemplifikacją losów człowieka uwikłanego w niezwykle skomplikowane dzieje, który ma niewielki wpływ na otaczającą rzeczywistość. Wydaje się, że było to główne przesłanie wystawy prezentowanej w ROKiS.
Ogółem ekspozycję zatytułowaną "Skazana" obejrzało ok. 250 uczniów. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży. W trakcie rozmów z uczniami widać było, że ekspozycja odegrała dużą rolę edukacyjno - wychowawczą i poznawczą. Nie ulega wątpliwości, że była to wspaniała lekcja historii i należy życzyć sobie więcej takich inicjatyw przybliżających młodemu pokoleniu Polaków najnowsze dzieje naszego kraju.

Opracowanie: Władysław Kolatorski
Zdjęcia: Weronika Jabłecka, Karolina Wojda, Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

ROK MISTRZOSTWA POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO W UNIHOKEJU
/20.01.2017 ROK/
DALSZE SUKCESY CHŁOPCÓW NASZEGO GIMNAZJUM
W UNIHOKEJU

-->> Po wygranych Mistrzostwach Gminy Radzymin i Mistrzostwach Rejonu w Unihokeju, drużyna chłopców z naszej szkoły pod opieką Pana Marka Szulca pojechała do Zielonki na Mistrzostwa Powiatu, czyli dalszy etap rozgrywek w unihokeju. W walce o prymat w powiecie ulegli tylko gospodarzom turnieju drużynie z Zielonki przegrywając 1-5. Zespół ten to wielokrotny finalista Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie sportu.

Oto wicemistrzowie powiatu wołomińskiego w Unihokeju chłopców w roku szkolnym 2016/17:

- Paweł Żmuda
- Piotr Żmuda
- Piotr Falbiński
- Michał Rosłon
- Bartosz Lipski
- Piotr Masiukievich
- Kacper Wójcik (bramkarz)
- Jan Wołynko (bramkarz)

Opiekun: Marek Szulc


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

Przedstawienie poświęcone NSZZ "Solidarność" i rocznicy stanu wojennego

-->> 13 stycznia 2017 roku o godz. 18.00 w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina mieszkańcy Radzymina byli świadkami żywej lekcji historii, związanej z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystość poświęconą tym niechlubnym w dziejach naszej Ojczyzny dniom przygotowali uczniowie dwóch radzymińskich szkół: Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera oraz Gimnazjum nr 2 im. księżnej Eleonory Czartoryskiej. W inscenizacji wzięła udział także uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka, Ola Mianowska.
Gościem honorowym uroczystości był senator Rzeczpospolitej Polskiej prof. Jan Żaryn. Wśród osobistości, które przybyły na uroczystość przygotowaną przez Szkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy Gimnazjum nr 1 w Radzyminie byli burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek, przedstawiciele światowego Zarządu Żołnierzy Armii Krajowej z członkiem Prezydium Zarządu Głównego śZŻAK dr. Piotrem Kurkiem na czele, Józef Radzio - przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Oddział Wołomin, Wiesław Nieckarz – przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Coca Cola Radzymin, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina i Stowarzyszenia Przyjaciół Strachówki, por. Stanisław Wiszniewski - przedstawiciel 9. Batalionu Dowodzenia w Białobrzegach, działacze "Solidarności" w okresie stanu wojennego, a także przedstawiciele różnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń społecznych, dyrektorzy szkół, uczniowie i ich najbliżsi.
Spektakl, którego autorkami są polonistki: Iwona Jaworska, Magdalena Krysiak i Gabriela Oleksy przeniósł licznie zebraną publiczność w atmosferę tych jakże dramatycznych dla Polaków chwil. Pokolenie starszych we wspomnieniach powróciło do Polski, znajdującej się za "żelazną kurtyną", wśród państw zależnych od Związku Radzieckiego. Do Polski, w której rządził terror, propaganda i reżim komunistyczny. Fragmenty kronik filmowych z tamtych czasów przypomniały o kartkach żywnościowych, kilometrowych kolejkach przed sklepami, w których półki świeciły pustkami. O wystąpieniach robotników w 1956 roku, o demonstracjach studentów w 1968, o wydarzeniach grudnia roku 1970 na ulicach Gdańska, Gdyni i Szczecina, kiedy to władza krwawo tłumiła protesty robotników, o pacyfikacji kopalni Wujek. Ballada "O Janku Wiśniewskim" wykonana przez Karolinę Radek dostarczyła publiczności wiele emocjonujących przeżyć. I wreszcie w sali rozległo się słynne "Habemus Papam", za pośrednictwem filmu z 1978 roku powróciliśmy we wspomnieniach do wyboru Polaka, Karola Wojtyły na Papieża. Michał Sekunda wcielając się w postać Ojca świętego i cytując słynne słowa "Ja Syn Polskiej Ziemi (...) wołam (...) Niech zstąpi Duch Twój (...) I odnowi oblicze Ziemi, Tej Ziemi" przypomniał zebranym o pierwszej pielgrzymce papieża do Ojczystej Ziemi w 1979 roku.
Do młodszego pokolenia znajdującego się na widowni zwróciła się „babcia”, którą niezwykle wiarygodnie zagrała Emilka Skibowska. "Babcia" opowiadała o Polsce upodlonej, sponiewieranej, o Polsce, w której zmarnowano pod względem gospodarczym, kulturalnym i naukowym wiele lat. Film z nagraniem „wprowadzenia stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego” oraz kolejne migawki przypominające interwencję ZOMO i wojska na ulicach polskich miast przypomniał starszym i młodszym o tych jakże traumatycznych dla Polaków chwilach. "Babcia" opowiadała o niezwykle smutnych i tragicznych świętach Bożego narodzenia w 1981 roku, o bolesnej rozłące z bliskimi, którzy byli internowani, o szarym obywatelu, który musiał walczyć o przetrwanie. Spektakl zakończył się wymowną puentą, a mianowicie instrumentalną wersją piosenki "Warto było czekać" wykonaną przez Julię Górecką na flecie poprzecznym oraz zwieńczeniem w postaci piosenki „Kochana Polsko”, którą zaśpiewali wszyscy młodzi, wspaniali aktorzy z naszych radymińskich szkół. Owacja na stojąco i aplauz publiczności były najlepszym podziękowaniem za trud włożony w przygotowanie przedstawienia.
35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce to kolejny etap owocnej pracy Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie. Dzięki współpracy nauczycieli, wspaniałych uczniów i nierzadko ich rodziców wspólnie propagujemy idee, że zawsze „musimy pamiętać”, musimy pamiętać o tym, co na kartach naszej historii zapisało się jako piękne, z czego jesteśmy dumni, ale musimy pamiętać również o tym, co w naszych dziejach nie powinno się zdarzyć, jak tamta grudniowa noc. „Ale się zdarzyło” – powiedział w swym wystąpieniu prof. Jan Żaryn, zwracając się do najmłodszych: "Musicie wiedzieć, że trudne czasy dotyczą każdego pokolenia, dlatego musicie być przygotowani na to, by godnie walczyć o swoją Ojczyznę".
Głos zabrali również: Marzena Małek - radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, który podziękował uczniom za wspaniały występ i podziękował za dotychczasowe dokonania Klubu im. AK. Na zakończenie spotkania w gościnnej Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie przewodniczący Józef Radzio wręczył przedstawicielowi Klubu dyplom z podziękowaniem od NSZZ "Solidarność".
Wypada podkreślić, że za ogromny wkład pracy na rzecz kultywowania tradycji związanej z Armią Krajową, Panie przygotowujące spektakl: Iwona Jaworska, Magdalena Krysiak i Gabriela Oleksy otrzymały z rąk dr. Piotra Kurka Pamiątkowe Medale ustanowione przez ŚZŻAK.

Opracowanie: Iwona Jaworska
Zdjęcia: Weronika Jabłecka, Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

Wyrazy szczerego współczucia
i głębokiego żalu z powodu
śmierci matki pani Ewy Wnuk
składają

Koleżanki i Koledzy
z Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie****************************************************************

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

-->> W 2017 r. DBI obchodzić będziemy 7 lutego pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na lepsze". Podczas zbliżającej się 13. edycji wydarzenia w Polsce chcemy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI chcemy szczególnie podkreślić potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.W ramach DBI 2017 w szkole przeprowadzone zostaną następujące działania informacyjno-szkoleniowe:

1. Zgłoszenie inicjatywy na portalu www.saferinternet.pl
2. Umieszczenie banneru DBI 2017 na szkolnej stronie internetowej.
3. Rozwieszenie w szkole plakatów, promujących akcję. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI będą realizowane pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na lepsze" w okresie od stycznia do lutego 2017 roku.
4. Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem scenariuszy organizatorów akcji, na podstawie dostępnych filmów w ramach zajęć lekcyjnych informatyki.
5. Przeprowadzenie na zajęciach informatyki lub Szkolnej Kawiarence Internetowej kursu e-learningowego - www.edu.fdds.pl - dla klas I - kod do rejestracji ucznia 0AC53064, dla klas II - 02388139 - Platforma oferuje bezpłatne kursy z zakresu bezpieczeństwa dzieci on-line. E-learning to wygodny sposób nauki przy pomocy technologii informatycznych.
6. Wykonanie gazetki szkolnej o tematyce związanej z bezpieczeństwem w Internecie.
7. Konkurs informatyczny dla klas I - III opracowanie graficzne krzyżówki zawierającej hasła promujące zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych, komunikatorów internetowych, portali społecznościowych, Netykiety, itp.
8. Podsumowanie obchodów DBI na stronie internetowej WWW.gim1.net.pl oraz w sprawozdaniu dla organizatora akcji.

Koordynator akcji: Dorota Poznańska

****************************************************************

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
/Ks. Jan Twardowski/Wyrazy szczerego współczucia
i głębokiego żalu z powodu
śmierci syna pani Iwony Waliszkiewicz
składają

Koleżanki i Koledzy oraz Uczniowie
Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie****************************************************************

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
/Ks. Jan Twardowski/Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy naszego Absolwenta Gimnazjum oraz Kolegę - Michała Koźluk.

Dyrektor, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie
Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie.****************************************************************
****************************************************************

JASEŁKA 2016

-->> 21 grudnia 2016 r. był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Przedstawienie przez uczniów klas: Id, IIb, IIIb jasełek wprowadziło nas w klimat zbliżających się świąt. Historię narodzenia Jezusa przedstawili śpiewanymi i recytowanymi kolędami. Publiczność entuzjastycznie wlączyła się do śpiewania, co niezmiernie ucieszyło artystów i osoby odpowiedzialne za przygotowanie widowiska, czyli panią Barbarę Gryglewicz-Piekarz, ks. Łukasza Lacha, panie: Joannę Bożyk i Iwonę Smoczyńską.

Opracowanie: Barbara Gryglewicz-Piekarz


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

Wyrazy szczerego współczucia
i głębokiego żalu z powodu
śmierci ojca pani Jadwigi Małyszko-Kisielewskiej
składają

Koleżanki i Koledzy
z Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie****************************************************************


-->> Zapraszamy do obejrzenia Teledysku "Małej dziewczynki z AK" w reżyserii p. Magdaleny Krysiak w wykonaniu uczniów z Klubu AK Radzymin:


>>>>> www.youtube.com/watch?v=3PVUzbN75hY


****************************************************************


Zapraszamy do zakładki Uczniowie - pojawiła się galeria zdjęć klasowych

z roku szkolnego 2016/2017.**********************************************************

-->> Dnia 19.12.2016 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia w Markach odbyły się zawody sportowe szkół gimnazjalnych w unihokeja chłopców (rejon).
W zawodach wzięły udział dwie szkoły:
1.Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie,
2.Gimnazjum nr 2 z Oddziałami integracyjnymi w Markach.
Drużyny rywalizowały ze sobą o awans do rozgrywek powiatowych, które zaplanowane są na dzień 20.01.2017 roku w Zielonce. Dzisiejsze zmagania sportowe między dwoma zwycięskimi zespołami rozgrywek w swoich gminach trwały 40 min. (2 x 20 min. z przerwą 5 min). Lepsze przygotowanie taktyczne i techniczne zaprezentowała drużyna z Radzymina zwyciężając drużynę gospodarzy 5:3. Zwycięstwo to dało jej prawo udziału w zawodach o mistrzostwo powiatu.
Skład zwycięskiej drużyny:
1. Piotr Żmuda,
2. Paweł Żmuda,
3. Piotr Falbiński,
4. Piotr Gniadek,
5. Michał Rosłon,
6. Kacper Wójcik - bramkarz,
7. Bartosz Lipski,
8. Piotr Masiukievich.

Opiekun zespołu: Marek Szulc.

Sędzią głównym zawodów był: Hubert Poduch.

>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**********************************************************

Przedstawienie artystyczne w Ossowie

-->> W sobotę, 17 grudnia uczniowie należący do Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie - na prośbę przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Oddział Wołomin Pana Józefa Radzio - zaprezentowali premierowe przedstawienie artystyczne poświęcone 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Uroczystość rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie, którą uświetniła obecność licznych Pocztów Sztandarowych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" Regionu Mazowsze. W trakcie nabożeństwa w intencji zamordowanych ofiar systemu komunistycznego w Polsce i bohaterów stanu wojennego piękną homilię wygłosił ks. Grzegorz Idzik. Odwołując się do wydarzeń sprzed ponad trzydziestu lat kapłan, wielokrotnie zwracał uwagę na przesłanie płynące z tragicznego grudnia 1981 roku.
Po zakończeniu Mszy świętej została odsłonięta tablica pamiątkowa z okazji 35. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i 1050. Rocznicy chrztu Polski, którą ufundował Kazimierz Tarapata - działacz NSZZ Solidarność Oddział Wołomin.
Następnie wszyscy udali się do pobliskiego Ossowa, gdzie miało miejsce spotkanie opłatkowe połączone z obchodami rocznicy stanu wojennego. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego wołomińskiego Oddziału NSZZ Solidarność i odegraniu hymnu państwowego nastąpiło powitanie zaproszonych gości. Tą część uroczystości poprowadzili: Marzena Małek - radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i przewodniczący Józef Radzio. Patronat nad tegorocznymi uroczystościami opłatkowymi NSZZ "Solidarność" Oddział Wołomin objął burmistrz Kobyłki Robert Roguski.
Oprócz parlamentarzystów: Anity Czerwińskiej i Piotra Uścińskiego, działaczy związkowych "Solidarności" Region Mazowsze - w spotkaniu w Ossowie wzięli również udział przedstawiciele władz samorządowych ze starostą powiatu wołomińskiego Kazimierzem Rakowskim na czele. Byli również przedstawiciele sąsiednich powiatów i gmin m. in. burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, wójt Gminy Dąbrówka Robert Korzeniewski, dyrektorzy szkół, a także reprezentanci różnych instytucji i organizacji społecznych.
Podczas uroczystości w Ossowie członkowie naszego Klubu Historycznego im. AK wystąpili z programem artystycznym poświęconym ofiarom systemu komunistycznego w Polsce i bohaterom stanu wojennego, wprowadzonego przez reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Mottem przewodnim spektaklu były słynne słowa legendarnego Kapłana "Solidarności" księdza Jerzego Popiełuszki: "Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią".
Opieka artystyczna nad młodymi wykonawcami - wybór tekstów literackich, muzyki, materiałów ikonograficznych oraz reżyseria spektaklu - to efekt pracy Pań: Iwony Jaworskiej, Magdaleny Krysiak i Gabrieli Oleksy. Natomiast oprawa plastyczna, scenografia przedstawienia była dziełem Pani Iwony Smoczyńskiej. Widoczne oznaki zadumy i wzruszenia na twarzach widzów świadczyły o wysokim poziomie artystycznym przedstawienia, a owacja na stojąco stanowiła piękne podziękowanie za trud włożony podczas kilkudniowych, żmudnych prób przed premierą spektaklu. Jak zwykle młodzież i nauczyciele z Radzymina godnie reprezentowali swoje miasto oraz szkoły. W Księdze Pamiątkowej Klubu im. AK posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Anita Czerwińska i Piotr Uściński podziękowali autorom i wykonawcom przedstawienia: "... za możliwość godnego i poruszającego przeżycia 35. rocznicy stanu wojennego".
Po przemówieniach zaproszonych gości, na zakończenie spotkania w Ossowie wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem pobłogosławionym przez ks. Grzegorza Idzika, a znany artysta Wojciech Badowski - wywodzący się z nurtu piosenki autorskiej - zaśpiewał kilka kolęd wprowadzających w nastrój świąt Bożego Narodzenia.

Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia: Weronika Jabłecka i Szymon Szcześniak


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**********************************************************

Mistrzostwa Gminy Radzymin Szkół Gimnazjalnych
w Unihokeja chłopców

-->> Dnia 14.12.2016 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Starych Załubicach odbyły się zawody sportowe - Mistrzostwa Gminy Radzymin Szkół Gimnazjalnych w Unihokeja chłopców.
W zawodach wzięły udział następujące szkoły:
1.Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie,
2.Gimnazjum nr 2 im. księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie,
3.Gimnazjum w Starych Załubicach.
Drużyny rywalizowały ze sobą grając systemem "każdy z każdym" a czas jednej gry wynosił 2 x 15 min. Wyniki rywalizacji wyglądały następująco:
Gimnazjum nr 1 - Gimnazjum w Starych Załubicach (7 - 4),
Gimnazjum nr 1 - Gimnazjum nr 2 (9 - 3),
Gimnazjum nr 2 - Gimnazjum w Starych Załubicach (0 - 2).
Klasyfikacja końcowa zawodów:
I MIEJSCE: Gimnazjum nr 1 im. mjr. S. Waltera w Radzyminie - awans do zawodów rejonowych
w Markach w dniu 29.12.2016 r.
Skład drużyny:
1. Piotr Żmuda,
2. Piotr Falbiński,
3. Piotr Gniadek,
4. Michał Rosłon,
5. Jan Wołynko - bramkarz,
6. Kacper Wójcik - bramkarz,
7. Bartosz Lipski,
8. Piotr Masiukievich.

Opiekun zespołu: Marek Szulc.

II MIEJSCE: Gimnazjum w Starych Załubicach.
III MIEJSCE: Gimnazjum nr 2 im. księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie.

Sędzią głównym zawodów był: Robert Kolasza.

**********************************************************

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dni grudniowe, dni tragiczne,
Krwią i łzami nieraz zlane,
Dni wcale nie romantyczne,
Butami ZOMO w bruk wdeptane.-->> We wtorek, 13 grudnia obchodziliśmy rocznicę wydarzenia, które niezwykle tragicznie zapisało się w historii najnowszej naszego narodu. Stan wojenny wprowadzono w nocy z soboty na niedzielę, 13 grudnia 1981 roku. Ogłosił go o godz. 6:00 generał Wojciech Jaruzelski.
W ten mroźny, grudniowy poranek Polacy obudzili się w zupełnie innym świecie – na ulice wyjechały czołgi, linie telefoniczne zostały odcięte, a drogi zastawione szlabanami. Dla wielu ludzi dzień 13 grudnia stał się synonimem utraty nadziei oraz początku prześladowań.
Z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizowano w Miejskiej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie pokaz filmu pt. "Popiełuszko - wolność jest w nas" w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Projekcję dla uczniów radzymińskich szkół przygotował Pan Artur Laskowski - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. W dwóch seansach filmowych uczestniczyło ok. 350 uczniów z kilku szkół. Przy okazji można było obejrzeć pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO, a także wystawę poświęconą NSZZ "Solidarność".
Dzięki filmowi młodzież mogła poznać losy bohaterskiego Kapłana Solidarności, który w walce o wolność i prawdę zapłacił najwyższą cenę, czyli oddał życie. Losy błogosławionego księdza Popiełuszki przedstawione zostały na tle kluczowych wydarzeń lat osiemdziesiątych XX wieku. Z rozmachem odtworzono m.in. strajki z sierpnia 1980 roku oraz manifestacje stanu wojennego.
Wypada dodać, że druga projekcja została poprzedzona wspólnym utworu Jana Pietrzaka pt. "Żeby Polska była Polską", który uważany jest za hymn Solidarności. W ten symboliczny sposób uczniowie z Radzymina wyrazili pamięć dla ofiar systemu komunistycznego w Polsce i szacunek dla bohaterów stanu wojennego.
Następnie o godz. 18 odbył się okolicznościowy koncert Kwartetu Pro Forma, który obejrzało ponad trzydziestu członków naszego Klubu im. AK. Poznański zespół, jedyny pięcioosobowy Kwartet w Polsce zaprezentował wspaniałe utwory autorskie tria Kaczmarski - Gintrowski - Łapiński oraz piosenki Stanisława Staszewskiego. Szczególną wymowę w tym dniu miało odśpiewanie utworu Jacka Kaczmarskiego - barda Solidarności pt. "Mury", który przed laty stanowił swoisty manifest antykomunistyczny.

Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia: Anna Borowa i Agnieszka Gajdek

>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**********************************************************

Gimnazjaliści Waltera zwiedzają LONDYN

 • "W dniu 14 listopada 2016 r. uczniowie klas 1 c i 1 d , oraz 3 b, 1 a, 1 b, udali się na wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii. Był to sześciodniowy wyjazd zorganizowany za pośrednictwem biura wycieczkowego Atas. Głównym celem była nauka języka angielskiego, a w szczególności ćwiczenie umiejętności konwersacji po angielsku.
  Uczniowie zakwaterowani byli u rodzin brytyjskich, gdzie mieli okazję poznać inną kulturę i porozmawiać w języku Szekspira.
  Każdy dzień był pełen atrakcji i nie było czasu na nudę. Czterdziestu trzech uczniów pod opieką pani Anny Kęczkowskiej-Chikha, pani Iwony Waliszkiewicz, pani Iwony Smoczyńskiej oraz pani Barbary Chełchowskiej odwiedziło takie miejsca jak: Madame Tussaud’s Museum, British Museum, Science Museum, Natural History Museum, National Gallery, Greenwich. Spacerowaliśmy po Greenwich Park, St. James’s Park, podziwialiśmy panoramę miasta z wagoników London Eye oraz ze statku płynącego po Tamizie.
  Byliśmy świadkami zmiany warty przy Pałacu Buckingham, zobaczyliśmy również Westminster, Houses of Parliament, Big Ben, The Tower. W sobotę 19 listopada wróciliśmy szczęśliwi i oczarowani Londynem do Radzymina."

  Zuzanna Urban kl. 1 c


 • "Wycieczka do Londynu było bardzo udana. Wraz z koleżankami gościłyśmy u państwa Carpenter. Nasz angielski gospodarz był kucharzem królowej Elżbiety! Jedzenie było pyszne, szczególnie mandarynkowe ciasto! Codziennie mogłyśmy pobawić się z dwoma psami Charlim i Sammym. Zwiedziłyśmy wiele ciekawych budowli i było wspaniale!!! Chociaż podróż była długa to polecam wszystkim tę wycieczkę, bo pojechałabym jeszcze raz."
  Weronika , Oliwia i Julia Stańczak, Julia Górecka kl. 1 c


 • "Jeśli chodzi o wycieczkę, to mi się bardzo podobało. Mogłem dowiedzieć się jak ludzie żyją na Zachodzie. Londyn sam w sobie jest pięknym miastem, bogatym i klimatycznym. Różni się ogromnie od Warszawy. Rodziny, u których zatrzymaliśmy się, mówiły wolno po angielsku, dlatego byliśmy w stanie ich zrozumieć i dobrze nam to wychodziło. Główną zaletą tego wyjazdu było to, że można szlifować swój angielski. Z pewnością na następną taką wycieczkę pojadę.
  Bartek Gajda, kl. 1 d


 • "W naszej 3-osobowej "angielskiej" rodzinie było wspaniale. Mama prowadziła sklep, tata pracował w parlamencie, a 15 letni syn chodził do szkoły. Pokoje i łazienka były bardzo zadbane. Jedzenie było super, pierwszego dnia poczęstowano nas kiełbaskami z ziemniakami w sosie, na deser były lody i pudding. Następnego dnia była pizza i chleb czosnkowy. Ostatniego dnia był kurczak z frytkami. Nasza rodzina była super!"
  Basia Kościańska i Emilka Demianiuk kl. 1 c


 • "Nasza rodzina była bardzo miła. Obiady były bardzo dobre. Naprawdę bardzo miło spędziłam czas u tej rodziny."
  Basia Bujalska kl. 1 d


 • "To był nasz drugi raz w Londynie z panią Anną Kęczkowską-Chikha. Jesteśmy bardzo zadowolone. Miałyśmy bardzo fajną rodzinę, bardzo dobre jedzenie. Zwiedziłyśmy wspaniałe miejsca. Najbardziej podobało nam się Madame Tussaud’s Museum."
  Emilka Skibowska, Klara Kozoń, Weronika Siwik kl. 3 b


 • "W Londynie było wspaniale, zwiedziliśmy dużo wspaniałych miejsc. Mieszkaliśmy u rodzin, które były bardzo troskliwe i miłe. Naszą opiekunką była pani Booth. Posiłki u niej były naprawdę smaczne, bo jedliśmy hot-dogi, pizzę i spaghetti. Mieliśmy w pokoju dwa piętrowe łóżka, więc było trochę mało miejsca do poruszania się. Reasumując, wycieczka była udana i bardzo nam się podobała."

  Piotr, Jan, Ksawery i Mateusz kl. 1 a, 1 b i 1 d


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**********************************************************

MODERNIZACJA BOISKA SZKOLNEGO - projekt nr 4
Budżetu ObywatelskiegoGłosujemy od 15 do 30.11.2016 r. - głosuj codziennie :)

-->> W trosce o prawidłowy rozwój kultury fizycznej u dzieci i młodzieży, a także wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na bezpieczne i komfortowe miejsca do uprawiania sportu pragniemy zgłosić do budżetu obywatelskiego na rok 2017 modernizację boiska szkolnego.

Projekt jest skierowany z myślą o poprawie warunków prawidłowego rozwoju kultury fizycznej. Jego beneficjentem będzie młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Gimnazjum Nr 1 a także w godzinach pozalekcyjnych dzieci i młodzieży z Miasta i Gminy Radzymin.
Jest to tym bardziej istotne, że przy dość dużym rozwoju miasta brakuje w tej chwili miejsc do bezpiecznego uprawiania sportu. Dodatkowym atutem tego projektu jest to, iż modernizacja całego boiska podniesie standard placówki oświatowej - a co za tym idzie, poprawę bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.

****************************************************************


KOMUNIKAT nr 1 - Jak pozyskać dotację z programu ERASMUS+


KOMUNIKAT nr 2 - Granty i dotacje ze źródeł krajowych


****************************************************************

Gimnazjaliści uczestniczyli w Wieczorach Patriotycznych

"Opowiedz nam moja Ojczyzno,
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną,
o wiekach chwały i sławy."


-->> Miesiąc listopad w historii najnowszej Polski ma wymiar symboliczny. 98 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polacy po 123 latach niewoli mogli wreszcie cieszyć się długo wyczekiwaną wolnością. Z okazji Narodowego święta Niepodległości na terenie Gminy Radzymin odbyło się wiele uroczystości, spotkań i wieczornic, w których uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły.
W piątek, 18 listopada kilkunastoosobowa grupa - członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera udała się do Nadmy na wieczornicę pt. "Ocalić od zapomnienia...".
W spotkaniu w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia uczestniczyły Poczty Sztandarowe, proboszcz miejscowej parafii, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych (m. in. obecność sekretarza światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa - Wschód Pana Wiesława Studzińskiego) oraz liczni mieszkańcy Nadmy. Głównym punktem wieczornicy był program artystyczny, który przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Reginy Kaszuba. Młodzi mieszkańcy Nadmy zaprezentowali wzruszające przedstawienie odwołujące się do źródeł naszej Niepodległości u progu XX wieku.
Następnie zaproszeni na spotkanie goście: Paweł i Iwona Zaniewscy z Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej w Kobyłce, Sławomir i Krystian Gajc ze Stowarzyszenia im. 2 szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych i Marek Rogusz z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego - pasjonaci i znawcy dziejów Polski pokazali swoje zbiory, uzupełniając prezentacje wspaniałymi pogadankami historycznymi.
Na zaproszenie Pana Krzysztofa Czuby - dyrektora szkoły w Nadmie, również my mogliśmy zaprezentować dotychczasową działalność Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Prezentacja multimedialna, baner klubowy oraz charakterystyczne koszulki z napisem "Musimy Pamiętać" wywołały zainteresowanie publiczności, a występ uczniów: Weroniki Jabłeckiej, Filipa Miekusa i członka Zarządu Klubu Pani Magdaleny Krysiak spotkał się dużą życzliwością widowni.
Kultywowanie tradycji narodowej to nasz wspólny obowiązek, a takie spotkania służą rozwijaniu świadomości patriotycznej oraz integracji dzieci i młodzieży wokół wartości mających wymiar ponadczasowy. W wieczornicy udział wzięli następujący gimnazjaliści: Olga Matera, Karolina Wojda, Natalia Szczotka, Martyna Klimkiewicz, Oliwia Dąbrowska, Weronika Jabłecka i Jakub Owczarek. Ponadto obecna była absolwentka naszego gimnazjum Natalia Kielak, która pełni obowiązki sekretarza Klubu Historycznego im. AK.
Następnie w poniedziałek, 21 listopada uczestniczyliśmy w uroczystej "Lekcji Patriotyzmu" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem. Spektakl przygotowali uczniowie klas V i VI pod kierunkiem Pani Moniki Kowalik. Zaprezentowany montaż słowno - muzyczny przybliżył widzom walkę Polaków w okresie zaborów i odzyskanie Niepodległości w listopadzie 1918 roku. Podsumowując wystąpienie swoich uczniów Pani Dyrektor Grażyna Wardak-Dymek zapewniła, że takie spektakle z okazji Odzyskania Niepodległości będą kontynuowane w następnych latach.
Nasze Gimnazjum i Klub im. AK podczas spotkania w Ciemnem reprezentowała Natalia Giera z kl. IId oraz uczennice z klasy IIIc: Patrycja Rychlińska i Weronika Teofilak.

Opracowanie i zdjęcia: W. Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


****************************************************************

Narodowe Święto Niepodległości w Radzyminie

"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska."

/Józef Piłsudski/

-->> 11 listopada, z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się gminne uroczystości patriotyczne upamiętniające to ważne wydarzenie z najnowszych dziejów naszego narodu.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła Msza Święta w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego, którą koncelebrowali: proboszcz radzymińskiej parafii ks. Stanisław Popis, ks. Krzysztof Ziółkowski - proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie i ks. dr Andrzej Lubowicki - pełniący funkcję asystenta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. W wygłoszonej homilii ksiądz Lubowicki wielokrotnie podkreślił doniosłość tego listopadowego święta, które "... zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu naszych świąt narodowych."
Po zakończeniu Mszy świętej uroczysty orszak – przy dźwiękach "Marszu Pierwszej Brygady" - z Pocztami Sztandarowymi na czele udał się plac przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki – Naczelnika insurekcji z 1794 roku, gdzie odbyła się dalsza część obchodów rocznicowych.
Po odegraniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Dobrzyniecki, a także obecni na uroczystości: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Piotr Uściński i radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marzena Małek, która odczytała list skierowany do mieszkańców miasta przez senatora Jana Żaryna. Ponadto głos w imieniu starosty powiatu wołomińskiego Kazimierz Rakowskiego zabrała Pani Halina Bonecka - wiceprzewodnicząca Rady Powiatu.
Na zakończenie nastąpiło złożenie przez władze samorządowe oraz przedstawicieli różnych instytucji i organizacji społecznych wiązanek kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W imieniu Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera kwiaty - wspólnie z uczniami szkoły - złożył Pan Cezary Wnuk.
W uroczystości uczestniczyły dwa Poczty Sztandarowe z naszego Gimnazjum: radzymińskich żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Rajski Ptak" reprezentowali uczniowie kl.III c: Aleksandra Bielska, Weronika Teofilak i Krzysztof Budek, natomiast Poczet Sztandarowy gimnazjum stanowili: Magdalena Baryłka, Weronika Jabłecka, Michał Sekunda i Kacper Osuch.

Opracowanie i zdjęcia: Władysław Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**********************************************************

Uczniowie naszej szkoły podczas uroczystości w przeddzień
Urodzin II Rzeczypospolitej

"Zerwałeś Orle, nasz Biały, kajdany
I już swobodny wzleciałeś w przestworza
Wzrok Twój ogarnia i bory łany
Od Tatr śnieżystych do polskiego morza."


-->> Są w dziejach narodów daty, które mają wymiar symboliczny. Niewątpliwie w historii najnowszej Polski taką datą jest 11 listopada - obchodzony jako Narodowe święto Niepodległości. Właśnie tego dnia, 98 lat temu, Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków o życiu w wolnej i suwerennej Ojczyźnie. Już 10 listopada - w przeddzień odzyskania przez Polskę Niepodległości - gimnazjaliści uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych, które nawiązywały do tego wyjątkowe i jakże radosnego wydarzenia w dziejach naszego narodu.
O godz. 09.00 Poczet Sztandarowy szkoły reprezentowany przez uczniów klasy III: Natalię Modzelewską, Patrycję Rychlińską i Krzysztofa Budka wziął udział w Uroczystym Apelu zorganizowanym przez 9. Brygadę Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach. Przemawiając do żołnierzy oraz delegacji władz samorządowych, młodzieży szkolnej i różnych organizacji społecznych płk Zygmunt Malec nawiązał do wydarzeń, które przyczyniły się do odrodzenia Rzeczypospolitej. Kończąc swoje wystąpienie dowódca Jednostki Wojskowej w Białobrzegach podkreślił rolę Wielkich Polaków - z Józefem Piłsudskim na czele - w dziele odbudowy polskiej państwowości i znaczenie tego faktu dla przyszłych losów narodu.
Następnie wieczorem, o godz. 18.00 udaliśmy się do Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie na wieczór patriotyczny zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, które od wielu lat inicjuje spotkania "... w Wigilię święta Niepodległości". W roli prowadzących wieczór wystąpili członkowie zarządu Towarzystwa: Pani Hanna Grzegorek i Pan Jerzy Berta. Po obejrzeniu krótkiego filmu poświęconego polskim drogom do Niepodległości, głos zabrał prezes TPR Jan Wnuk. Pogadanka historyczna uzmysłowiła zgromadzonym doniosłość wydarzenia sprzed prawie 100 lat i wprowadziła wszystkim w nastrój tego listopadowego święta, które - jak podkreślił w swoim wystąpieniu burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński - "... powinno być świętem radości z odzyskanej Niepodległości."
W dalszej części wieczoru obejrzeliśmy okolicznościowe przedstawienie pt. "Noc Muzeów" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Słupnie, połączone z występem Chóru Canto. Wspaniała reżyseria, scenografia oraz znakomite wykonanie spektaklu przez młodych artystów wywołały łzy wzruszenia i owację na stojąco zgromadzonej publiczności. Dziękując dyrektor szkoły Pani Elżbiecie Bielec starosta powiatu wołomińskiego Kazimierz Rakowski wielokrotnie podkreślał "... wyjątkowość przedstawienia i znaczenie tradycji narodowej w wychowaniu młodego pokolenia Polaków".
Wiele ciepłych słów pod adresem szkoły w Słupnie oraz uznanie dla kunsztu artystycznego uczniów wyraził w swoim wystąpieniu Krzysztof Dobrzyniecki - przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie.
Na zakończenie spotkania w gościnnej Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina odbyło się wręczenie dyplomów honorowych Towarzystwa Przyjaciół Radzymina, a następnie wspólne śpiewanie utworów patriotycznych... zgodnie z mottem wieczoru: "Raduje się serce, raduje się dusza"!
Cieszymy się, że w tym wspólnym świętowaniu Odrodzenia II Rzeczypospolitej uczestniczyli również uczniowie naszego gimnazjum.

Opracowanie i zdjęcia: Władysław Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**********************************************************

XXI Bieg Niepodległości

-->> 08 listopada 2016 r. na stadionie Klubu Sportowego "MAZUR" odbył się XXI Bieg Niepodległości, zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy Radzymin, Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Radzymiński Klub Sportowy Mazur.
Celem tej imprezy sportowej było:
- uczczenie 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości;
- popularyzacja wśród młodzieży biegania jako zdrowego sposobu życia;
- promocja Miasta i Gminy Radzymin;
- integracja środowisk szkolnych Miasta i Gminy Radzymin.
Do biegów przełajowych każda szkoła gimnazjalna wystawiła reprezentację składającą się z 4 dziewcząt i 4 chłopców w każdej kategorii wiekowej. Łącznie nasze gimnazjum reprezentowało 24 sportowców z klas I-III.
Do szkolnej reprezentacji zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Klasa III chłopców
- Paweł Żmuda - zdobył II miejsce
- Piotr Żmuda
- Michał Rosłon
- Łukasz Dziuba - zdobył IV miejsce

Klasa II chłopców
- Aleksander Brodziński - zdobył I miejsce
- Jakub Skibowski - zdobył III miejsce
- Piotr Masiukiewicz - zdobył IV miejsce
- Bartosz Lipski

Klasa I chłopców
- Piotr Sokołowski - zdobył III miejsce
- Mikołaj Kaczmarczyk
- Kacper Rostkowski
- Eryk Szczotka

Klasa III dziewcząt
- Karolina Jastrzębska
- Sandra Kopyścińska
- Anna Niedzieska
- Weronika Pieniak

Klasa II dziewcząt
- Dagmara Olczak
- Paulina Połaska
- Julia Słońska
- Małgorzata Myśliwiec

Klasa I dziewcząt
- Patrycja Mianowska
- Emilia Chmiel
- Paulina Wojda
- Zuzanna Pachulska

XXI Bieg Niepodległości jest już historią. Organizatorzy postarali się, aby młodzież z terenu naszej gminy miała możliwość zweryfikowania własnych sił w zdrowej i sportowej rywalizacji. Finalną częścią tej sportowej imprezy oprócz uroczystej dekoracji zwycięzców było spotkanie przy grochówce. Dzięki hojności darczyńców najlepsi otrzymali nagrody w postaci pucharów, medali i dyplomów. Gratulacje dla wszystkich startujących za sportową walkę i wzajemne wspieranie się na trasie biegu oraz bardzo dobry wynik końcowy. Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej szkół gimnazjalnych zdobyte przez naszych uczniów to przecież wspaniały wynik. Słowa uznania należą się wszystkim startującym a podziękowania składają kadra pedagogiczna oraz uczniowie szkoły.

Opiekunem chłopców był Pan Marek Szulc


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**********************************************************

Szkolenie Pocztów Sztandarowych

-->> 3 listopada uczniowie naszej szkoły, którzy reprezentują Poczty Sztandarowe: radzymińskich Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Rajski Ptak" i Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera uczestniczyli w krótkim kursie zorganizowanym przez 9. Brygadę Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach.
W roli instruktorów wystąpili najlepsi specjaliści w tej dziedzinie, czyli żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Ponad dwugodzinne szkolenie z udziałem przedstawicieli kilku szkół z powiatów wołomińskiego i legionowskiego upłynęło na ćwiczeniach praktycznych, uwzględniających ceremoniał wojskowy. Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie klas pierwszych: Julia Stańczak, Weronika Niegowska, Mikołaj Karczmarczyk i Jakub Pieńczuk.
W przesłaniu do uczestników szkolenia płk Zygmunt Malec - dowódca 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych stwierdził, że: "...było to przedsięwzięcie mające na celu kultywowanie tradycji oręża polskiego i wspieranie tradycji Rzeczypospolitej Polskiej".

Opracowanie i zdjęcia: Władysław Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


**********************************************************

-->> Dnia 3 listopada 2016 roku (czwartek) zapraszamy

na zebrania klasowe o godz. 16.30 i 17.30.**********************************************************

Ksiądz Jan Twardowski pisał - "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."

"Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
ale dla nich są wysokie, jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej."
/Joanna Kulmowa "W Zaduszki" [fragm.]/

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i ... odchodzimy.
Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

**********************************************************

UWAGA!!!

W przypadku zaplanowanych imprez i wycieczek nieobecność ucznia

na obiedzie należy zgłosić najpóźniej w przeddzień.

W przeciwnym razie uznaje się, że uczeń był na obiedzie

(nie dokonuje się odliczeń).**********************************************************


>>>>>>>>>>> Rozkład jazdy autobusu szkolnego obowiązujący od 17 października 2016 roku.


>>>>>>>>>>> Godziny odjazdu autobusu szkolnego - wykaz przystanków obowiązujący od 17 października 2016 roku.


**********************************************************

Obchody "Roku Cichociemnych" w naszej szkole

-->> W tym roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu legendarnych spadochroniarzy podczas II wojny światowej, nazywanych często Cichociemnymi. Dlatego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych.
We fragmencie przyjętej jednogłośnie uchwały parlamentarnej napisano:
"Cichociemni, stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych. Z uwagi na fakt, iż ich zasługi w bojach o niepodległość Polski były niezwykłe, a wyczyny wojenne wyjątkowe, powinni znaleźć się na stałe w panteonie naszych bohaterów narodowych. (...) Wiedza na temat ich wielkich osiągnięć i poświęcenia musi być upowszechniana, przede wszystkim wśród młodych Polaków".
Cichociemni to specjalnie szkoleni w Wielkiej Brytanii polscy żołnierze, których zrzucano na spadochronach na terytorium okupowanej Rzeczypospolitej. Ich zadaniem było organizowanie ruchu oporu i walka z okupantem hitlerowskim. Pamięć tych partyzantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie uczcili w dniu 27 października uczniowie naszej szkoły podczas okolicznościowego spotkania, którego honorowymi gośćmi byli por. Stanisław Wiszniewski i st. kpr. Iwona Michałek z 9 Batalionu Dowodzenia w Białobrzegach.
Akademię rozpoczęła pani dyrektor Ewa Wnuk, która powitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności gości, podkreślając, że Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera od kilku lat współpracuje z 9 Batalionem Wojsk Łączności w Białobrzegach. Po czym głos oddała historykowi, panu Władysławowi Kolatorskiemu, który przybliżył krótko historię tych tajemniczych dotąd żołnierzy i podkreślił, dlaczego pamięć o Cichociemnych jest tak ważna.
W dalszej części uroczystości inicjatywę przejęli uczniowie, którzy pod kierunkiem polonistki Iwony Jaworskiej przygotowali montaż słowno - muzyczny przybliżający historię Żołnierzy Cichociemnych. Przedstawienie rozpoczęli uczniowie klasy Ic odgrywając scenkę dramatyczną, wprowadzającą widzów w tajemniczy klimat tamtych dni. Uczniowie klasy IIb i IIc przybliżyli również, jak wyglądało szkolenie polskich oficerów w brytyjskim ośrodku Ringway pod Manchesterem, a także przedstawili akt ślubowania na Rotę Armii Krajowej. W chwilę zadumy wprawił wszystkich zebranych rzewny śpiew Julii Matusiak z klasy Ia piosenki "Rozkwitały pąki białych róż". Akademię zakończyła uczennica klasy Ic Oliwia Czumaj, która do utworu „Ja to mam szczęście” wykonała układ taneczny, układając puzzle, składające się na mapę Polski.
Przedstawienie zrobiło na widzach duże wrażenie, a skupione miny uczniów świadczyły, iż spektakl w wykonaniu młodych artystów na długo pozostanie w pamięci publiczności. Ponadto takie spektakle mają ogromny walor wychowawczy, gdyż kształtują postawy patriotyczne i szacunek dla tradycji narodowej. Zabierając głos w imieniu dowództwa Jednostki Wojskowej w Białobrzegach por. Wiszniewski podkreślił, "... że po raz kolejny jest pod ogromnym wrażeniem zdolności artystycznych naszych uczniów i sposobu prezentacji ważnych wydarzeń z historii Polski".
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy ogromnie zaangażowali się w przygotowanie uroczystości oraz nauczycielom: paniom Iwonie Smoczyńskiej, Justynie Zielskiej, Joannie Bożyk, Jolancie Szatan oraz panu Władysławowi Kolatorskiemu.

Opracowanie: Iwona Jaworska
Zdjęcia: Anna Borowa i Mirosława Góral


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

**********************************************************

Współpraca z Jednostką Wojskową w Białobrzegach

-->> W dniach 17-18 października uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w obchodach święta 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Białobrzegach.
Udział młodzieży w dwudniowej uroczystości był realizacją podpisanego we wrześniu 2014 roku porozumienia o współpracy między Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie oraz 9 Batalionem Dowodzenia. Zgodnie z tekstem porozumienia wspólne przedsięwzięcia służą integracji środowiska żołnierskiego i młodzieży szkolnej.
W poniedziałek, 17 października ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów i absolwentów gimnazjum zaprezentowała w klubie żołnierskim w Białobrzegach przedstawienia artystycznego pt. "W hołdzie Bohaterom Armii Krajowej i Żołnierzom Wyklętym - Bohaterom Niezłomnym". Tryptyk historyczny w reżyserii Pań Iwony Jaworskiej i Magdaleny Krysiak wzbudził powszechne uznanie widowni. Piękny i wzruszający spektakl uświadomił wszystkim znaczenie i potrzebę kultywowania tradycji narodowej.
Podsumowując występ naszych uczniów Dowódca 9 Batalionu Dowodzenia ppłk Piotr Urbaś podkreślił, że dawno nie widział tak uzdolnionej artystycznie młodzieży, która "... pokazuje nam jak należy dbać o to, aby pamięć o Żołnierzach Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych nigdy nie zaginęła".
Należy dodać, że w realizacji tego przedsięwzięcia dużą pomoc i życzliwość wykazał por. Stanisław Wiszniewski, który w imieniu dowództwa jednostki w Białobrzegach utrzymuje kontakt z naszą szkołą.
Następnego dnia Poczet Sztandarowy reprezentowany przez uczniów kl. IIIb: Magdalenę Baryłkę, Karolinę Jastrzębską i Huberta Szymutko uczestniczył w uroczystym apelu z okazji święta 9. Batalionu Dowodzenia, w którym brały udział Kompanie Reprezentacyjne różnych rodzajów sił zbrojnych Wojska Polskiego. Było to niezwykłe przeżycie dla młodzieży, a ceremoniał wojskowy i wspaniała defilada zapewne na długo pozostaną w pamięci gimnazjalistów.
Na zakończenie uroczystości w dniu 18 października uczniowie dwóch klas pierwszych pod opieką Pań: Iwony Smoczyńskiej, Iwony Waliszkiewicz oraz Pana Cezarego Wnuka wzięli udział w pikniku żołnierskim, podczas którego mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym, wziąć udział w różnych konkursach i zabawach oraz obejrzeć wystawy poświęcone różnym formacjom Wojska Polskiego.

Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia: Nikola Kaza, W. Kolatorski


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

**********************************************************

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2016

"Szkoło, myślę o Tobie serdecznie."


-->> W piątkowy poranek, 14 października 2016 r., w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Odświętnie ubrana młodzież wraz z Wychowawcami i Dyrekcją zgromadziła się w sali gimnastycznej, która została udekorowana przez p. Iwonę Smoczyńską. Pierwsza część uroczystości miała charakter oficjalny. Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Otrzymali oni dyplomy upamiętniające tę doniosłą chwilę.
Dalsza część uroczystości miała charakter mniej oficjalny. Uczniowie kl. I c pod kierunkiem p. Katarzyny Kisiel przygotowali zabawną improwizację z życia gimnazjalistów.
Poszczególne sceny były przerywane ogólnie znanymi piosenkami w świetnym wykonaniu naszego szkolnego chóru, który został przygotowany do występu przez p. Joannę Bożyk i p. Jolantę Ślebiodę-Szatan.
Na uwagę zasługują solowe występy instrumentalistek: Julii Góreckiej (flet poprzeczny) i Julii Stańczak (klarnet). Końcowa część uroczystości została przygotowana przez nasze Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze pod kierunkiem p. Katarzyny Garwolińskiej. Były to zwyczajowe otrzęsiny, w ramach których przeprowadzono kilka ciekawych zabaw. Miały one charakter dowcipnej i przyjaznej rywalizacji między klasami pierwszymi.
Sala gimnastyczna długo rozbrzmiewała wesołym gwarem, śmiechem i muzyką.

Opracowanie: Katarzyna Kisiel


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

**********************************************************

Święto Szkoły - rajd szlakiem mjr. Stefana Waltera

-->> Dzień 4 października zajmuje szczególne miejsce w dziejach naszej szkoły. Pięć lat temu Patronem gimnazjum został mjr. Stefan Walter - dowódca 29 pułku strzelców kaniowskich, którego nazwisko na trwałe wpisało się w historię Radzymina. To jeden z bohaterów "Cudu nad Wisłą" w sierpniu 1920 roku, który broniąc Warszawy przed inwazją bolszewicką zapłacił najwyższą cenę - oddał życie za niepodległą Ojczyznę.
Z okazji piątej rocznicy nadania imienia szkole uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w pieszym rajdzie do wsi Mokre, gdzie 96 lat temu walczyli z wojskami sowieckimi żołnierze mjr. Waltera. Gimnazjaliści wspólnie z wychowawcami i organizatorami rajdu uczcili w ten sposób rocznicę śmierci Patrona szkoły.
W spotkaniu przy obelisku poświęconym mjr. Stefanowi Walterowi, w którym uczestniczył Poczet Sztandarowy szkoły, odbyła się krótka prelekcja historyczna, a następnie ks. Łukasz Lach poprowadził modlitwę w intencji Patrona naszego gimnazjum. Na zakończenie krótkiej uroczystości patriotycznej przy obelisku w Mokrem delegacja uczniów wspólnie z wicedyrektor szkoły Panią Barbarą Chełchowską złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze.
Następnie wszyscy uczestnicy rajdu udali się do Państwa Budków – mieszkańców Mokrego, którzy pomogli w przygotowaniu ogniska, przy którym odbyła się dalsza część obchodów Dnia Patrona. Główny punkt stanowił quiz historyczny dla uczniów, w którym uczestniczyły drużyny reprezentujące wszystkie klasy pierwsze. Aby zdobyć "obóz bolszewików" należało wykazać się znakomitą znajomością biografii mjr. Stefana Waltera i wydarzeń związanych z bitwą pod Radzyminem w 1920 roku.
Po niezwykle zaciętej i emocjonującej walce zwyciężyła drużyna z klasy Ia, która w grze terenowej reprezentowała 29 pułk strzelców kaniowskich: Aleksandra Bąkowska, Emilia Chmiel i Julia Matusiak. Drugie miejsce zajęła kl. Ic: Julia Górecka, Weronika Niegowska i Julia Pich, a trzecie drużyna kl. Id: Emilia Demianiuk, Barbara Kościańska i Zuzanna Żmijewska.

Opracowanie: W. Kolatorski
Zdjęcia: Anna Borowa


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

**********************************************************

-->> W dniu 03.10.2016 roku na stadionie Ośrodka Sportowego i Rekreacji "Huragan" w Wołominie odbył się finał Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej chłopców szkół gimnazjalnych. W zawodach tych brały udział cztery drużyny, reprezentujące gimnazja z następujących miejscowości: Wołomin, Zielonka, Strachówka, Radzymin. Prawo do gry w finale powiatu zespoły te wywalczyły wygrywając rywalizację sportową w swoich gminach.
Naszą szkolną drużynę reprezentowali następujący uczniowie klas drugich i trzecich:
- Paweł Żmuda,
- Piotr Żmuda,
- Piotr Falbiński,
- Piotr Gniadek,
- Michał Rosłon,
- Adrian Gałucha,
- Bartosz Lipski,
- Jakub Skibowski,
- Aleksander Brodziński,
- Piotr Masiukievich.
Zawody rozgrywane były systemem "każdy z każdym". Wszystkie gry odbywały się jednocześnie na dwóch boiskach a czas trwania jednej wynosił 2 x 12 min.
Oto wyniki poszczególnych meczy naszej drużyny:
Radzymin - Strachówka 2 : 1
Radzymin - Zielonka 1 : 2
Radzymin - Wołomin 5 : 0

Powiatowe zawody sportowe w piłce nożnej dla naszej szkoły można zaliczyć do udanych.
Chłopcy z naszego gimnazjum, zajmując pierwsze miejsce w tych zawodach (chyba pierwszy raz w historii szkoły), zakwalifikowali się do rozgrywek na szczeblu międzypowiatowym, które odbędą się 11.10.2016 roku w Górze Kalwarii.

Zawodnikom dziękujemy za wspaniały wynik sportowy i życzymy wielu sukcesów oraz wytrwałości w dalszej rywalizacji sportowej.

Opiekun szkolnej drużyny - mgr Marek Szulc

>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

**********************************************************

II Bieg Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

-->> 1 października 2016 r. uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w biegu przełajowym w Markach, który poświęcony był pamięci legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej i dobrowolnego więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz, zamordowanego w 1948 roku przez komunistów strzałem w tył głowy. Patronat Honorowy nad biegiem objęły Dzieci Rotmistrza: Zofia Pilecka - Optułowicz i Andrzej Pilecki, Instytut Pamięci Narodowej oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
W II Biegu Pamięci wzięło udział ponad 400 uczestników, w tym także Ricky Haro, starszy sierżant armii USA - weteran amerykańskich sił powietrznych, uczestnik misji wojskowych w Iraku i w Afganistanie oraz prawnuk rotmistrza Krzysztof Kosior.
Bieg w Markach został podzielony na 6 dystansów dostosowanych do wieku uczestników, a jego głównym celem - zgodnie z intencją organizatorów - było uczczenie pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego oraz popularyzacja biegania jako zdrowego stylu życia.
Bieg zakończył się wielkim sukcesem naszych zawodników, gdyż dwa czołowe miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera: Paweł Żmuda - kl. IIIa i Łukasz Dziuba z kl. IIIc (ogółem w "pierwszej dziesiątce" biegu znalazło się sześciu zawodników z naszej szkoły). Zwycięzca otrzymał puchar z rąk ministra Mariusza Błaszczaka i Bogdana Grzenkowicza – przewodniczącego Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, zaś wszyscy uczestnicy biegu koszulki i wspaniałe medale wykonane unikalną technologią przez Polska Wytwórnię Papierów Wartościowych (w zależności od kąta patrzenia, oczom obserwatora ukazują się inne elementy i kolory nadruku znajdujące się na medalu).
Po zakończonym biegu zawodnicy mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego oraz wystawę przygotowaną przez Biuro Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji.

Opr. W. Kolatorski
Zdjęcia: Natalia Szczotka i Patrycja Dużyńska


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

**********************************************************

-->> W dniu 30.09.2016 roku o godzinie 11.00 na stadionie Ośrodka Sportowego i Rekreacji "Huragan" w Wołominie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych 10 x 800 m chłopców. Zawody te zorganizowane zostały dla uczniów szkół gimnazjalnych, a przeprowadzone były zgodnie z Kalendarzem Imprez Szkolnego Związku Sportowego Powiatu Wołomińskiego, ustalonym na rok szkolny 2016/2017. W tych biegowych zmaganiach sportowych uczestniczyły sztafety z dziesięciu szkół powiatu wołomińskiego.
Sztafeta reprezentująca nasze gimnazjum wystartowała w składzie:
- Paweł Żmuda,
- Piotr Żmuda,
- Piotr Gniadek,
- Michał Rosłon,
- Łukasz Dziuba
- Adrian Gałucha,
- Bartosz Lipski,
- Jakub Skibowski,
- Aleksander Brodziński,
- Piotr Masiukievich.
Cała trasa biegów zabezpieczona była przez sędziów i kibiców, którzy wspierali dopingiem dzielnie walczących sportowców. Nad całością oraz sprawnym przebiegiem zawodów, oprócz sędziów i organizatorów czuwała wykwalifikowana opieka medyczna. W klasyfikacji końcowej zawodów nasz zespół ostatecznie zajął czwarte miejsce.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom dobrego wyniku sportowego i życzymy dalszych sportowych sukcesów.

Opiekunem naszej szkolnej sztafety był - mgr Marek Szulc


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

**********************************************************

Rejonowe zawody w piłkę nożną chłopców szkół gimnazjalnych

-->> 26 września na stadionie Klubu Sportowego "Markowia" w Markach odbyły się rejonowe zawody w piłkę nożną chłopców szkół gimnazjalnych. Był to drugi etap zawodów rozgrywany w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Nasze gimnazjum reprezentowali: Paweł Żmuda, Piotr Żmuda, Piotr Falbiński, Piotr Gniadek, MichŁ Rosłon, Adrian Gałucha, Bartosz Lipski, Paweł Skonieczny, Jakub Skibowski, Aleksander Brodziński, Piotr Masiukievich.
Chłopcy bardzo dobrze spisali się w tych zawodach. Pokonali kolejno drużynę z Katolickiego Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza w Markach, 2:0 oraz Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce 5:1. Ostatecznie drużyna z naszego gimnazjum zajęła I miejsce i zdobyła kwalifikacje do kolejnego etapu rozgrywek na szczeblu powiatowym. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Paweł Żmuda, strzelec trzech bramek.

Opracowanie: Marek Szulc


**********************************************************

Zebrania klasowe

Dnia 22 września 2016 r. zapraszamy Rodziców

na zebrania klasowe, na godz. 16.30 i 17.30.

ZAPRASZAMY!!!

**********************************************************

Gminne zawody w piłkę nożną chłopców

-->> W dniu 19 września 2016 r. o godzinie 09.00 na boisku "Orlik" w Radzyminie odbyły się gminne zawody w piłkę nożną chłopców. W turnieju tym o miano najlepszej drużyny rywalizowały zespoły ze wszystkich szkół gimnazjalnych z terenu Miasta i Gminy Radzymin.
W tych zmaganiach sportowych wzięły udział reprezentacje chłopców z następujących szkół:
- Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie,
- Gimnazjum nr 2 im. ks. Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie,
- Gimnazjum w Słupnie,
- Gimnazjum w Załubicach.
- Gimnazjum z Oddziałami Dujęzycznymi w Radzyminie.
Bezpośrednio w grze brało udział 6 zawodników (bramkarz i pięciu zawodników w polu) a czas gry wnosił 2 x 8 min. Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym", a wyniki końcowej rywalizacji sportowej przedstawiały się następująco:
I miejsce - zespół z Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie w składzie:
Paweł Żmuda, Piotr Żmuda, Piotr Falbiński, Piotr Gniadek, Michał Rosłon, Adrian Gałucha, Bartosz Lipski, Mikołaj Kaczmarczyk, Dawid Gosk, Jakub Skibowski
opiekun zespołu - mgr Marek Szulc.
Zespół naszej szkoły zakwalifikował się do kolejnego etapu rozgrywek.
II miejsce - zespół z Gimnazjum nr 2 im. ks. Eleonory Czartoryskiejw Radzyminie,
III miejsce - zespół z Gimnazjum w Załubicach.
IV miejsce - zespół z Gimnazjum z Oddziałami Dujęzycznymi w Radzyminie
V miejsce - zespół z Gimnazjum w Słupnie,
Sędzią głównym zawodów był Pan Paweł Lewandowski (sędzia - Polskiego Związku Piłki Nożnej).

Opracowanie: Marek Szulc


**********************************************************

-->> "Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.
"Sprzątanie świata - Polska" to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
-->> W dniu 16 września 2016 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w ogólnoświatowej akcji "Sprzatanie świata 2016", która przebiegała pod hasłem: "Podaj dalej... drugie życie odpadów". Głównym przesłaniem akcji było:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie odpadów - szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:

**********************************************************


>>>>>>> Rozkład jazdy autobusu szkolnego
obowiązujący od 19 września 2016 roku. <<<<<<<<

**********************************************************

Informacja dla rodziców dotycząca opłat za obiady

I. Za obiady można płacić:
a) na rachunek bankowy do ostatniego dnia każdego miesiąca z góry za miesiąc następny:
- nr rachunku 41 1060 0076 0000 3310 0021 7261
- nazwa odbiorcy: Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Radzyminie w tytule prosimy podać:
- imię i nazwisko dziecka
- klasa, szkoła
- opłata za miesiąc
b) w świetlicy szkolnej u p. Wiesławy Pawłowskiej-Olędzkiej (intendentki).

II. Odliczyć można tylko obiady, które wcześniej zostały odwołane (tj. najpóźniej do godz. 9.00 w dniu nieobecności dziecka), w sekretariacie szkoły pod numerem 22-786-72-79 lub osobiście u p. Wiesławy Pawłowskiej-Olędzkiej.

III. Nieuiszczenie opłat w terminie spowoduje wykreślenie dziecka z obiadów.

Przypominamy, że od dnia 1 maja 2016 r. dla posiadaczy Powiatowej Karty Rodziny została wprowadzona nowa zniżka w wysokości 50% wartości w opłatach za posiłki wydawane w formie obiadów dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjów, dla których organem prowadzącym jest Gmina Radzymin.

UWAGA!

Za miesiąc wrzesień wpłat za obiady należy dokonać do 9 września 2016 r. (15 dni x 4 zł = 60 zł)

**********************************************************


>>>>>>> Rozkład jazdy autobusu szkolnego
obowiązujący od 5 września 2016 roku. <<<<<<<<

- Informacja dla Rodziców i Opiekunów, przywożących dzieci do szkół samochodem.

- Schemat dojazdu do szkół.**********************************************************

Dnia 1 września 2016 roku o godz. 09.00

serdecznie zapraszamy Uczniów i Rodziców

na inaugurację nowego roku szkolnego

2016/2017
w starym budynku szkoły.


>>>>>>>>>> Zapraszamy do galerii:


Fot. Anna Borowa

>>>>Dojazd autobusu szkolnego w dniu 1 września:

Odjazd spod szkoły:

06.45 - Zawady
07.20 - Mokre
06.45 - Ciemne, Dybów Kolonia

Odwóz uczniów po skończonej uroczystości.


**********************************************************

*********************************************************** 

Archiwum 2015/2016.

Archiwum 2014/2015.

Archiwum 2013/2014.

Archiwum 2012/2013.

Archiwum 2011/2012.

Archiwum 2010/2011.

Archiwum 2009/2010.

Archiwum 2008/2009.

Archiwum 2007/2008.

Archiwum 2006/2007.

 
 


szkolny facebook


język francuski


biblioteka szkolna

-----------------------

"KATYŃ - ocalić od zapomnienia"
Ogólnopolska akcja posadzenia 21473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej.
Katyń-ocalić od zapomnienia...Bezpieczny Internet

Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


 

 .: DODATKI

> KOŁO HISTORIOGRAFICZNE

> LINKI

> DZWONKI

> DOWNLOAD

> PUBLIKACJE NAUCZYCIELI

 
..:: Gimnazjum nr 1 w Radzyminie - D.P. 2003 - 2012 ::..